FLESZ - Praca – widać światło w tunelu?

Maria Anna Potocka zawiesiła działania zmierzające do utworzenia Muzeum Historii Sztuki w willi Kossaków w Krakowie. Zabytkowy budynek został wykupiony przez miasto z rąk prywatnych właścicieli za 4,5 mln zł w 2019 r. i przekazany pod opiekę Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, które odpowiada teraz za koncepcję zagospodarowania tej przestrzeni.
W Kossakówce chcielibyśmy zaproponować kilka obszarów edukacji. Najpierw prezentację historii wybitnie kreatywnej rodziny, w której wielu członków było twórcami z większym lub mniejszym powodzeniem. Ta część obejmie sześć postaci - trzy kobiety-pisarki oraz trzech mężczyzn-malarzy
- powiedziała Maria Anna Potocka w rozmowie z nami na początku maja, zdradzając, że - jeśli pozwolą na to fundusze - na miejscu powstanie biblioteka Kossaków, dokumentacja historii rodzinnej oraz ekspozycja malarska. Dodała wówczas, że zwróci także uwagę na wybitnych przyjaciół rodziny - w tym Jacka Malczewskiego i Witkacego - w ramach realizacji Muzeum Historii Sztuki.
Na tym eksperymentalnym muzeum szczególnie nam zależy. Zaniedbania edukacyjne dotyczące tego, jak powstawała sztuka, jaką rolę pełniła, co w danym okresie było najważniejsze są gigantyczne. Świadomość tego, jak wygląda i brzmi kultura, która nas stworzyła, jest bardzo powierzchowne. Dlatego chciałabym przygotować „syntezę kultury polskiej” - od średniowiecza do współczesności; 20-30 stanowisk z jednym lub dwoma dziełami, z ważnym cytatem filozoficznym i literackim oraz fragmentem muzycznym z epoki. Wszystkie prace pochodziłyby z krakowskich muzeów. Byłaby to „lekcja obowiązkowa” dla wszystkich szkół, ale również wielka atrakcja dla dorosłych i turystów - opowiedziała o projekcie.
Taka wizja nie spodobała się m.in. radnemu i wiceprzewodniczącemu rady miasta Michałowi Drewnickiemu, który niewiele wcześniej złożył projekt rezolucji do prezydenta zawierającej apel o stworzenie w dworku przy placu Kossaka muzeum rodziny i powierzenie odpowiedzialności za ten teren Muzeum Krakowa. Radny podkreślił wówczas, że według tej koncepcji "w samej Kossakówce i pawilonie, który zamierzają wybudować w ogrodzie, o wspaniałej familii Kossaków będzie jak najmniej".
- Według aktualnej koncepcji w dworze Kossaków w Krakowie ma powstać muzeum sztuki od średniowiecza po postmodernizm. Zapraszam na sesję Rady Miasta Krakowa, na której podejmujemy przygotowaną rezolucję do Prezydenta Majchrowskiego. Chcemy tu Muzeum Kossaków!
- napisał w poniedziałek 24 maja na Twitterze radny miasta Michał Drewnicki.
O zawieszeniu prac przy powstaniu Muzeum Historii Sztuki dyrektorka MOCAK-u poinformowała w oficjalnym oświadczeniu dzień później - we wtorek, 25 maja.
W związku z piętrzeniem się trudności administracyjno-konserwatorsko-emocjonalnych oświadczam, że MOCAK zawiesza realizację szerszego projektu na terenie dawnej Kossakówki.
- napisała Maria Anna Potocka. Zaznaczyła jednocześnie, że MOCAK w miarę przyznawanych funduszy przeprowadzi renowację i adaptację willi i ogrodu oraz zorganizuje bibliotekę dokumentującą twórczość rodziny. Na powierzchni ekspozycyjnej powstanie aranżacja wnętrz z trzech epok połączona z pokazem obrazów.
Trudności jakie niesie za sobą realizacja szerszego projektu w tym miejscu oraz ilość działań koniecznych na ich przezwyciężanie są zniechęcające. Ekonomia czasu i wysiłku daje wynik negatywny i dlatego MOCAK zawiesza realizację Muzeum Historii Sztuki na terenie ogrodu Kossakówki. Nie jest to rezygnacja, tylko kalkulacja
- czytamy w oświadczeniu.
Jednocześnie MOCAK nie rezygnuje z realizacji Muzeum Historii Sztuki. Będzie jednak ono zrealizowane w innym miejscu.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Co za luksusy! Oto najdroższe mieszkania na sprzedaż w Krakowie
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!