Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ostatnie dni "szkieletora". Wieżowiec jest na ukończeniu. Zostaną tam otwarte biura. Powstanie też restauracja z tarasem [22.12]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Budowa Unity Centre trwa. Inwestor walczy z czasem.
Budowa Unity Centre trwa. Inwestor walczy z czasem. Aneta Żurek
Prowadzone są intensywne prace związane z budową wieżowca Unity Tower przy rondzie Mogilskim. Zgodnie z umową do końca tego roku budynek ma być ukończony w stanie surowym. W pierwszych miesiącach przyszłego roku planowane są tam prace wykończeniowe, a w drugim kwartale 2020 r. główna wieża wraz z dwoma sąsiednimi biurowcami, hotelem i apartamentowcem zostanie otwarta. Przejdź do GALERII, by zobaczyć postęp prac i porównać obecny wygląd wieżowca z koncepcją prezentowaną na wizualizacjach.

WIDEO: Krótki wywiad

- Robimy wszystko, by główna wieża była gotowa w stanie surowym do końca tego roku. Każdego dnia prowadzone są tam wytężone prace – przyznaje Magdalena Zielińska-Warszawa z GD&K Group, firmy, która jest współudziałowcem przedsięwzięcia.

Obecnie prace związane z budową głównej wieży polegają na obkładaniu szkieletu budynku elementami, z których tworzona jest elewacja – ściany wraz z przeszkleniami. Na pierwszy kwartał 2020 r. planowane są prace wykończeniowe.

Gotowe są już towarzyszące wieży niższe budynki: dwa biurowce, hotel i apartamentowiec, które postawiono przed wieżowcem od strony ul. Lubomirskiego. W nich pozostały już jedynie prace wykończeniowe.

Szkieletor zamieni się w Unity Tower

Unity Centre zastąpi szkieletora [WIZUALIZACJE]

- Plan jest taki, by główny wieżowiec oraz cztery sąsiadujące budynki zostały otwarte jednocześnie w drugim kwartale przyszłego roku – informuje Magdalena Zielińska-Warszawa.

Na razie nie określono jeszcze dokładnej daty inauguracji całego kompleksu. Jak wyjaśnia Magdalena Zielińska-Warszawa, wszystko będzie zależeć od tempa prac wykończeniowych, a także terminów podpisania umów z najemcami.

- Zainteresowanie powierzchniami biurowymi jest bardzo duże. Cały czas finalizujemy umowy – mówi Magdalena Zielińska-Warszawa.

Dwie ostatnie kondygnacje wieżowca zostały zarezerwowane na restaurację i kawiarnię. Punkty usługowe, w tym gastronomiczne, mogą także powstać w lokalach na parterowych kondygnacjach czterech mniejszych budynków. Z każdego z obiektów kompleksu będzie się wychodzić na wspólny plac, z którego będzie można przejść do ronda Mogilskiego.

- Pomieszczenia pod restaurację na ostatnich kondygnacjach wieżowca, jak i usługowe w parterach pozostałych budynków, tak jak powierzchnie biurowe czy pomieszczenia mieszkalne, mają zostać przekazane najemcom w drugim kwartale 2020 r. W przypadku przestrzeni usługowych od ich najemców będzie już zależeć w jakim czasie zaadaptują je do swojej działalności – wyjaśnia Magdalena Zielińska-Warszawa.

Jest więc szansa na to, że już podczas przyszłorocznych wakacji będzie można windą wyjechać na ostatnie piętro Unity Tower i podziwiać stamtąd widok na panoramę Krakowa, siedząc przy filiżance kawy czy przy obiedzie.

- Kondygnacje na restaurację na szczycie wieżowca zostały już wynajęte. To ma być lokal o wysokim standardzie – potwierdza Magdalena Zielińska-Warszawa.

Wieżowiec przy rondzie Mogilskim nazwany Unity Tower powstaje w ramach kompleksu budynków - Unity Centre. Zapis o tym, że główna wieża ma być gotowa w stanie surowym do końca 2019 r., znalazł się w umowie z miastem. Jeśli się to nie uda, inwestorowi grożą kary umowne.

Biurowiec Unity Tower ma mieć 102,5 m wysokości - 27 kondygnacji naziemnych. Na dwóch podziemnych kondygnacjach będzie 400 miejsc parkingowych. Na 26. piętrze wieżowca powstanie Unity Eye - najwyższy taras widokowy Krakowa wraz z przeszkloną restauracją.

Unity Centre ma być największym w Krakowie, wielofunkcyjnym centrum biznesowym złożonym z pięciu budynków. W ramach inwestycji powstaje m.in. 46 tys. m kw. powierzchni na wynajem klasy A. W budynkach biurowych znajdą się 24 szybkobieżne windy.

Budowa wieżowca przy rondzie Mogilskim rozpoczęła się w 1975 r. Po czterech latach inwestycja została jednak zatrzymana ze względów ekonomicznych. Zmieniali się właściciele budynku, powstawały kolejne pomysły na jego zagospodarowanie, ale nie udawało się ich zrealizować, jakby wisiała nad nim klątwa, zaczął być nazywany „szkieletorem”. Dokończenie budowy wieżowca rozpoczęło się wiosną 2016 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska