https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pierwszy antysmogowy chodnik powstaje przy ul. Pawiej

Piotr Rąpalski
ZDMK
Zarząd Dróg Miasta Krakowa oraz SKANSKA rozpoczęli budowę pierwszego w mieście antysmogowego chodnika przy ul. Pawiej. Na 150-metrowym odcinku ul. Pawiej szwedzki inwestor układa chodnik, który będzie czyścił powietrze ze spalin. Jak to działa? Sekretem jest antysmogowe podłoże składające się ze specjalnej mieszanki betonu. Opadające na chodnik szkodliwe dla człowieka związki pochodzące ze spalin samochodowych, przy udziale promieni słonecznych, rozkładane są do postaci nieszkodliwej dla środowiska, podobnej do stosowanych przy nawożeniu roślin. A deszcz spłukuje je do ziemi. Chodnik powstaje w ramach budowy biurowców przy ul. Pawiej.

WIDEO: Barometr Bartusia

Na pomysł, aby w Krakowie pilotażowo powstał antysmogowy chodnik wpadli radni miejscy. I udało się. Szwedzka firma stawiająca na ekologię podjęła się zadania budowy zielonego chodnika. Jego koszty są o ok. 20 proc. wyższe od zwykłych betonowych nawierzchni, ale warto zwrócić uwagę na redukcję szkodliwych tlenków azotu. Pomiary dowiodły, że teren, na którym zainstalowano zielony beton, wykazuje o 30 proc. mniejsze stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłej nawierzchni chodnika. Zielony chodnik o powierzchni 1,9 tys. m² powstaje na odcinku między Dworcem Głównym, a estakadą nad al. 29 Listopada. Zostanie oddany pieszym pod koniec listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pietrek

Osobiście wolałbym, aby Skanska (lub inwestorzy, dla których w Krakowie firma buduje kolejne biurowce), sadzili tutaj drzewa. To chyba lepsza recepta na czyste powietrze, niż połacie betonu.

t
t9

Nie wpuszczać wiochy ,słoików i studenckiej stonki ,których w sumie jest 500 000 !!!!!!!!!!! Połowa Krakowa

Wówczas nie będą potrzebne antysmogowe chodniki

Przed najazdem wiochy i słoików na Kraków nie było żadnego smogu a ludzie długo żyli

G
Gość

Kolejne bzdury w tym mieście a "dzienniczek polski" dostaje orgaaazmuuu

G
Gość

Wolałbym, by w Krakowie nie budowano biurowców, lecz je burzono, gdyż jest ich o wiele za dużo. Liczba biurowców, jaka w Krakowie byłaby do przyjęcia, jest jednocyfrowa. Co za dużo, to nie zdrowo.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska