FLESZ - AstraZeneca wraca do łask
Jak przedstawia się sytuacja na krakowskich cmentarzach w pierwszym kwartale 2021 roku? Dane ze stycznia br. wskazują na ok. 23-procentowy spadek liczby pogrzebów w stosunku do grudnia 2020 roku. Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie odnotował w tym czasie o 186 pogrzebów mniej.
W okresie noworocznym w styczniu zeszłego roku, przed rozwojem pandemii, liczba pogrzebów wyniosła 614, natomiast w styczniu 2021 r. była równa 582 (oznacza to spadek o ok. 5 proc.).
Porównanie liczby pochówków na wszystkich cmentarzach komunalnych w Krakowie w dwóch pierwszych miesiącach 2021 r. oraz w roku ubiegłym pokazuje, że w styczniu br. było o 5,2 proc. mniej pogrzebów niż w styczniu rok temu, natomiast w lutym 2021 odbyło się o 10,08 pogrzebów więcej niż w analogicznym miesiącu w 2020 r.
Jeśli chodzi o obecny miesiąc, na samym cmentarzu Rakowickim do 18 marca odbyły 94 pogrzeby. W analogicznym okresie rok temu było ich nieco ponad 80.
- Najtrudniejszym okresem był listopad ubiegłego roku. W ciągu zaledwie tygodnia, od 2 do 8 listopada, zaplanowano blisko 180 pochówków - o 35 proc. więcej niż w tym samym tygodniu 2019 roku (125 pogrzebów). W ciągu całego miesiąca nastąpił wtedy wzrost liczby pogrzebów o 93,84 proc. w porównaniu z okresem analogicznym 2019 roku. W grudniu 2020 r. wzrost również był wysoki (o 62,98 procent) - informuje krakowski ZCK.
O ile wcześniej, nawet przy dużych wzrostach zgonów, na pochówek czekało się maksymalnie kilka, do 7 dni, o tyle w listopadzie 2020 r. czas oczekiwania wydłużył się nawet do dwóch tygodni. Organizowano też - co jest sytuacją nadzwyczajną - pogrzeby w soboty.
Obecnie czas oczekiwania na pochówek wynosi 2-7 dni. W związku z tym zrezygnowano z organizacji pogrzebów w soboty.
Jak funkcjonują cmentarze w stanie epidemii?
Wszystkie cmentarze komunalne w Krakowie oraz biura obsługi klientów funkcjonują w reżimie sanitarnym. Cmentarze komunalne w okresie jesienno-zimowym są otwarte dla odwiedzających codziennie w godz. od 7 do 18.
Przebywając na terenie cmentarza należy pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa, a także zachowaniu odległości minimum 1,5 m pomiędzy przemieszczającymi się osobami.
W obiektach kultu religijnego - a więc także kaplicach cmentarnych - może przebywać jednocześnie, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, jedna osoba na 15 mkw. powierzchni. Do maksymalnej liczby osób w tych obiektach nie wlicza się: osób sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania ani zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu. Uczestnicy uroczystości mają obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Celebryci pokochali śluby w górach! Zobaczcie kto i gdzie się żenił
- Budowa nowego odcinka S7 na północ od Krakowa. Koniec prac coraz bliżej
- Pseudografficiarze niszczą Kraków. Czy to również efekt pandemii? [ZDJĘCIA]
