Uroczysty wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 19.15. Otwarciu Galerii towarzyszyć będzie spektakl „Kryptonim 27” w wykonaniu Art Color Ballet, który przeniesie niezwykłą wizję świata mistrza pędzla na scenę i w przestrzennym wymiarze spróbuje odczytać ukryte znaczenia jego dzieł. Widz wniknie w przestrzeń stworzoną z ruchomych obrazów, baletowych ciał, hologramów i żywej muzyki. Między jawą i snem, w galerii i na scenie - w niejasnym planie fantastycznych wizji, nadwrażliwej wyobraźni i ukrytych lęków.
Okres fantastyczny w murach galerii
Stała ekspozycja obejmować będzie 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 80. XX wieku, z tak zwanego okresu fantastycznego w twórczości malarza. Powstawały wówczas jego najbardziej znane z dzisiejszej perspektywy, ikoniczne wręcz prace.
Uzupełnia je kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia artysty, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu. Okazjonalnie prezentowany będzie również zbiór 200 rysunków i fotografii, stanowiących integralną część kolekcji dzieł twórcy przekazanych do NCK.
Szczególnie warto polecić uwadze zwiedzających fotografie powstałe jeszcze w latach 50., gdy przez chwilę aparat fotograficzny wydawał się Beksińskiemu podstawowym narzędziem pracy, a awangarda - wyznacznikiem działań artystycznych. - Choć Beksiński był jednym z nielicznych artystów, który na początku lat 60. świadomie porzucił dziedzictwo awangardowe, poszukując syntezy różnych stylistyk - napisał o artyście redaktor portalu culture.pl.
Z kolei zgromadzone rysunki to przegląd niemal wszystkich wątków, z jakimi spotykamy się w bogatej twórczości artysty - stałych i ulotnych motywów, powracających i przemijających fascynacji. To zarazem rzadko spotykana w takiej kondensacji opowieść o doskonaleniu przez Beksińskiego warsztatu, doprowadzonego w tym przypadku do wyjątkowego mistrzostwa.
Fascynacja i przerażenie
Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest tak dobrze rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i w Europie. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym. Wzbudzają w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę.
Język artystyczny Beksińskiego charakteryzuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwiecznia w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają…
Weekend otwarcia
Wystawę przez weekend zobaczą ci, którzy kupią bilety na spektakl „Kryptonim 27” (8-9 października, NCK, godz. 18, bilety: 80 zł). Po weekendzie wystawa będzie dostępna już dla każdego. Przypomnijmy, że w kinach aktualnie możemy oglądać film o Beksińskim i jego bliskich pt. „Ostatnia rodzina”.
Galeria Zdzisława Beksińskiego
Nowohuckie Centrum Kultury
al. Jana Pawła II 232
Galeria czynna poniedziałek- Niedziela, godz. 11.00-19.00
bilety 10/8 zł