FLESZ - Polaków jest mniej. Są dane GUS

- Z prawdziwą radością przyjęłam decyzję prezydenta Krakowa. To dla mnie zaszczyt i duża odpowiedzialność – mówi Magdalena Doksa-Tverberg. - Razem z całym zespołem menedżerów i menedżerek KBF będziemy wspólnie rozwijać pole kultury. Chciałabym, aby była to kultura odpowiedzialna i zaangażowana, solidarna i współpracująca.
Działające od 1997 roku Krakowskie Biuro Festiwalowe jest organizatorem festiwali, takich jak Festiwal Conrada, Festiwal Muzyki Filmowej czy Misteria Paschalia, ale także instytucją, której zadaniem jest wspieranie rozwoju sektorów kreatywnych, budowanie międzynarodowej rozpoznawalności i wizerunku Krakowa. Jest także operatorem takich projektów, jak m.in. Kraków Miasto Literatury UNESCO, Kraków Culture, Kraków filmowy. KBF jest wydawcą, zarządza rozlicznymi platformami informacji kulturalnej, jest partnerem rozmaitych inicjatyw miejskich.
Nowa szefowa miejskiej instytucji kultury, Magdalena Doksa-Tverberg to muzykolożka, menedżerka i animatorka kultury, związana od lat z administracją samorządową, z doświadczeniem w szczególności w obszarze kultury i promocji miasta. Ukończyła muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Studium Dziennikarskie w Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Od wielu lat jest związana z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2004 r., w latach 2011-2016 pełniła funkcję kierowniczą w Wydziale Promocji; od 2016 r. zastępczyni dyrektora w Wydziale Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Doksa-Tverberg nadzorowała kluczowe projekty miasta na polach muzyki, literatury, sektorów kreatywnych, sztuk performatywnych, dziedzictwa niematerialnego. Współtworzyła Program Rozwoju Kultury do roku 2030, współpracowała z wieloma instytucjami kultury, w tym z KBF.
Dotychczasowa dyrektorka KBF Izabela Błaszczyk została prezeską nowej miejskiej spółki Kraków5020, która ma przejąć i rozwijać część obowiązków należących do tej pory do Krakowskiego Biura Festiwalowego. Wraz z przeniesieniem zadań z instytucji kultury do spółki przechodzi, oprócz dotychczasowej dyrektorki, także część zespołu.
- Rozwój KBF spowodował, że zadania, którymi zajmował się do tej pory, przestały mieścić się w kompetencjach instytucji. Stąd powstała potrzeba jego podziału. W KBF zostaną teraz wszystkie zadania związane z kulturą, począwszy od widowiskowych festiwali, koncertów, premier filmowych, poprzez warsztaty, animowanie życia kulturalnego w mieście, po Pikniki Krakowskie czy projekty o charakterze społecznym i edukacyjnym. Spółka Kraków5020 otrzyma zadania wyłącznie komercyjne – mówił nam kilka tygodni temu rzecznik KBF, Michał Zalewski.
Nową spółką, oprócz Izabeli Błaszczak, będą zarządzać: Robert Rozciecha i Paula Fanderowska jako wiceprezesi zarządu.
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- WIELKI chiński horoskop na 2022 rok! Co Cię czeka w roku tygrysa?
- Podstępny omikron. 20 objawów wirusa, które mogą przypominać przeziębienie
- Te miejsca już tak nie wyglądają. Rozpoznasz Kraków na archiwalnych zdjęciach?
- Kolejne problemy na zakopiance. Opóźni się budowa tunelu pod Luboniem Małym