FLESZ - Polacy łatwiej i szybciej będą mogli się zaszczepić
Biało-czerwone flagi pojawiły się na budynkach urzędu miasta oraz miejskich jednostek organizacyjnych, a także na masztach przed Magistratem na placu Wszystkich Świętych i w Rynku Głównym. Dodatkowo na budynkach eksponowane są flagi miejskie – biało-niebieskie. 1 maja – w związku z rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – eksponowane są ponadto flagi Unii Europejskiej.
W poniedziałek, z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zostaną dodatkowo udekorowane flagami: plac Jana Matejki oraz Grób Nieznanego Żołnierza, plac na Powiślu wokół pomnika Żołnierzy Polski Walczącej, plac o. Adama Studzińskiego. W tych miejscach zapłoną także znicze. Dodatkowo zostaną udekorowane chorągiewkami lampy na al. 3 Maja.
Miejskie tramwaje i autobusy w tych dniach jeżdżą udekorowane biało-czerwonymi i biało-niebieskimi chorągiewkami.
Patriotyczną iluminację 1, 2 i 3 maja będą miały kładka o. Bernatka, estakada tramwajowa Lipska–Wielicka, Centrum Kongresowe ICE Kraków oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach. Podświetlona zostanie także TAURON Arena Kraków – od 1 do 3 maja, w godz. 20.00–21.00 ekran LED na zewnętrznej elewacji hali zamieni się w wielką państwową flagę.
Skąd się wzięło Święto Flagi?
Wszystko zaczęło się 15 października 2003 r., kiedy do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt autorstwa posła Edwarda Płonki z Platformy Obywatelskiej. Postulował zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz ustanowienie Dnia Flagi RP. W toku prac legislacyjnych Senat w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. zaproponował poprawki m.in.: zastąpienie Dnia Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP. Ostatecznie Sejm odrzucił ww. poprawkę i 20 lutego tegoż roku ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Warto wiedzieć, że obchody Dnia Flagi można urozmaicić. Tego samego dnia przypada bowiem Dzień Polonii i Polaków za granicą, ustanowiony przez Sejm 2 maja 2002 r., w dowód „wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości”.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- Najdroższe psy. Oto rasy, za które trzeba zapłacić najwięcej
- Drewniane domki do kupienia w Małopolsce do 200 tys.
- Miss Małopolski. One walczą o sławę i koronę miss!
- Centrum Krakowa czeka rewolucja. Planują ulice, ogrody i park kolejowy z rowerostradą
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
