https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ostatnie pożegnanie prof. Antoniego L. Dawidowicza. Wybitny matematyk i wielki społecznik spoczął na cmentarzu Rakowickim [ZDJĘCIA]

Prof. Dawidowicz spoczął na cmentarzu Rakowickim w Krakowie
Prof. Dawidowicz spoczął na cmentarzu Rakowickim w Krakowie Adam Wojnar
Rodzina, przyjaciele, bliscy uczestniczyli w ostatnim pożegnaniu prof. Antoniego L. Dawidowicza. Pogrzeb zmarłego profesora odbył się w środę 27 kwietnia. Msza św. została odprawiona w kościele cmentarnym pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Prof. Dawidowicz spoczął na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Pochodzący z Krakowa prof. Dawidowicz był człowiekiem renesansu. Prócz matematyki pasjonowały go literatura, sztuka, krajoznawstwo, historia Krakowa. Był wieloletnim członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego, zasłużonego dla Oddziału Krakowskiego PTM, a także prezesem OK PTM, reprezentował Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Matematycznego na Zgromadzeniach Delegatów PTM, angażował się w prace Komisji Historycznej PTM, jak i Komisji Popularyzacji Matematyki i Współpracy ze Szkolnictwem.

Miał znaczący udział w utworzeniu i prowadzeniu Małopolskiego Konkursu Uczniowskich Prac Matematycznych, współorganizowanego przez OK PTM wspólnie z Centrum Młodzieży im. Jordana.

- W środowisku matematycznym znany był m.in. z zamiłowania do modelowania zjawisk biologicznych oraz wspaniałej znajomości łaciny i greki, w środowisku krakowskim - jako wielki społecznik, w środowisku tatrzańskim - jako miłośnik gór, prezes Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Od czasu studiów związany był zawodowo i sercem z Instytut Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego - wspominał w mediach społecznościowych Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Kraków zawdzięcza mu przywrócenie dawnych nazw ulic i placów, a także pozbycie się komunistycznych patronów wszystkich ulic. Przeprowadził to w 1991 r. jako radny miejski.

- Warto wspomnieć, że pochodził z bardzo patriotycznej rodziny. Jego pradziadek Jan Dawidowicz w powstaniu styczniowym 1863 r. walczył w oddziale, którym dowodził jego brat Ignacy. Antoni zawsze podkreślał swój patriotyzm. Wielokrotnie kwestował na rzecz odnowy nagrobków na cmentarzach Rakowickim i Podgórskim. Był przy tym, jak wielu wybitnych ludzi, niezwykłym oryginałem - mówił dla "Gościa" Jerzy Bukowski, filozof, honorowy przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Piłsudskiego w Krakowie.

Antoni Leon Dawidowicz zmarł w 19 kwietnia w wieku 69 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska