https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Muzeum Armii Krajowej przejmuje budynek Muzeum Czynu Zbrojnego

Anna Piątkowska
Opracowanie:
Muzeum Czynu Zbrojnego
Muzeum Czynu Zbrojnego Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski
Muzeum Armii Krajowej na trzydzieści lat przejęło w użytkowanie budynek nowohuckiego Muzeum Czynu Zbrojnego. Powstanie tam nowoczesna wystawa o mieszkańcach Nowej Huty walczącym na różnych frontach XIX i XX-wiecznych konfliktów zbrojnych.

FLESZ - Mandaty za nieodśnieżony samochód i nie tylko

od 16 lat

600 m2 w budynku na os. Górali 23 to powierzchnia, którą na trzy najbliższe dekady Muzeum Armii Krajowej przejęło od mieszczącego się tam Muzeum Czynu Zbrojnego. Wcześniej działała tam Małopolska Fundacja Dom Kombatanta Rzeczypospolitej Polskiej Muzeum Czynu Zbrojnego.

Docelowo na wszystkich kondygnacjach budynku będzie prowadzona działalność statutowa. Pierwszym etapem przygotowań do otwarcia nowej wystawy na os. Górali 23 jest inwentaryzacja zbiorów, następnie na lata 2023-2024 planowane są prace modernizacyjne.

W budynku powstanie wystawa stała, której założeniem jest oddanie hołdu założycielom muzeum oraz nowohucianom walczącym na różnych frontach XIX i XX-wiecznych konfliktów zbrojnych. Ważne jest także zaprezentowanie cennych zbiorów Muzeum Czynu Zbrojnego w nowoczesnej i atrakcyjnej aranżacji, wykorzystującej nowoczesne techniki docierania do odbiorców w różnym wieku.

Nad przygotowaniem scenariusza wystawy stałej pracuje zespół, w skład którego wchodzą: dr Maria Wąchała-Skindzier, dr Jarosław Klaś, dr Wojciech Paduchowski, kustosz Muzeum AK, kierownik Działu Wystaw Piotr Makuła, dr hab. Łukasz Sarnat, prof. ASP odpowiedzialny za projekt plastyczny i zastępca dyrektora Muzeum AK Joanna Mrowiec. Całość koordynuje dr hab. Agnieszka Chłosta-Sikorska, prof. UP.

Dla zespołu kluczowe jest zaprezentowanie czynu zbrojnego poprzez przybliżenie historii ludzi, którzy odważnie walczyli najpierw o odrodzenie ojczyzny po okresie zaborów, a następnie o utrzymanie tej wolności – zarówno podczas I jak i II wojny światowej. Postanowiono również oddać hołd tym, którzy stawiali opór komunizmowi.

Nowa wystawa zostanie udostępniona zwiedzającym po remoncie budynku.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska