Protestujący zebrali się na Rynku Głównym w Krakowie pod Wieżą Ratuszową. Część z nich przyniosła znicze by uczcić pamięć zmarłej Doroty i jej dziecka, oraz innych kobiet w ciąży, które w ostatnim czasie zmarły w szpitalach. Cześć protestujących domaga się całkowitej legalizacji aborcji, cześć uważa, że można regulować jej zasady, ale muszą być one precyzyjne, by lekarze nie mieli problemów i wątpliwości w trakcie leczenia ciężarnych pacjentek i ratowania im życia.
Przykładem ma być tu przypadek Doroty, która zmarła w szpitalu w Nowym Targu. Śledztwo w tej sprawie prowadzi już prokuratura.
Do sprawy odniósł się również Rzecznik Praw Pacjenta, który stwierdził, że w szpitalu w Nowym Targu naruszono prawa pacjentki. Jego biuro zajęło się sprawą z urzędu. Przypomniał też, że może interweniować w trakcie problematycznej sytuacji w szpitalu i zaapelował do pacjentek, które mogą się w niej znaleźć, o kontaktowanie się z ogólnopolską infolinią Rzecznika Praw Pacjenta i Narodowego Funduszu Zdrowia: 800-190-590
Śmierć Doroty, jak i wcześniejsze przypadki zgonów kobiet ciężarnych w Polsce skłoniły rząd do reakcji.
- Powołam zespół, który w większym gronie ekspertów – już nie tylko dwóch konsultantów w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz perinatologii – przygotuje jeszcze bardziej szczegółowe wytyczne postępowania – zapowiedział minister Adam Niedzielski 12 czerwca. Równocześnie jednak przyznał, że "w Polsce każda kobieta w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ma prawo do terminacji ciąży, czyli wykonania zabiegu aborcji".
Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

- Przecież na te zdjęcia można patrzeć bez końca! Kraków z lat 90. to jak inna planeta
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Horoskop na czerwiec 2023 dla wszystkich znaków zodiaku
- W małopolskich lasach już rosną grzyby! Pierwsze okazy robią wrażenie
- Pierwsi plażowicze pojawili się już na Zakrzówku. Można już kąpać się tam legalnie!