Kraków. Prezydent Jacek Majchrowski o kolejnej kadencji:...

  Kraków. Prezydent Jacek Majchrowski o kolejnej kadencji: Stawiam na zieleń. Będziemy betonować [ZDJĘCIA, VIDEO]

  Piotr Tymczak

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Kraków. Prezydent Jacek Majchrowski o kolejnej kadencji: Stawiam na zieleń. Będziemy betonować [ZDJĘCIA, VIDEO]
  1/10
  przejdź do galerii

  ©Piotr Tymczak

  - Będę pracował dla wszystkich, obojętnie na kogo głosowali - zapewnił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który został wybrany przez mieszkańców na piątą kadencję.
  - Przede wszystkim chciałem podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w wyborach. To była najwyższa frekwencja, jaka była do tej pory w wyborach samorządowych. To bardzo dobrze świadczy o mieszkańcach Krakowa, którzy wiedzą o tym, że to od nich zależy jak będzie wyglądało miasto, jak będziemy współpracować i kto będzie miastem kierował – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski na rozpoczęcie prasowego briefingu dzień po wyborze na kolejną kadencję.

  Kraków. Jacek Majchrowski: Otrzymałem duże poparcie. Elektorat PiS nie przekroczył Rubikonu [ZDJĘCIA]

  Już znane były oficjalne wyniki wyborów. Jacek Majchrowski w drugiej turze zdobył 61,94 proc. głosów i pokonał kandydatkę PiS Małgorzatę Wassermann (38,06 proc.). Frekwencja wyniosła 55,27 proc.

  - Nigdy nie dzieliłem mieszkańców pod względem poglądów politycznych. Absolutnie nie chcę się mieszać w żadne polityczne przepychanki, które się odbywają w centrali, na górze. Mnie to absolutnie nie interesuje. Natomiast wszyscy mieszkańcy, którzy dbają o Kraków, myślą o nim, są dla mnie najważniejsi. Będę pracował dla wszystkich, obojętnie na kogo głosowali – dodał prof. Majchrowski, który Krakowem rządzi od 2002 r.

  Zieleń i nowe drogi


  Na pytanie, czym ta kadencja będzie się różniła od czterech poprzednich, odpowiedział, że przede wszystkim długością. To będzie piąta kadencja Jacka Majchrowskiego, która potrwa pięć lat, a poprzednie były czteroletnie.

  Prezydent Majchrowski podkreślił, że ta kadencja będzie skupiona głównie na poprawie komfortu życia mieszkańców. - W tej kadencji bardzo będę stawiał na zieleń. Chcę stworzyć dwa, trzy wielkie obszary zielone, które będą służyły mieszkańcom przez wiele lat. Program antysmogowy idzie od trzech lat i będzie kontynuowany – mówił prof. Majchrowski.

  Zaznaczył też, że bardzo ważne będą inwestycje rządowe: budowa drogi S7 w kierunku Warszawy i południowej obwodnicy.
  - Mówię o tym nie tylko w kontekście ruchu drogowego i likwidacji korków, ale także czystego powietrza. Jeżeli zbudowana zostanie północna obwodnica i droga S7, to ominie miasto znaczna część samochodów, których codziennie do Krakowa wjeżdża około 250 tysięcy – powiedział prof. Majchrowski.

  Dalej poleje się beton


  Zapytaliśmy prezydenta, co z zabudowywaniem miasta, bowiem w poprzedniej kadencji betonowanie Krakowa było jednym z głównych zarzutów wobec jego rządów. - Proszę państwa, będziemy betonować miasto – odpowiedział prezydent Majchrowski. - Zawsze chciałbym, żeby mi ktoś powiedział na czym polega betonowanie miasta. Najpierw się mówi o rozwoju Krakowa i realizacji inwestycji, a później się mówi: „Nie, to było betonowanie”. Może powiem rzecz bardzo niepopularną. Czy ktoś widział na własne oczy osiedle Avia?

  Dziennikarze odpowiedzieli, że widzieli to osiedle. Prezydent zapytał o wrażenia i usłyszał: - Kiepsko.
  - A co kiepsko? - zripostował prezydent. - Budynki są w odpowiedniej odległości, drogi są szerokie, zieleni jest dużo. Cała infrastruktura: sklepy, przychodnie są na miejscu. Proszę zwrócić uwagę, że przeciwko tej inwestycji protestowali nie mieszkańcy tego osiedla, tylko mieszkańcy sąsiedniego osiedla, którym się to nie podobało. Ale na tej zasadzie to każdy może wszystko oprotestować. Każdy może oprotestować dom, bo zasłania światło. Albo mieszkamy w mieście, albo nie. Jeżeli mieszkamy w mieście, to miasto ma się rozwijać, zatrzymywać najzdolniejszych absolwentów wyższych uczelni i trzeba stworzyć im miejsca pracy, wybudować mieszkania. Jeżeli ktoś chce mieć wielką przestrzeń i tylko tereny zielone, to jest naprawdę cała masa gmin obok.

  Za rok decyzja o metrze


  Prezydent odniósł się też do budowy metra, za czym krakowianie głosowali w referendum w 2014 r. - Jest opracowywane studium wykonalności, które da odpowiedź czy metro jest potrzebne, a jeżeli tak, to jak powinno przebiegać. Studium ma powstać do końca listopada przyszłego roku. W dokumencie mają być jednak kamienie milowe i jak będziemy mieć raporty z poszczególnych odcinków prac, to będziemy się przygotowywać do decyzji w tej sprawie – wyjaśnił prezydent Majchrowski.


  Autor: Piotr Tymczak

  Bez rewolucji i polityków


  Obecna kadencja trwa do 16 listopada. Prezydent powiedział, że prawdopodobnie 21 listopada będzie zaprzysiężenie radnych i prezydenta w nowej kadencji. - Następnego dnia podam skład mojej ekipy kierowniczej, a także poinformuję o pewnych rzeczach, które chcę zmienić w strukturze magistratu i ewentualnie jednostek miejskich.

  Zobaczymy jak to wyjdzie, bo jest to na etapie dyskusji. Jak zbiorę wszystkie materiały, o które poprosiłem współpracowników, to dokonam analizy i przekażę, jakie podjąłem decyzję – mówił prof. Majchrowski. Na pytanie jak duże to mogą być zmiany, odpowiedział: - Nie jestem rewolucjonistą.

  Prezydent Majchrowski odniósł się też do komentarzy, że teraz Platforma Obywatelska i Nowoczesna wystawią mu rachunek za wyborcze poparcie i politycy z tych partii otrzymają stanowiska w urzędzie.

  - Jedynym politycznym wiceprezydentem, który kiedykolwiek był za moich szesnastu lat urzędowania, to był wiceprezydent ds. edukacji w pierwszej kadencji. Po ponad roku urzędowania sam doszedł do wniosku, że nie nadaje się na to stanowisko i zrezygnował. Od tej pory wszystkie stanowiska kierownicze w urzędzie sam obsadzałem bez konsultacji politycznych – mówił prezydent Majchrowski.

  - Wychodzę z założenia, że osoby, które są moimi zastępcami do konkretnych spraw muszą być w danym dziale mądrzejsze ode mnie. Nie widzę możliwości, by byli to politycy. To muszą być fachowcy. Tego się trzymałem i tego będę się trzymał. Jeżeli chodzi o wystawianie rachunku, to nigdy nie brałem kredytu, żeby go teraz spłacać.

  Prezydent był też tradycyjnie pytany czy to jego ostatnia kadencja? Odparł, że to jest pytanie, które otrzymuje od trzech kadencji. - Nie będę na nie odpowiadał, żeby nie było potem, że ktoś mnie trzyma za słowo, ale sądzę, że tak – powiedział prezydent.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:


  Komentarze (179)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ziele ń

  jeleń (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ja myślę że prezydent pali coś mocniejszego niż zieloną trawę . Jak już tego pana wybrali to może ktoś zrewiduje sens utrudnień ruchu na ul Kazimierza Wielkiego ??? może policja już zarobiła na tej...rozwiń całość

  Ja myślę że prezydent pali coś mocniejszego niż zieloną trawę . Jak już tego pana wybrali to może ktoś zrewiduje sens utrudnień ruchu na ul Kazimierza Wielkiego ??? może policja już zarobiła na tej autostradzie zysku i może już można ją normalnie otworzyć ?? aby choć trochę komunikacja w tym mieście była normalniejsza . Ja rozumiem że od palenia nie da się logicznie zaplanować remontów w tym mieście ale chociaż trochę pomyśleć wystarczy . Ile policja ma zarobić aby w końcu otworzyć drogę ? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  On nic nie zrobił i nie zrobi dla Nowej Huty.

