Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Monika Bogdanowska w nowej roli. Będzie się zajmować standardami konserwatorskimi

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Monika Bogdanowska
Monika Bogdanowska Fotokarmelicka
Była małopolska konserwator zabytków Monika Bogdanowska została zastępcą dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa - instytucji podległej Ministerstwu Kultury. Objęła to stanowisko z dniem 1 marca i zajmować je będzie przez czas nieokreślony.

FLESZ - Fake news, dezinformacja czyli rosyjska propaganda ROZMOWA

od 16 lat

- NID pełni funkcję - mówiąc obrazowo - think tanku dla służb konserwatorskich. Zajmuje się też inwentaryzacją całego dziedzictwa, które posiadamy, jak również edukacją. Bardzo bym chciała, żeby NID był bardziej rozpoznawalny. Bo wydaje mi się, że jak na tak ważną instytucję, która robi kawał dobrej roboty, rozpoznawalność społeczna NID-u jest niewielka i warto to zmienić - powiedziała nam w czwartek Monika Bogdanowska, pytana o plany na nowym stanowisku.

Jak informuje NID, dr hab. Monika Bogdanowska została powołana na stanowisko zastępcy dyrektora zgodnie z obowiązującymi zasadami: przez dyrektora NID po uzgodnieniu z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bogdanowska przypomina, że Instytut ma też od niedawna nową dyrektor - to Katarzyna Zalasińska, która wcześniej przez kilka lat kierowała departamentem ochrony zabytków w Ministerstwie Kultury. Gdy w NID tworzyła nowy skład osobowy, zaproponowała stanowisko byłej małopolskiej konserwator.

Monika Bogdanowska odpowiedzialna będzie za sprawowanie nadzoru nad działem standardów konserwatorskich NID (w skład którego wchodzą: zespół ds. dziedzictwa archeologicznego, zespół ds. krajobrazu i zieleni zabytkowej, zespół ds. ekspertyz i analiz zabytków oraz zespół ds. monitoringu zabytków), a także nad specjalistyczną pracownią terenową „Centrum Architektury Drewnianej” w Otwocku. Będzie nadzorować m.in. wydawanie opinii NID, z których korzystają wojewódzcy konserwatorzy np. odnośnie wpisów do rejestru zabytków.

- W zakresie zadań będących we właściwości działu standardów konserwatorskich jest m.in. monitoring miejsc światowego dziedzictwa oraz pomników historii. Stąd dr hab. Monika Bogdanowska będzie zarówno obecna w Warszawie, jak i będzie swoją obecnością wspierać 14 oddziałów i pracowni terenowych, w tym oddział terenowy w Krakowie - przekazuje też Paulina Soboniak z zespołu biura dyrektora NID.

Monika Bogdanowska równocześnie pozostaje nauczycielem akademickim na Politechnice Krakowskiej i - jak na powiedziała - będzie się starała pogodzić obie funkcje.

Bogdanowska będzie miała dbać o zapewnienie właściwego zarządzania miejscami światowego dziedzictwa w Polsce - m.in. wobec obecnych zagrożeń, jak i problemu zmian klimatycznych. Odpowiada też teraz za intensyfikację prac nad nowymi pomnikami historii i zapewnienie właściwej ochrony najcenniejszych zabytków w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska