Zobacz także: Kraków: nowy gmach muzeum Armii Krajowej już gotowy (ZDJĘCIA)
W drodze załatano tylko parę dziur. - W momencie zakupu działki pod muzeum została dla niego ustanowiona służebność tej drogi. To pozwoliło miastu na jej uporządkowanie - mówi Jan Machowski, z biura prasowego Urzędu Miasta. I tak mamy szorstki asfalt i żwir, zamiast granitowych płyt i nawierzchni bitumicznej.
A na uroczystość otwarcia zjadą władze miasta i województwa, kombatanci z całej Polski, posłowie i przedstawiciele ministerstw. Budynek po renowacji za 30 mln zł wygląda imponująco. Widok drogi psuje ten efekt.
Mało tego. Obok drogi stoją również dwa niszczejące budynki, zabite płytami paździerzowymi. To zabytki z czasów austriackich. Są w opłakanym stanie, bo rodzina, ta sama, która posiada drogę, należycie o nie nie zadbała. Wojewódzki Konserwator Zabytków groził nawet, że powiadomi w tej sprawie prokuraturę. Właściciele uniknęli kłopotów, prowizorycznie zabezpieczając obiekty.
- Na szczęście właścicielka użyczyła nam parkingu znajdującego się przy drodze na czas uroczystości. Tam zatrzymają się samochody VIP-ów. Z niego do muzeum jest już parę kroków - mówi Adam Rąpalski, dyrektor Muzeum AK.
Wymyślił fortel, który pozwoli odciągnąć oczy przybyłych od wstydliwej drogi. - Grupy rekonstruujące historię zrobią inscenizację. Postawimy zasieki, wartownie i żołnierzy w mundurach, którzy będą wpuszczać gości. Oczywiście po wylegitymowaniu - żartuje Rąpalski.
Właścicielka terenów sąsiadujących z muzeum w piśmie do jego dyrekcji tłumaczy, że nie wydała zgody, gdyż jak twierdzi projekt przebudowy drogi ingerował w inne działki. - Proponuję spotkanie w Krakowie w celu uzgodnienia zasad, zakresu i terminów wykonania drogi do muzeum - pisze właścicielka. Przez cały okres przebudowy gmachu jego sąsiedzi jej nie ułatwiali. Doszło nawet do procesu sądowego.
Urzędnicy przyznają, że w budżecie miasta nie ma obecnie środków zarezerwowanych na nabycie sąsiedniej nieruchomości i budynków. A te mogłyby pozwolić na dalszy rozwój muzeum. Zapewniają jednak, że Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu podejmie się negocjacji z właścicielką drogi w sprawie jej przebudowy. - Chcielibyśmy, żeby sprawa ta została sfinalizowana w przyszłym roku - dodaje Machowski.
Oby przed otwarciem stałej ekspozycji, która ma pojawić się w muzeum w kwietniu 2012 roku. Dziś pokazana zostanie wystawa czasowa zawierająca archiwalia i zdjęcia ze Studium Polski Podziemnej z Londynu i eksponaty własne muzeum.
Prawybory. Kto powinien zostać posłem? Głosuj: Małopolska Zachodnia okręg 12, Kraków okręg 13, Podhale Nowy Sącz okręg 14, Tarnów okręg 15.
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!