FLESZ - UE. Zobacz, gdzie ceny poszły najbardziej w górę

- W ramach wystawy pokażemy większość wydań jej wierszy oraz książek napisanych o niej, również wydawnictwa obcojęzyczne. Będzie można też zobaczyć artefakty związane z jej osobą oraz wyklejanki. Wystawę dopełnią portrety Szymborskiej – obraz Beaty Stankiewicz, rzeźba Krzysztofa M. Bednarskiego – oraz plakaty poetyckie Ryszarda Krynickiego – zapowiada Kamila Biedrońska z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.
Ekspozycja dostępna będzie od 1 lutego 2022 r. w Budynku A (poziom 0).
W 2014 roku MOCAK pokazał około stu kolaży autorstwa krakowskiej poetki, a ówczesnej ekspozycji towarzyszyła publikacja, która do dzisiaj cieszy się ogromną popularnością. Wyklejanki Szymborskiej znajdują się w kolekcji krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej
Tworzone przez poetkę kolaże miały najczęściej o wymiarach pocztówki. Nikt dokładnie nie wie, ile ich powstało, ale kalkulacje statystyczne pozwalają szacować je na tysiące. Te minimalistyczne kompozycje, tworzone w poszukiwaniu nowych, zaskakujących znaczeń, wykorzystują zderzenia obrazów, a czasami słów. Powstają oszczędne wierszyki wizualne.
Wystawa Wisławy Szymborskiej „Kolaże” była próbą rozszerzenia obrazu artystycznego polskiej noblistki. Na twórczość poetki składają się trzy obszary: poezja poważna, poezja niepoważna i wyklejanki. Ten zespół określa osobowość twórczą Szymborskiej. Nie sugerujemy, że każdy z tych obszarów ma taki sam poziom „genialności”, niemniej uważamy, że interpretowanie tej twórczości wybiórczo sprawia, że obraz osoby, jaki się z niej wyłania, jest niepełny i w pewnym sensie nieprawdziwy.