Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Kraków od początku, bez końca”. Krzysztofory opowiedzą o mieście i mieszkańcach

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Kraków od początku, bez końca" nowa wystawa stała w Pałacu Krzysztofory
"Kraków od początku, bez końca" nowa wystawa stała w Pałacu Krzysztofory Joanna Urbaniec / Polska Press
„Kraków od początku, bez końca” to pierwsza wystawa, którą wyremontowany Pałac Krzysztofory powitał krakowian. Wernisaż wystawy wieńczy zarazem trwający kilkanaście lat remont głównej siedziby Muzeum Krakowa. - Jedno muzeum, tysiące opowieści – mówi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

FLESZ - Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

od 16 lat

Strój Lajkonika, szopka krakowska, do której można wejść, maszkarony, srebrny kur Bractwa Kurkowego, pierścień i berło burmistrzów krakowskich, lada Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej z XVIII w., dzieła Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Zofii Stryjeńskiej, Jacka Malczewskiego, Wlastmila Hoffmana – na tej wystawie historia, magia i legendy splatają się z codziennością i współczesnością, tworząc barwną i intrygującą opowieść.

„Od początku” nie wymaga chyba wyjaśnień. „Bez końca”, bo miasto ma tyle historii i kontekstów, że nie sposób opowiedzieć o wszystkim. „Bez końca”, bo choć opowieść doprowadziliśmy do współczesności, to przecież miasto trwa dalej, wciąż zmieniając swoje oblicze. „Bez końca”, bo mamy nadzieję, że ekspozycja będzie inspiracją dla dalszego odkrywania miasta: w trakcie spacerów po jego ulicach, na stronach książek i podczas przygotowanych przez Muzeum Krakowa wydarzeń.

- Na tej wystawie będzie kilkaset opowieści, kilka tysięcy poruszonych wątków, a powiązanych kontekstowo kilkadziesiąt tysięcy – wyjaśnia dyrektor Michał Niezabitowski. - Będą na niej elementy zmienne, które będziemy co pewien czas wprowadzać, ale mamy nadzieję, że mieszkańcy Krakowa będą z niej wychodzić także z własnymi opowieściami. Dla nas istotne jest nie tylko to, ażeby ktoś wychodząc z tej wystawy miał pewną wiedzę – to też, ale żeby miał przekonanie, że jest częścią tego miasta, uczestniczy w nim i że to, że on dziś tu jest, to wynik tego, że ktoś kiedyś tu był i ktoś za nami będzie i będziemy to miasto ciągle opowiadać – dodaje.

Wystawa jest podzielona na dwie części, w piwnicach i na pierwszym piętrze. Ta pierwsza opowiada o najważniejszych elementach tożsamości Krakowa dawnego, które wciąż wpływają na kształtowanie wizerunku miasta w nim samym i na zewnątrz.

- To opowieść o społeczności i samorządności - dawnej i obecnej, o tym, że Kraków, jest miejscem rozrywki, która jest generatorem dla kultury, a ta stanowi jeden z najważniejszych zasobów i największych skarbów Krakowa dawnego i współczesnego – wyjaśnia Kamil Stasiak, kurator wystawy. - Przestrzeń na pierwszym piętrze to wystawa, która opowiada o życiu codziennym krakowian: mieszkaniach, miejscach pracy, miejscach, w których robi się zakupy, ulicach, na których się protestuje czy świątyniach, w których zaspokaja się potrzeby duchowe.

Wernisaż wystawy „Kraków od początku, bez końca” wieńczy trwający kilkanaście lat remont głównej siedziby Muzeum Krakowa.

Muzeum Kompletne, jakim staje się właśnie Pałac Krzysztofory w wyniku przeprowadzenia inwestycji, jest muzeum dostępnym dla wszystkich – niezależnie o wielu i zainteresowań. Stanowi nową przestrzeń w centrum Krakowa, w której każdy znajdzie coś dla siebie i która będzie mógł współtworzyć.

- Przez lata snuliśmy opowieść o mieście rozdziałami: o średniowieczu w „Rynku podziemnym”, o II wojnie światowej w „, Fabryce Emalia”, rozdział nowohucki, zwierzyniecki, o teatrze, o „Weselu” w Rydlówce. Dziś wybiliśmy się na pewna syntezę, której – co bardzo mocno podkreślamy – nie kończymy. Każdy może dodać swoją opowieść o mieście, ponieważ każdy z mieszkańców jest tym miastem, tworzy to miasto. To wystawa adresowana także do turystów, ale przede wszystkim, chcemy, by stała się miejscem integracji dla mieszkańców – podsumował Michał Niezabitowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska