https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ostateczna lista zadań w budżecie obywatelskim

Piotr Ogórek
Park miejski Młynówka Królewska, zdjęcie ilustracyjne
Park miejski Młynówka Królewska, zdjęcie ilustracyjne Wojciech Matusik / Polska Press
Od 17 do 30 czerwca potrwa głosowanie w czwartej edycji budżetu obywatelskiego. Ostatecznie do głosowania dopuszczono 111 projektów ogólnomiejskich i 208 dzielnicowych. W sumie odrzucono 268 projektów. Głosować tradycyjnie będziemy na trzy zadania ogólnomiejskie i trzy dzielnicowe, przyznając im jeden, dwa lub trzy punkty. Głosowanie internetowe będzie weryfikowane kodem sms. W tym roku wróci papierowe głosowanie, do którego będzie potrzebny dowód tożsamości.

Krakowianie do czwartej edycji budżetu obywatelskiego zgłosili w sumie 587 projektów - 352 dzielnicowe i 235 ogólnomiejskich. Ze wszystkich urzędnicy odrzucili 281. Sporo z najprostszego powodu, czyli braku listy poparcia lub wystarczającej liczby podpisów. Część nie przeszła weryfikacji, bo ich koszty przekraczały dopuszczalne limity. Dotyczy to zwłaszcza dzielnic. Część zadań odrzucili jednak urzędnicy na zasadzie „nie, bo nie”. Mieszkańcy zwracają uwagę, że w wielu przypadkach nie poinformowano ich, jaka jednostka magistratu zajmowała się danym projektem, a tłumaczenia odmów były lakoniczne. Co ciekawe, nie przeszedł zielony projekt zagospodarowania placu Inwalidów. Powód? Miasto wciąż planuje tam parking podziemny.

Ostatecznie odwołało się 73 wnioskodawców. Argumenty 14 z nich uwzględniono, w tym m.in. budowa pomnika Kazimierza Wielkiego. Dominują projekty związane z zielenią. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie bez problemu opiniował pozytywnie większość pomysłów. Upadły natomiast takie, jak... likwidacja Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Przykładowe zadania to rewitalizacja parku Młynówka Królewska (koszt - 3 mln zł), dosadzanie drzew w Śródmieściu i na Krowodrzy (500 tys. zł), sto drzew dla każdej dzielnicy (1 mln 665 tys. zł), stworzenie parku przy ul. Wadowickiej (800 tys. zł) czy nowy park w rejonie ul. Tetmajera (2,5 mln zł). Pozytywną opinię dostał też projekt dziennikarzy „Gazety Krakowskiej”, który zakłada nasadzenie 20 drzew na Bulwarze Wołyńskim, od hotelu Forum do mostu Grunwaldzkiego, wzdłuż ul. Konopnickiej (186 tys. zł).

Pełna lista zadań, wraz z przypisanymi im numerami, znajduje się na stronie budzet.krakow.pl.

Głosowanie ruszy 17 czerwca i potrwa do końca miesiąca. Głosować będzie można przez internet na stronie budzet.krakow.pl. Po zarejestrowaniu się i podaniu numeru telefonu otrzymamy kod sms, który upoważni nas do oddania w sumie sześciu głosów - po trzy na zadania ogólnomiejskie i trzy dzielnicowe. Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Krakowa po ukończeniu 16 roku życia.

W tym roku wraca także głosowanie papierowe. Głos do urn będziemy mogli oddać w 90 lokalizacjach - punktach miejskich w galeriach handlowych, w namiocie budżetu obywatelskiego na Małym Rynku, w bibliotekach (pełny wykaz miejsc do głosowania na stronie budzet.krakow.pl). Głos oddać będzie można dopiero po okazaniu dokumentu tożsamości. Te i powyższe zabezpieczenia mają spowodować, że nie dojdzie do manipulacji głosami.

