Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków po raz trzeci szuka dzierżawcy dla fortu "Mogiła". Jest tam miejsce dla kultury i komercji

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Fort "Mogiła"
Fort "Mogiła" Anna Kaczmarz
To już trzecie podejście do wydzierżawienia fortu nr 49 1/2a "Mogiła" przy ul. Igołomskiej 7 w Krakowie. Zarząd Budynków Komunalnych po raz kolejny ogłosił przetarg i szuka nowego gospodarza dla tego obiektu Twierdzy Kraków. Przetarg na dzierżawę fortu odbędzie się 15 grudnia. Natomiast 29 listopada o godz. 13 nieruchomość zostanie udostępniona osobom, które byłyby zainteresowane jej wydzierżawieniem. Podczas dnia otwartego będzie można zapoznać się z obiektem oraz warunkami przetargu.

Do wydzierżawienia od gminy jest działka położona przy ul. Igołomskiej 7 w Nowej Hucie, a na niej zachowane formy ziemne i obiekty kubaturowe fortu "Mogiła" (powierzchnia tych obiektów to ok. 300 metrów kwadratowych). Teren otaczający nieruchomość, której dotyczy przetarg, pozostaje we władaniu ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Krakowie.

Zgodnie z zapisami obowiązującego dla tego obszaru miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego możliwe jest ulokowanie w forcie funkcji usługowej z zakresu kultury (zagospodarowanie na cele muzealnicze i wystawiennicze), administracji, nauki, edukacji, turystyki, handlu, gastronomii.

"Dopuszcza się także inne funkcje o charakterze nieuciążliwym i nieniszczącym substancji zabytku, pozwalającym zachować oryginalne elementy architektury, wystroju i form ziemnych. Wykluczone są natomiast wszelkie funkcje zagrażające zabytkowej substancji i uciążliwe, w szczególności funkcje produkcyjne lub rozrywkowe o charakterze erotycznym" - czytamy w ogłoszeniu o trzecim już przetargu ustnym nieograniczonym na dzierżawę tego fortu.

Jak ponadto zaznacza ZBK, sposób zagospodarowania obiektu powinien uwzględniać zachowanie walorów architektonicznych i historycznych obiektu. Musi też gwarantować możliwość włączenia tego zabytku w trasę turystyczną związaną z Twierdzą Kraków.

Przetarg w połowie grudnia

Przetarg na dzierżawę Fortu nr 49 1/2a "Mogiła" odbędzie się 15 grudnia o godz. 10 w siedzibie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie przy ul. Czerwieńskiego 16.

Wywoławczy roczny czynsz dzierżawny wynosi 3,7 tys. złotych. Minimalne postąpienie w przetargu nie może być niższe niż 40 zł (co stanowi nie mniej niż 1 proc. wartości czynszu wywoławczego). Czynsz dzierżawny wylicytowany przez zwycięzcę przetargu będzie płatny dwa razy do roku: do 21 czerwca i do 21 grudnia danego roku.

Oprócz czynszu dzierżawnego przyszły dzierżawca będzie musiał płacić podatki związane z posiadaniem tej nieruchomości, ponosić koszty ubezpieczenia fortu m.in. od ognia i innych zdarzeń losowych, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi itp.

Chcący wziąć udział w przetargu powinni złożyć oferty na dzienniku podawczym Zarządu Budynków Komunalnych (przy ul. B. Czerwieńskiego 16) do 11 grudnia do godziny 15. Z kolei do 12 grudnia należy wpłacić wadium, które wynosi 3,7 tys. złotych.

Ponadstuletni fort po częściowym remoncie

Fort "Mogiła" powstał w latach 1895-96. To niewielki fort międzypolowy do obrony bliskiej, został zbudowany jako element trzeciego pierścienia fortyfikacji Twierdzy Kraków. Jego zadaniem w układzie obronnym Twierdzy była ochrona traktu sandomierskiego i skarpy wiślanej w Mogile oraz ochrona przedpola szańca "Wanda" wraz z kontrolą doliny Wisły.

W czasie okupacji Niemcy zorganizowali w nim magazyny oraz koszary służby budowy lotnisk, a po wyzwoleniu i po rozpoczęciu budowy Nowej Huty zakwaterowano w nim robotników budujących kombinat i towarzyszące mu miasto.

Fort przetrwał w stanie dosyć dobrym, pozbawiony większości wyposażenia pancernego oprócz bramy. W latach 2009-2020 został poddany częściowemu remontowi, podczas którego odtworzony został pierwotny wygląd zewnętrzny, uzupełniono wyposażenie pancerne elewacji bloku koszar. Całość założenia obronnego zabezpieczono przeciw zamakaniu z fundamentów i od stropu. Wnętrze oczyszczono, przywrócono drożność wentylacji, zamontowano nowoczesną stolarkę okienną. Dzięki tym zabiegom zabudowania są suche. Prace finansowane były ze środków gminy Kraków oraz z dotacji Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Ludzki strach jest zaraźliwy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska