„Tytuł wystawy „Es war einmal”, określa czas przeszły, minione wydarzenia, równocześnie jest to zwrot, od którego często zaczyna się opowiadanie bajki czy wymyślonej historii. Tytułowy, najnowszy cykl obiektów, stanowi próbę opisania niewypowiedzianego, - obrazów przemocy, dehumanizacji, choroby czy śmierci. To przywołanie wątków historii, które definiują pojęcie zbrodni przeciw ludzkości” – zapowiada wystawę Dom Norymberski.
Centrum wystawy stanowi instalacja „Rassenhygiene. Badania Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS, Rasse-und Siedlunghaptamt, RuSHA – (Wartheland), która stanowi efekt obszernej kwerendy materiałów archiwalnych, m.in. ankiet rasowych i zdjęć. Ekspozycja prezentuje nieliczne publikowane portrety dzieci poddanych selekcji (na terenie Niemieckiej Centrali Przesiedleńczej Kraju Warty) i prawdopodobnie germanizacji w celu wzmocnienia „nordyckości” narodu niemieckiego. Sporo z tych dzieci nigdy nie trafiło z powrotem do swoich rodziców.
„Szacuje się, że poprzez aktywność Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS, Rasse- und Siedlungshauptamt, (RuSHA) doszło do największej w dziejach Europy przymusowej wędrówki ludów. Do zadań urzędu należało przeprowadzanie badań rasowych oraz ocena wartości rasowej ludności populacji podbitych terytoriów w związku z niemiecką polityką germanizacyjną realizowaną na terenach okupowanych przez III Rzeszę’ – wyjaśnia Dorota Nieznalska.
Wystawę można oglądać od wtorku do czwartku w godz. 12.00 do 18.00. W innych terminach po wcześniejszym umówieniu się: tel.: 12 430 61 27, e-mai: [email protected]
- To była najbrzydsza ulica Krakowa. Pamiętacie jeszcze jak wyglądała?
- Malowniczy zakątek pod Krakowem: zamek, jezioro z zaporą i piękne drewniane chaty
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