Dodatkowo dostępne będą mobilne punkty do głosowania podczas różnych imprez:

  • 17 czerwca – Jarmark Świętojański – 11.00–14.00
  • 17 czerwca – Święto Dzielnicy II Grzegórzki – 14.00–16.00
  • 17 czerwca – Dzień Branic – 17.00–19.00
  • 18 czerwca – Jarmark Świętojański – 11.00–19.00
  • 24 czerwca – Piknik Lotniczy – 9.00–19.00
  • 24 czerwca – Dzień Zesławic – 16:00–20:00
  • 25 czerwca – Piknik Lotniczy – 9.00–19.00
  • 25 czerwca – Bitwa o Mistrzejowice – 12.30–17.00

Mobilne punkty głosowania będą również dostępne na piknikach obywatelskich:

  • 17 czerwca – piknik BO w parku Bednarskiego – 12.00–16.00
  • 18 czerwca – piknik BO w parku Ratuszowym – 12.00–16.00
  • 25 czerwca – piknik BO na Błoniach – 12.00–16.00

Krakowianie w budżecie obywatelskim do wydania mają 12 mln 145 tys. zł, w tym 10 mln na zadania ogólnomiejskie. Do końca lipca poznamy zwycięskie projekty.

Autor: Piotr Ogórek, Gazeta Krakowska

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monika
A dla czego projekt likwidacji ZIKIT został odrzucony? Miał największe szanse wygrać.Myślę że tak z 80% mieszkańców by za tym zagłosowała
m
misia
Policja mówi, że należy strzec swoich danych osobowych jak oka w głowie. Wystarczy tylko jej posłuchać i pozostaje olać ten Budżet Obywatelski, który w wersji krakowskiej jest tak rzetelny i obywatelski jak rzetelna i obywatelska jest Platforma Obywatelska, która go na siłę promuje wszelkimi sposobami.
Pod poparciem projektu (na liście poparcia) mógł podpisać się nawet dzieciak z przedszkola (wystarczył byle jaki podpis). Nikt tego nie sprawdzał, bo niby jak to mógł zrobić?
Aby zagłosować przez Internet trzeba podać numer swojego telefonu komórkowego, a jak ktoś nie ma telefonu, to co? To niemieszkaniec Krakowa?
Komu powinniśmy okazać dokument potwierdzający tożsamość musi być i jest określone ustawą, a nie zachcianką jakiegoś urzędasa. Do czego potrzebny jest im PESEL? Bo na pewno nie do wyeliminowania podwójnego głosowania, skoro podaje się imię, nazwisko i adres zamieszkania. Jak zamierzają zweryfikować, czy głosujący jest mieszkańcem Krakowa? W dowodzie osobistym, prawie jazdy itp. nie ma adresu zamieszkania, jest co najwyżej adres zameldowania. W zasadzie może głosować każdy, wystarczy tylko wpisać adres zamieszkania, jako swój, kogoś z Krakowa. Nie jest to karane, czyli jest dozwolone. Nikt tego nie sprawdzi, bo nie może (nie wolno - brak podstawy prawnej). A może zamierzają pytać sąsiadów, czy ten a ten tutaj mieszka? "A co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?" Przy niskiej frekwencji kilka głosów kolegów np. z Balic i projekt wygrany. Mieli wyeliminować przekręty i wyszło jak zwykle. Jedyna rzecz, która im się uda, to zmniejszą frekwencję. A może im właśnie o to chodziło?
G
Gość
W zeszłym roku zwątpiłem, bo wcześniejsze, spodziewane, przegłosowane zmiany w okolicy albo się wciąż i wciąż nie pojawiały, albo znacznie różniły się od ewentualnych wyobrażeń. Tym niemniej w tym roku jest lepiej tzn. natykam się na realizację, której wyczekiwałem, kopią, dłubią, zobaczymy, jak wyjdzie. Skoro jednak lepiej, czy gorzej, wcześniej, czy później, wypełniają wolę mieszkańców, w tym roku zagłosuję z chęcią.
R
Rozumny
Nie ma głupich, by uwierzyć w jakieś platformiane budżety pseudoobywatelskie. To piękne kłamstwo w miejsce starych. Nie głosuję, nie będę wchodził w propagandowe akcje urzędników i platformersów...
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska