FLESZ - Futbol zostanie unowocześniony?

Obiekty Nadwiślanu od lat nie mogą się doczekać modernizacji i są skansenem PRL-u w centrum miasta. Klubowe tereny przy ul. Koletek należą do miasta, ale są w użytkowaniu KS Nadwiślan.
- Klubowy budynek i korty tenisowe są w bardzo słabym stanie. Budynek wymaga remontu elewacji i wewnętrznych pomieszczeń. Korty od momentu ich wybudowania w latach 60. nie przeszły modernizacji. Potrzebna jest też wymiana nawierzchni, sztucznej trawy, na boisku piłkarskim, które jest mocno eksploatowane - mówił Krzysztof Kowalski z zarządu KS Nadwiślan.
Tomasz Daros, radny PO, ale również przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto, podkreślił: - Klub Nadwiślan funkcjonuje w bardzo reprezentacyjnym miejscu, tuż przy Wawelu. Ma nastąpić duża przebudowa klubowych obiektów, ich rozbudowa. To nas bardzo cieszy jako dzielnicę, ale również mieszkańców.
Radni z Komisji Sportu byli jednak zainteresowani, jakie są plany ze strony miasta dotyczące poprawy infrastruktury KS Nadwiślan.
- Powstaje dokumentacja projektowa dotycząca zagospodarowania terenu i jest na etapie uzgadniania z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Na początku maja powinniśmy uzyskać opinię konserwatorską do założenia inwestycyjnego, które zakłada znaczną ingerencję w przestrzeń, właściwie całkowicie zmieniającą pierzeję od strony Wisły, gdzie planowany jest kilkupiętrowy budynek. Planujemy, aby do końca czerwca sporządzić dokumentację projektową, we wrześniu wystąpić o pozwolenie na budowę i złożyć wniosek o zabezpieczenie w budżecie miasta pieniędzy na realizację inwestycji, aby ją rozpocząć w 2023 r. na obchody 100-lecia klubu - poinformował Paweł Popławski, kierownik działu przygotowania i realizacji inwestycji w Zarządzie Inwestycji Sportowych.
Radny Włodzimierz Pietrus (PiS) zwrócił uwagę: - Jako przedstawiciele Komisji Planowania Przestrzennego byliśmy na spotkaniu z małopolskim konserwatorem zabytków, który pokazał nam koncepcję przygotowywaną na terenie Nadwiślanu i chcę zasygnalizować, że entuzjazmu ze strony konserwatora nie było, bo trzeba wziąć pod uwagę, że jest to trudny teren, jeżeli chodzi o wszelką zabudowę.
Przypomnijmy, że ZIS w zeszłym roku podpisał umowę na opracowanie studium i koncepcji programowo-przestrzennej oraz dokumentacji budowlanej i wykonawczej dla budowy hali sportowej wraz z zapleczem na terenie KS Nadwiślan.
Głównym założeniem inwestycji jest budowa hali sportowej wyposażonej w maksymalnie cztery pełnowymiarowe korty tenisowe, funkcjonalnie połączonej z budynkiem zaplecza, w którym znaleźć mają się m.in. pomieszczenia sanitarno-szatniowe, salka wielofunkcyjna fitness, siłownia, sala konferencyjna, część administracyjno-biurowa, magazyn, sklepik z akcesoriami sportowymi i restauracja.
Ponadto, w ramach zadania przebudowane mają zostać zewnętrzne korty tenisowe a boisko piłkarskie ma być odnowione i dostosowane do standardów III ligi, między innymi poprzez przebudowę oświetlenia na płycie boiska oraz wymianę nawierzchni sztucznej trawy i wymianę piłkochwytów.
Realizacja inwestycji łączyć się będzie z wyburzeniem istniejącego budynku klubowego oraz zewnętrznych trybun ziemnych przy kortach.
- Tereny Nadwiślanu potrzebują nowego zagospodarowania. W przypadku tego przedsięwzięcia ważna jest współpraca projektanta z władzami konserwatorskimi i wypracowanie kompromisu. Jest wiele przykładów projektowania nowej zabudowy, która wpisuje się w zabytkową przestrzeń. Taki projekt jest tu potrzebny - skomentował Stanisław Moryc (PiS), przewodniczący Komisji Sportu.
- Blok jak zamek w Krakowie! "Najoryginalniejszy" w mieście! Kto jeszcze nie widział?
- Bierzemy je na potęgę! Oto efekty uboczne popularnych leków bez recepty.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Te znaki zodiaku to najlepsze żony
- Z aptek zniknęło kilkanaście popularnych leków. Wycofał je GIF
- "Perły Śródmieścia" usunięte. To kolejna akcja krakowskiej straży miejskiej