Od kilku lat na zalewie w Nowej Hucie możemy oglądać pływające fontanny. Ich działanie umożliwia konsola sterowania manualnego, dzięki której każdy ma możliwość uruchomienia pokazów wody i świateł. Konsola posiada czujniki zbliżeniowe w kształcie, jaki odpowiada rozmieszczeniu agregatów fontannowych na wodzie, co ułatwia zabawę strumieniami wody. Każdy czujnik przypisany jest do pojedynczego strumienia wody. W momencie, gdy któryś z czujników wykryje obecność dłoni nad sobą, to fontanna przechodzi z trybu automatycznego w tryb manualny.
Osoba bawiąca się konsolą jest w stanie dłońmi uruchomić dwa strumienie wody. Aby zadziałały wszystkie, potrzebne jest współgranie kilku osób, co daje możliwość ciekawej zabawy. Gdy tylko czujniki wykryją ruch, to fontanna uruchamiana jest w tryb pracy manualnej. Fontanna przechodzi z trybu pracy manualnej w tryb pracy automatycznej zawsze, gdy przez 10 sekund nie będzie żadnej zmiany działania strumieni.
Automatyczny tryb funkcjonowania fontanny to dwa pokazy światła i wody uruchamiane naprzemiennie co 20 minut. Pierwsza cześć pokazu trwa osiem, druga dwanaście minut. Rozpoczynając od pełnej godziny strumienie wody z poszczególnych dysz uruchamiane są tak, aby efektownie zaprezentować możliwości „tańczącej” fontanny. Po zakończeniu zabawy fontanny automatycznie powracają w tryb pracy automatycznej. Wieczorami, od zachodu słońca fontanny są podświetlone dużą paletą barw.
Prócz funkcji dekoracyjnej i estetycznej, fontanny pływające montowane na zbiornikach wodnych spełniają funkcję aeratora napowietrzającego wodę, który zmniejsza zamulenie dna, przyspieszając rozkład osadów organicznych. Zwiększa również aktywność biologiczną, nadając tym samym wodzie przejrzystość i ograniczając rozwój sinic.
W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej informacjami, jakoby miasto - szukając oszczędności - miało rozważać możliwość czasowego ograniczania działania nowohuckich fontann lub wcześniejszych ich wyłączeń, zapytaliśmy ZZM czy faktycznie są takie plany. Jak informuje nas Aleksandra Mikolaszek, nie wszystkie fontanny ulegają czasowemu wyłączaniu. Fontann jest 11, trzy z nich wprowadzane są w stan czuwania – jedna fontanna korona oraz dwie fontanny wielostrumieniowe.
- Fontanny biorące udział w pokazach będą funkcjonować normalnie. Te fontanny zaś, które nie biorą udziału w pokazach, są czasowo wprowadzane "w stan czuwania". Na decyzję ma wpływ np. załamanie pogody w danym dniu czy mniejsza liczba osób odwiedzających zalew - mówi Mikolaszek i dodaje: - zobaczymy jakie oszczędności nam to przyniesie.
Czy Polsce grozi blackout? Zapytaliśmy ekspertów

- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Greckie plaże i chorwackie wody na wyciągnięcie ręki. Wakacje 30 minut od Krakowa!
- Spektakularne zdjęcia lotnicze dwóch odcinków zakopianki! Są postępy
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu