Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Protest przeciwko kładce Kazimierz-Ludwinów nasila się. Klony i nietoperze zagrożone?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
"Kontynuując walkę przeciwko budowie kładomostu z Kazimierza na Ludwinów, złożyliśmy z 700 podpisami, w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, uchwałę, która ma na celu zatrzymanie inwestycji „Kładka pieszo-rowerowa Kazimierz-Ludwinów” - napisali do nas ludzie związani z komitetem obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej "Bulwar to My". Równocześnie zwracają uwagę na zagrożenie jakie inwestycja niesie dla drzew i nietoperzy, zdobyli opinie ekspertów w tych kwestiach.

List od organizatorów protestu:

"Kontynuując walkę przeciwko budowie kładomostu z Kazimierza na Ludwinów, złożyliśmy z 700 podpisami, w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, uchwałę, która ma na celu zatrzymanie inwestycji „Kładka pieszo-rowerowa Kazimierz-Ludwinów”.

Planowana kładka byłaby ingerencją w panoramę miasta wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, przesłaniając widok na dwa obiekty o niezwykłej wartości dla naszego dziedzictwa historycznego: Wawel i Skałkę - jakże ważne symbole nie tylko krakowskiej, ale też polskiej i chrześcijańskiej tożsamości, miejsca pochówku wielkich Polaków. Ten argument podnoszony był w negatywnej opinii Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz (uchylonej później) odmownej decyzji małopolskiej Konserwator Zabytków.

Budowa kładki, a de facto monstrualnej struktury, będącej obcym wtrętem w historyczną tkankę miasta, spowodowałyby nieodwracalną dewastację bezcennej zieleni, wyjątkowego charakteru miejsca, pozbawienie mieszkańców jednego z ostatnich miejsc wytchnienia w naszej dzielnicy i na krakowskim brzegu Wisły. Co więcej, to kosztowne przedsięwzięcie, które pochłonie ponad sto milionów złotych, w tym ogromną kwotę z pustej, jak słyszymy, kasy miasta, nie stanowi w żadnej mierze inwestycji priorytetowej w perspektywie życiowych potrzeb mieszkańców, czemu wielokrotnie dawali już wyraz, protestując przeciwko budowie kładki w tym miejscu i w tym kształcie.

Do powyższych zarzutów dołączamy opinie naukowców, którzy przestrzegają, a wręcz protestują razem z nami przeciwko niszczeniu drzew i naturalnych siedlisk m. in cennych gatunków nietoperzy (przesyłamy opinie: prof. Jerzego Szwagrzyka z UR, dr. inż Wojciecha Bobka z Katedry Krajobrazu PK i dr. hab. Tomasza Postawy z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk. Ich opinie są druzgocące.

Pamiętajmy, że budowa, a co za tym idzie, plac budowy obejmuje obszar od ul. Wietora do ul. Paulińskiej, ogromny obszar górnego bulwaru Inflanckiego. Tym samym wykluczając z użytkowania jedyny plac zabaw dla dzieci na Kazimierzu i jedyną siłownię na świeżym powietrzu oraz najkrótszą drogę dla osób odprowadzających dzieci do 4 przedszkoli, szkoły podstawowej, domu dziecka i zakładu opiekuńczego dla dzieci z niepełnosprawnościami. Budowę zaplanowano na 2 lata, ale jak wiadomo, żadna inwestycja w Krakowie nie skończyła się zgodnie z planem, czyli i tu można założyć 3 lata. To jest skandal!

W dodatku ta w zamierzeniu prestiżowa inwestycja, mająca przywabić turystów z Polski i zagranicy, w niesłychany sposób wyklucza przestrzennie ludzi starszych, słabszych, osoby z niepełnosprawnościami oraz te z wózkiem dziecięcym: żadna z tych grup nie będzie miała dostępu do największej atrakcji tej konstrukcji, czyli pasma o funkcji widokowej. A kładkę dziś wycenia się na 130 mln. złotych.

Nie można pozwolić na betonozę pod Wawelem, niszczenie przyrody i życia ostatnich mieszkańców Kazimierza, ani na wykluczanie słabszych To nie tak ma wyglądać miasto, o którym można by powiedzieć: "Tu chcę żyć. Kraków 2030".

Czy Polacy boją się Legionelli? - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska