https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nazwy tych ulic budzą kontrowersje. Wyjaśniamy dlaczego

Piotr Ogórek
Lista ulic do zmiany według radnego Kosiora. Ul. Władysława Spasowskiego – Spasowski to czołowy polski filozof marksistowski okresu międzywojennego, pedagog, działacz komunistyczny i oświatowy. Po wybuchu wojny bezskutecznie próbował się przedostać się na ziemie zajęte przez ZSRR. W obawie przed aresztowaniem przez Gestapo popełnił samobójstwo.
Lista ulic do zmiany według radnego Kosiora. Ul. Władysława Spasowskiego – Spasowski to czołowy polski filozof marksistowski okresu międzywojennego, pedagog, działacz komunistyczny i oświatowy. Po wybuchu wojny bezskutecznie próbował się przedostać się na ziemie zajęte przez ZSRR. W obawie przed aresztowaniem przez Gestapo popełnił samobójstwo. fot. Google Street View
Kraków bez ulic Komuny Paryskiej, Czechosłowackiej, czy Bohaterów Wietnamu? We wtorek pisaliśmy o apelu Instytutu Pamięci Narodowej o zmienienie nazw sześciu krakowskich ulic, które za patronów mają działaczy komunistycznych z okresu II wojny światowej. Jeszcze dalej idzie jednak radny PiS Bolesław Kosior, który chce poddać pod dyskusję zmianę nazw kolejnych 21 ulic i jednego parku. W galerii krótko opisujemy patronów poszczególnych ulic.

Kraków. Nazwy 27 ulic do zmiany?

Dekomunizacyjne zapędy radnego wywołały sporo kontrowersji. Czytelnicy „Krakowskiej” w większości krytykują pomysł, bo uważają, że zmiana nazw ulic to strata czasu i pieniędzy. Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy nie mają nic przeciwko mieszkaniu na ulicach pod obecnymi nazwami.

Apel IPN mimo wszystko się broni – wskazani „patroni” byli rzeczywiście działaczami komunistycznymi i nazwaniem ich imionami kilku ulic można uznać za propagowanie komunizmu. Tymczasem większość propozycji radnego Kosiora spotyka się już ze zdziwieniem.

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
csh
W takim razie w czym problem? Jest dworzec, jest ulica Dworcowa. Po cóż wydawać pieniądze na zmianę, która nic nie zmieni?
z pozdrowieniami,
csh
b
bohater Wietnamu
My "prawdziwi" bohaterowie Wietnamu chcemy pozostać na naszej ulicy! Od 1980 roku zdążyliśmy już całkowicie pogodzić stronę radziecką, amerykańską, francuską i nawet polską w jedną nasza własną olszańską całość. Dlaczego komuś przeszkadzamy?
d
dr
tylko od radzieckiego uczonego Anatolija Wasilijewicza Dworcowa. Jak nie wierzycie to poczytajcie w archiwum czyj pomnik stał na końcu ulicy jeszcze w latach 90-tych XX wieku. Po okresie transformacji chciano zmienić nazwę ulicy, mieszkańcy protestowali (sprawy urzędowe, wymiana dowodów, wiele zarejestrowanych firm na tej ulicy). Zrobiono sprytny zabieg. Usunięto z wszelkich dokumentów urzędowych imię Anatolija, wyburzono pomnik (stał na dzisiejszym Pl. Dudzińskich) i przekonano ludzi, że ulica Dworcowa pochodzi od pobliskiego dworca kolejowego.
w
wnioskodawca
Nazwijmy rondo naleśnikowe przy ul. Na Błonie imieniem Kosiora Bogusława - jaki radny takie rondo, jakie rondo taki Kosior!
k
kier
a ipn nie przeszkadza syn komunisty na wawelu
f
fizii
hahahah
K
Krk
1. Nie będzie obowiązku wymiany dokumentów - wystarczy umieć czytać do końca
2. Nie mam zamiaru mieszkać na ulicy frajera co podpisał się pod wyrokiem na innych
3. Potomkowie frajerów maszeruja teraz pod czerwonymi sztandarami kodu
M
Marek z Krakowa
radny Kosior działał niegdyś w spółdzielczości mieszkaniowej. Teraz przeniósł się do Rady Miasta i zmienia nazwy ulic.
k
krakus
Za wymiane dokumentów
m
melka
a teraz chyba zupełnie mu odbiło. Tylko debil nie wie, że Czechosłowacja powstała po I wojnie światowej.
w
wc
ktoś odleciał chyba za wysoko
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska