https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ostatnie dni "szkieletora". Wieżowiec jest na ukończeniu. Zostaną tam otwarte biura. Powstanie też restauracja z tarasem [22.12]

Piotr Tymczak
Budowa Unity Centre trwa. Inwestor walczy z czasem.
Budowa Unity Centre trwa. Inwestor walczy z czasem. Aneta Żurek
Prowadzone są intensywne prace związane z budową wieżowca Unity Tower przy rondzie Mogilskim. Zgodnie z umową do końca tego roku budynek ma być ukończony w stanie surowym. W pierwszych miesiącach przyszłego roku planowane są tam prace wykończeniowe, a w drugim kwartale 2020 r. główna wieża wraz z dwoma sąsiednimi biurowcami, hotelem i apartamentowcem zostanie otwarta. Przejdź do GALERII, by zobaczyć postęp prac i porównać obecny wygląd wieżowca z koncepcją prezentowaną na wizualizacjach.

WIDEO: Krótki wywiad

- Robimy wszystko, by główna wieża była gotowa w stanie surowym do końca tego roku. Każdego dnia prowadzone są tam wytężone prace – przyznaje Magdalena Zielińska-Warszawa z GD&K Group, firmy, która jest współudziałowcem przedsięwzięcia.

Obecnie prace związane z budową głównej wieży polegają na obkładaniu szkieletu budynku elementami, z których tworzona jest elewacja – ściany wraz z przeszkleniami. Na pierwszy kwartał 2020 r. planowane są prace wykończeniowe.

Gotowe są już towarzyszące wieży niższe budynki: dwa biurowce, hotel i apartamentowiec, które postawiono przed wieżowcem od strony ul. Lubomirskiego. W nich pozostały już jedynie prace wykończeniowe.

Szkieletor zamieni się w Unity Tower

Unity Centre zastąpi szkieletora [WIZUALIZACJE]

- Plan jest taki, by główny wieżowiec oraz cztery sąsiadujące budynki zostały otwarte jednocześnie w drugim kwartale przyszłego roku – informuje Magdalena Zielińska-Warszawa.

Na razie nie określono jeszcze dokładnej daty inauguracji całego kompleksu. Jak wyjaśnia Magdalena Zielińska-Warszawa, wszystko będzie zależeć od tempa prac wykończeniowych, a także terminów podpisania umów z najemcami.

- Zainteresowanie powierzchniami biurowymi jest bardzo duże. Cały czas finalizujemy umowy – mówi Magdalena Zielińska-Warszawa.

Dwie ostatnie kondygnacje wieżowca zostały zarezerwowane na restaurację i kawiarnię. Punkty usługowe, w tym gastronomiczne, mogą także powstać w lokalach na parterowych kondygnacjach czterech mniejszych budynków. Z każdego z obiektów kompleksu będzie się wychodzić na wspólny plac, z którego będzie można przejść do ronda Mogilskiego.

- Pomieszczenia pod restaurację na ostatnich kondygnacjach wieżowca, jak i usługowe w parterach pozostałych budynków, tak jak powierzchnie biurowe czy pomieszczenia mieszkalne, mają zostać przekazane najemcom w drugim kwartale 2020 r. W przypadku przestrzeni usługowych od ich najemców będzie już zależeć w jakim czasie zaadaptują je do swojej działalności – wyjaśnia Magdalena Zielińska-Warszawa.

Jest więc szansa na to, że już podczas przyszłorocznych wakacji będzie można windą wyjechać na ostatnie piętro Unity Tower i podziwiać stamtąd widok na panoramę Krakowa, siedząc przy filiżance kawy czy przy obiedzie.

- Kondygnacje na restaurację na szczycie wieżowca zostały już wynajęte. To ma być lokal o wysokim standardzie – potwierdza Magdalena Zielińska-Warszawa.

Wieżowiec przy rondzie Mogilskim nazwany Unity Tower powstaje w ramach kompleksu budynków - Unity Centre. Zapis o tym, że główna wieża ma być gotowa w stanie surowym do końca 2019 r., znalazł się w umowie z miastem. Jeśli się to nie uda, inwestorowi grożą kary umowne.

Biurowiec Unity Tower ma mieć 102,5 m wysokości - 27 kondygnacji naziemnych. Na dwóch podziemnych kondygnacjach będzie 400 miejsc parkingowych. Na 26. piętrze wieżowca powstanie Unity Eye - najwyższy taras widokowy Krakowa wraz z przeszkloną restauracją.

Unity Centre ma być największym w Krakowie, wielofunkcyjnym centrum biznesowym złożonym z pięciu budynków. W ramach inwestycji powstaje m.in. 46 tys. m kw. powierzchni na wynajem klasy A. W budynkach biurowych znajdą się 24 szybkobieżne windy.

Budowa wieżowca przy rondzie Mogilskim rozpoczęła się w 1975 r. Po czterech latach inwestycja została jednak zatrzymana ze względów ekonomicznych. Zmieniali się właściciele budynku, powstawały kolejne pomysły na jego zagospodarowanie, ale nie udawało się ich zrealizować, jakby wisiała nad nim klątwa, zaczął być nazywany „szkieletorem”. Dokończenie budowy wieżowca rozpoczęło się wiosną 2016 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 41

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

:/
24 grudnia, 08:25, Gość:

Dobrze, że w końcu ktoś z W-wy zainteresował się ta kupa złomu. Niewiele brakowało a Lajkoniki wpisałyby go do rejestru zabytków.

Należało to zrównać z ziemią - i tam postawić "Galerię Krakowską" z pobliskim hotelem - a nie wyłączać całkowicie z ruchu nie tak znowu strasznie dawno temu odnawiany budynek dworca.

Bar "Smok" i dworzec autobusowy piękne nie były - bynajmniej - ale czy te kloce w samym centrum miasta, generujące zresztą dodatkowy ruch, faktycznie zdobią przestrzeń miejską? A na placu po Szkieletorze mogłyby sobie, nieco na uboczu, stać. I na pewno byłyby tam bardziej "na miejscu", niż kolejne "biurowce"...

C
Co za idioci to wymyślili
20 grudnia, 08:06, Krakus:

400 miejsc postojowych na taką powierzchnię, żenada. A przy okazji, w jakim stopniu wraz z otwarciem budynku zostanie przebudowana okoliczna infrastruktura oraz wzmocniona komunikacja zbiorowa? Czy miasto tradycyjnie o tym "zapomni"?

Człowieku, a niechby tam było nawet 2000 miejsc postojowych - to którędy te wszystkie samochody dojadą do tego cholernego - kolejnego w tamtym rejonie, a nie ostatniego - biurowca, i którędy po pracy ci wszyscy ludzie stamtąd się wydostaną? A ich klienci? No chyba, że te wszystkie "miejsca postojowe" to są dla helikopterów, a nie dla samochodów.

T
Teraz już wiesz, dlaczego?
20 grudnia, 15:27, Gość:

Super. Rozumiem że ktoś od wizualizacji zapomniał o korkach. Lubicz,Powstania Warszawskiego,Mogilska,Prażmowskiego i Lubomirskiego-nieprzejezdne! Dobrze że wzięli się za szkieletora ale dlaczego jak zwykle nikt nie pomyśli za wczasu o dojazdach?

Dlaczego? Bo to "nie jego problem" będzie... on swoje zarobi, i o to tylko mu chodziło. Reszta to już "nie jego broszka".

:D
20 grudnia, 08:23, Przemagiczny Kraków:

Za żałosne zarządzanie miastem to prezydentowi i radnym nie grożą kary. Za opóźnienia z budowami tramwajów, za nierozwiązywanie problemów korków, za brak budowy dróg, tuneli, przejazdów, bezkolizyjnych tras tramwajów, za niedbanie o zieleń, za brak budowy parkingów piętrowych zarówno w dzielnicach i centrum. Nie im nigdy nie grożą kary.

