FLESZ - Matura 2022 startuje już 4 maja

Ekspozycje stałe i czasowe w przeszło pięćdziesięciu krakowskich muzeach i galeriach, a także miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających, warsztaty, specjalne spacery wydarzenia dla dzieci i młodzieży – tak zapowiada się tegoroczna Noc Muzeów, która po pandemicznej przerwie wraca w doskonale znanej zwiedzającym formule. Krakowska Noc Muzeów to już tradycja – w tym roku odbędzie się po raz osiemnasty, jak zawsze z piątku na sobotę, by umożliwić zwiedzanie muzeów także turystom.
- To wydarzenie zamienia miasto w arenę wielkiego święta kultury i sztuki, przybliżając historię i dziedzictwo Krakowa, a także bogatą i różnorodną ofertę kulturalną miasta – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.
Po pandemicznych wydarzeniach odbywających się online, w tym roku będzie okazja, by siedziby muzeów odwiedzić osobiście. Jakie atrakcje czekają na zwiedzających?
W Noc Muzeów swoją pierwszą wystawę główną w nowej siedzibie przy ul. Rakowickiej 22A zainauguruje Muzeum Fotografii MuFo. W ramach otwarcia przygotowano m.in. zwiedzanie dla rodzin z dziećmi wystawy „Co robi zdjęcie?”, najmłodszych oprowadzi duszek MuFek. Nocą po muzealnych zakamarkach, gabinetach i schowkach MuFo oprowadzi zwiedzających dyrektor placówki Marek Świca. Muzeum Fotografii zaprasza także na wyjątkowy koncert zespołu kameralnego polsko-kraińskiej orkiestry, która zagra m.in. muzykę filmową, utwory Mozarta i Bacha.
Nocne zwiedzanie to także okazja by zobaczyć otwarty latem ubiegłego roku, po wieloletnim remoncie, Pałac Krzysztofory, z jego wystawą o Krakowie, a także inne oddziały placówki: Wieżę Ratuszową, Celestat, Mury Obronne, Barbakan, Kamienicę Hipolitów, Starą Synagogę, Podziemia Rynku, Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, Dom pod Krzyżem, Ulicę Pomorską, Aptekę pod Orłem, Podziemną Nowa Hutę, Rydlówkę, Thesaurus Cracoviensis, a także Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow. Na zwiedzających czeka w oddziałach Muzeum Krakowa, jak co roku wiele atrakcji, najmłodsi będą mieli okazję nauczyć się śpiewania pieśni rycerskiej, odbędą się warsztaty koronki klockowej i nocny przejazd autokarem po Nowej Hucie. Wybrane oprowadzania odbędą się także w językach ukraińskim i angielskim.
Muzeum Archeologiczne pokaże swój nowy nabytek - lekyt aryballosowy, greckie naczynie, w którym przechowywano olejki do namaszczania ciała, datowany na ok. 350 - 330 r. p.n.e. Tej nocy Muzeum Archeologiczne wystawi także scytyjskie złote szaty księżniczki.
Zamek Królewski na Wawelu zaprosi na wystawę w Ogrodach Królewskich – „Smoczy Ogród. Bronisław Chromy na Wawelu”. Bronisław Chromy to artysta, który stworzył jeden z najbardziej znanych symboli Krakowa i Zamku Królewskiego na Wawelu - rzeźbę Smoka Wawelskiego, a pomniki i rzeźby plenerowe autorstwa krakowskiego rzeźbiarza można napotkać w wielu miejscach w przestrzeni miasta.
„Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945” oraz wspólne czytanie literatury ukraińskiej połączone z zajęciami integracyjne dla dzieci polskich i ukraińskich to propozycja Międzynarodowego Centrum Kultury.
Muzeum Inżynierii i Techniki (wcześniej funkcjonujące pod nazwą Muzeum Inżynierii Miejskiej) zaprasza na mapping na budynku Zajezdni poświęcony Stanisławowi Lemowi i jego ulubionym krakowskim miejscom. MiT zaprasza także na grę miejską „Śladem Polskich Wynalazków”. Gracze w kilkuosobowych zespołach będą poznawać Kraków jako miasto wybitnych naukowców, odkrywców i wynalazców. Gra poprowadzi szlakiem odkryć, które zmieniły nie tylko sam Kraków, ale i cały świat.
Nie tylko o sukni Cecylii Gallerani, bohaterki portretu „Dama z gronostajem” pędzla Leonardo da Vinci będzie można posłuchać podczas wykładu „Tajemnicza suknia Cecylii – opowieść o modzie na dworze mediolańskim pod koniec XV wieku” w Muzeum Książąt Czartoryskich.
Na tych, którzy wolą przenieść się w powieściowy świat Jane Austen, w ogrodzie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego czeka premiera spektaklu tanecznego „Emma”, w wykonaniu Teatru Tańca Terpsychora. A w Gmachu Głównym będzie okazja, by zobaczyć twórczość Jacka Malczewskiego kierując się kluczem postaci kobiecych (niekoniecznie ludzkie). W MNK odbędą się oprowadzania po ukraińsku.
13 maja, od godz. 15.00 do północy Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza wszystkich, którzy chcą zobaczyć m.in. odnowiony samolot Prząśniczka ‒ prezentowany po długich pracach warsztatowych, a także trzy nowe wystawy.
Na zakończenie tegorocznej Nocy Muzeów w niebo wypuszczenie zostaną fluorescencyjne balony w żółto-niebieskich barwach z przesłaniem pokoju i wsparcia dla przyjaciół z Ukrainy. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Lotnictwa Polskiego będzie miało wymiar symboliczny – balony wzniosą się nad historycznym lotniskiem Rakowice Czyżyny, które nieraz było świadkiem historycznych zawirowań.
Szczegółowy program Nocy Muzeów dostępny na stronie internetowej krakowskienoce.pl
- Blok jak zamek w Krakowie! "Najoryginalniejszy" w mieście! Kto jeszcze nie widział?
- Bierzemy je na potęgę! Oto efekty uboczne popularnych leków bez recepty.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Te znaki zodiaku to najlepsze żony
- Z aptek zniknęło kilkanaście popularnych leków. Wycofał je GIF
- "Perły Śródmieścia" usunięte. To kolejna akcja krakowskiej straży miejskiej