  Karo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wczoraj o mało nie urwałem koła na trawiasto -błotnistym "parkingu" pod cmentarzem w Grębałowie. "Parking" jest w niezmiennej formie od 50 lat. Ciekawe ile nas kosztuje Zarząd Cmentarzy...rozwiń całość

  Wczoraj o mało nie urwałem koła na trawiasto -błotnistym "parkingu" pod cmentarzem w Grębałowie. "Parking" jest w niezmiennej formie od 50 lat. Ciekawe ile nas kosztuje Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie? Jakie tam są zarobki?
  Jak jadę od strony Kocmyrzowa, to równo z tablicą Kraków kończy się czteropasmowa dobra droga i chodniki, a zaczyna się wyboista zakorkowana bez chodników Kocmyrzowska Majchrowskiego.
  On ma nas w d..., takie są fakty.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jeleń

  jeleń (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  jeleń co stawia na zieleń . Lepiej nie narzekajmy na parkingi bo jeleń nam tam zlikwiduje miejsca i jeszcze trzeba będzie płacić jak wszędzie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Drogi, bezpieczeństwo ...

  Gienia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Panie Prezydencie, wszystko pięknie brzmi. Ale aby tak było, może by Pan wreszcie zainteresował się mieszkańcami obrzeży miasta, a nie tylko centrum??? Bo mimo, że to obrzeża, to jednak mamy...rozwiń całość

  Panie Prezydencie, wszystko pięknie brzmi. Ale aby tak było, może by Pan wreszcie zainteresował się mieszkańcami obrzeży miasta, a nie tylko centrum??? Bo mimo, że to obrzeża, to jednak mamy adresy krakowskie i przede wszystkim PŁACIMY TAKIE SAME PODATKI! Np. my mieszkańcy ulicy Brzeskiej, nie marzymy o nie wiadomo czym, chcemy jedynie, aby nasze dzieci mogły wreszcie bezpiecznie dojść do szkoły, kościoła, czy sklepu, a do tego potrzebny jest CHODNIK, przynajmniej jedną stroną ulicy :( zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obietnice wyborcze

  Krakowianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Mam nadzieję, że spełni Pan Panie Prezydencie swoją obietnicę wyborczą, dotyczącą 500 zł. dla osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawni liczą na Pana.
  A tu artykuł, o którym nieliczni pewnie...rozwiń całość

  Mam nadzieję, że spełni Pan Panie Prezydencie swoją obietnicę wyborczą, dotyczącą 500 zł. dla osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawni liczą na Pana.
  A tu artykuł, o którym nieliczni pewnie wiedzą:

  https://gazetakrakowska.pl/krakow-jacek-majchrowski-zapowiada-500-dla-rodzin-z-osobami-niepelnosprawnymi/ar/13511792zwińzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KKK

  Ent (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Drzewa w mieście - Ekologia.pl

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?!?!?!?

  Janek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ?!?!?!?!?!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prezydenci miast łączcie się. A nikt wam nie podskoczy.

  Zabetonujcie wszystko aby tylko interes najznamienitszych obywateli się kręcił i mieli godne Ż. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Bo Wy, Oni, Utylizatorzy wysypisk i reszta solidarnych herosów to chluba wolnej Polski. Dla Was dozgonna wdzięczność proletariatu który obalił socjalizm dla takiej świetlanej przyszłości..

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  Pj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Ten człowiek zatracił się w swoim samouwielbieniu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawa wyborcze

  Mirror (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Jak to w końcu teraz jest z meldunkiem? Czy dobrze rozumiem, że każdy słoik z Avii i innych słoikomatów, płacąc podarki w swoich wioskach wskazanych na ich własnych wrakach, za którymi Niemiec...rozwiń całość

  Jak to w końcu teraz jest z meldunkiem? Czy dobrze rozumiem, że każdy słoik z Avii i innych słoikomatów, płacąc podarki w swoich wioskach wskazanych na ich własnych wrakach, za którymi Niemiec płakał (BIA, LU, LLU, LOP, LZA, LCH, RP, RPZ, RZ, RKR, RBI, RMI, TK, TSA, TKA, TST, etc.) mógł w tych wyborach głosować w Krakowie na Majchra?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  krakoos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Tak.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wielki Kraków

  skycraper (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 15

  Wybrano drogę rozwoju i rozbudowy miasta, PiSowskiemu elektoratowi, ekologom i aktywistom smogowym jak to się nie podobna pozostaje przeprowadzka poza Kraków


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hehe

  krak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jaka tam przeprowadzka, ja tylko fikcyjnie zmieniłem adres zamieszkania w poniedziałek i płacę poza Krakowem podatki.

  Baza wiedzy o wyborach samorządowych 2018

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wideo

  Quizy wyborcze. Przetestuj swoją wiedzę i zdecyduj, na kogo oddać swój głos!

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Najczęściej komentowane

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Najczęściej czytane