20 grudnia, 12:34, Gość:

A TY PSEUDOOBYWATELU OD CZEGO JESTEŚ????Trzeba było startować do rządzenia to byś miał coś do powiedzenia,a teraz...ZAMKNIJ MORDĘ

20 grudnia, 17:25, Gość:

Jacek to Ty? Nerwy puszczają?

Dobrze, że zwieracz jeszcze trzyma...

G
Gość

Dobrze, że w końcu ktoś z W-wy zainteresował się ta kupa złomu. Niewiele brakowało a Lajkoniki wpisałyby go do rejestru zabytków.

G
Gość

Ten sam artkuł co kilka dni temu.Dziennikarzyny pierd..ą ciągle o tym samym

S
Sokular

W Krakowie takich "szkieletorów" inwestycyjnych mamy więcej..m.in tramwaj do Górki Narodowej............metro...............przez dziesięciolecia trwa stan chroniczny w "zachwycie nad projektem"............

G
Gość
20 grudnia, 08:23, Przemagiczny Kraków:

Za żałosne zarządzanie miastem to prezydentowi i radnym nie grożą kary. Za opóźnienia z budowami tramwajów, za nierozwiązywanie problemów korków, za brak budowy dróg, tuneli, przejazdów, bezkolizyjnych tras tramwajów, za niedbanie o zieleń, za brak budowy parkingów piętrowych zarówno w dzielnicach i centrum. Nie im nigdy nie grożą kary.

20 grudnia, 12:34, Gość:

A TY PSEUDOOBYWATELU OD CZEGO JESTEŚ????Trzeba było startować do rządzenia to byś miał coś do powiedzenia,a teraz...ZAMKNIJ MORDĘ

20 grudnia, 17:25, Gość:

Jacek to Ty? Nerwy puszczają?

sądząc po inteligencji wypowiedzi to za wysoki poziom jak na Majchra

G
Gość
22 grudnia, 20:17, Bubek:

Miało być niewiadomo co, wizytowka miasta, światowej sławy architekci zapraszani, a wyszło kompletne badziewie... brawo Panie Gaertner ?

przecież jemu tylko o kasę chodzi - exit jak najszybciej i zapominamy o tym badziewiu

S
Smogikorek

A do pracy przynajmniej polowa ludzi bedzie jezdzila samochodem a wtedy do rondo mogolskoe stanie bo ulic nie doudowali janusze kierujacy zabudowa miasta

B
Bubek

Miało być niewiadomo co, wizytowka miasta, światowej sławy architekci zapraszani, a wyszło kompletne badziewie... brawo Panie Gaertner ?

j
jan koza
20 grudnia, 13:20, jan koza:

Większość Krakusów kibicuje temu projektowi. Jeśli mieszkasz w Kraku trochę więcej niż trzydzieści lat - musisz wiedzieć dlaczego.Reszta niech się nie wypowiada. Proszę.

20 grudnia, 20:29, Anka:

Dokładnie tak...patrz na niego przez całe życie, nawet z balkonu go widzę z Mistrzejowic.

20 grudnia, 21:28, Gość:

Mieszkam trochę dłużej...

I owszem kibicuje idei skończenia...

Ale temu konkretnie projektowi nie kibicuje. Estetycznie mało porywające.

Bardzo się cieszę, że po tylu latach wreszcie nie będzie tego koszmarku w samym centrum.Estetycznie nie jest aż tak źle, z końcowymi ocenami poczekajmy jednak do zakończenia inwestycji. "Szkieletor" w nazwie na pewno zostanie z nami i nic tego nie zmieni. Pozdrawiam.

k
kwaśniewski

Widziałem postęp prac w zeszły piątek, stojąc w ogromnych korkach pomiędzy rondem Grzegórzeckim, a Mogilskim ?

G
Gosc

W Krakowie wszystko przeszkadza w rozwoju tylko autorzy tych przeszkod sa poza woj. Malopolskim.

G
Gość

najpierw przeszkadzały pustułki czy jakoś tak, późnij nietoperze...droga przez mękę

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska