Zbrojownia Wawelska zamknięta na rok – ostatnia szansa na zwiedzanie
W najbliższą sobotę, 12 października, będzie okazja, by po raz ostatni zobaczyć Zbrojownię Zamku Królewskiego na Wawelu. Po 60 latach wystawa przejdzie gruntowne zmiany, zwiedzający zobaczą ją w nowej odsłonie dopiero za rok.
Po raz ostatni w obecnym kształcie można będzie zobaczyć wawelskie militaria wraz z kustoszem Zbrojowni podczas wyjątkowego oprowadzania.
Dlaczego Wawel zamyka zbrojownię? Plany remontowe na rok 2024
Zbiór militariów Zamku Królewskiego na Wawelu będzie ponownie dostępny dla zwiedzających jesienią 2025 roku. W tym czasie ekspozycja przejdzie gruntowną zmianę.
- Będzie to nowa odsłona znanej wszystkim Zbrojowni zamkowej. W piwnicach zachowujemy układ niemal identyczny z obecnym, oczywiście dokonamy tam pewnych drobnych, ale istotnych zmian. Natomiast ekspozycja, która prezentujemy na parterze, ulegnie radykalnej zmianie. Pokażemy te same obiekty w tych samych przestrzeniach, ale opowiadające inaczej historię prezentowanych militariów – wyjaśnia dr Rafał Ochęduszko, kustosz Zbiorów Militariów Zamku Królewskiego na Wawelu.
Otwarta w latach 60. ekspozycja przetrwała w dużym stopniu niezmieniona do dziś, a przez dekady sposoby prezentowania eksponatów, także techniczne rozwiązania i samo snucie muzealnej opowieści, zmieniły się radykalnie.
- Zbrojownia, jak każda ekspozycja muzealna żyje, ale rzeczywiście możemy mówić, że jest to zamknięcie pewnej długiej wawelskiej tradycji – mówi o nadchodzącym remoncie Rafał Ochęduszko.
Muzealnicy nie chcą zdradzać wprawdzie zdradzać szczegółów dotyczących aranżacji nowej wystawy, licząc na efekt zaskoczenia, jak miało to miejsce choćby z otwartym po gruntownym remoncie Skarbcu Królewskim. W Zbrojowni dojdzie do rewolucji. Do ekspozycji trafią też zabytki, które dotąd przechowywano w magazynie.
- Wśród obiektów dodanych z zasobu magazynowego na szczególną uwagę zasługiwać będzie rapier z portretem królewicza Władysława Zygmunta, późniejszego króla Władysława IV, a także chorągiew nagrobna Stanisława Barziego, najstarszy tego typu zabytek w zbiorach polskich – wylicza kustosz. - Ze względów konserwatorskich będziemy wymiennie prezentować mniej więcej połową rekonstrukcji chorągwi grunwaldzkich. Nowością będzie wystawienie zespołu bardzo interesujących i cennych chorągwi z okresu I Rzeczpospolitej.
Zbrojownia Wawelska – perła wśród wawelskich atrakcji
W wawelskiej Zbrojowni można zobaczyć zabytkowe militaria od końca średniowiecza do XVIII wieku. Wśród perełek zbiorów można wymienić, m.in.
- Młodzieńczą zbroję Zygmunta Augusta, dar Ferdynanda I Habsburga z okazji zaręczyn w r. 1533 młodego króla Polski z jego córką Elżbietą. Autorem tego arcydzieła był pracujący w Innsbrucku wybitny płatnerz Jörg Seusenhofer;
- Zbroję turniejową z Dworu Artusa w Gdańsku – dzieło norymberskiego płatnerza Konrada Polera z około 1490 roku
- XVII-wieczne półzbroje husarskie, w tym unikatowy egzemplarz ze skrzydłami zamocowanymi do naplecznika
- Głownię szabli hetmana wielkiego koronnego Stanisława Jabłonowskiego, uczestnika bitwy pod Wiedniem w 1683 r.
Co zobaczyć na Wawelu? Nie tylko Zbrojownia. Po remoncie olśniewa Skarbiec Koronny
Spektakularną przemianę przeszedł Skarbiec Koronny, otwarty dwa lata temu po gruntownej przebudowie prezentuje dziś w dwunastu salach blisko tysiąc obiektów, wśród eksponatów znalazły się tu także nigdy dotąd nie pokazywane szerokiej publiczności.
Najcenniejsze wśród zgromadzonych w Skarbcu przedmiotów to, oczywiście, regalia: Szczerbiec – miecz koronacyjny polskich władców i najważniejsze zachowane insygnium królewskie oraz skupione wokół niego niezwykle cenne dzieła sztuki: najważniejsze polskie pamiątki historyczne, ocalałe precjoza z królewskich i książęcych skarbców, m.in. Sobieskiego, Radziwiłłów, Sapiehów, Potockich, pamiątki po monarchach i słynnych dowódcach, a także paradne militaria świadczące o chwale oręża polskiego, dary dyplomatyczne, trofea z odsieczy wiedeńskiej oraz pokaźny zbiór klejnotów i naczyń za srebra i złota wytwarzanych na zamówienie od XV do XVIII wieku.
Osobna sala prezentuje najcenniejsze pamiątki po Janie III Sobieskim, przede wszystkim wspaniały płaszcz kawalera Orderu Świętego Ducha, dar króla Francji Ludwika XIV.
Przeszklona trasa nad Smoczą Jamą. Wawel planuje nowe trasy turystyczne
W maju przyszłego roku Wawel otworzy nową trasę podziemną. Zwiedzający po raz pierwszy zobaczą dostępne dotąd wyłącznie archeologom relikty średniowiecznych budowli, urządzeń obronnych oraz naturalnej jaskini mieszczących się na Wzgórzu Wawelskim. Nowa trasa będzie przebiegała m.in. nad Smoczą Jamą, powstanie także taras – miejsce odpoczynku z jednym z najpiękniejszych widoków w Krakowie na zakole Wisły.
- Po raz pierwszy udostępnimy zwiedzającym wyjątkowy ciąg architektoniczno-archeologiczny z reliktami architektury, wieży romańskiej, przedmurza gotyckiego i wątków murów kleszczowych oraz naturalnej jaskini – opowiadała nam o nowej atrakcji Mariola Kulczyńska, kierownik projektu Wawel Podziemny. Międzymurze.
Jesienią przyszłego roku planowane jest także udostępnienie turystom nowej części Zamku z rezerwatem architektoniczno-archeologicznym pod Wieżą Duńską, z reliktami romańskiej wieży.
