FLESZ - Polska odchodzi do węgla Jest porozumienie

"Od Władz Uniwersytetu Pedagogicznego domagamy się okazywania należnego szacunku całej Społeczności Akademickiej, zarówno Studentkom i Studentom, jak i Pracownikom, poprzez poszanowanie ich praw, w tym prawa do wolności słowa i krytyki, samorządności Studentów, swobodnej działalności związkowej, wynikających z Konstytucji RP, Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz Statutu UP. Domagamy się uwzględniania głosów Społeczności Akademickiej, nieignorowania uwag, wątpliwości i postulatów" - wymieniali organizatorzy protestu.
Jakie są postulaty KM OZZ "Inicjatywa Pracownicza" przy UP? Związek publikuje je na swojej stronie:
"OD WŁADZ NASZEGO UNIWERSYTETU DOMAGAMY SIĘ:
- Zaprzestania dalszych zwolnień z pracy i wycofania wypowiedzeń stosunku pracy lub odstąpienia od zamiaru zwolnienia z pracy działaczy związkowych, w tym osób posiadających ochronę prawną przed zwolnieniem: dr Ewy Żmijewskiej, dr Małgorzaty Trojańskiej, dr Anny Stolińskiej, prof. UP. Zwolnienia te odbieramy jako represje wymierzone w wolności związkowe i prawa pracownicze.
- Zaprzestania karania pracowników za wyrażanie poglądów oraz kwestionowanie słuszności decyzji podejmowanych przez Władze Uniwersytetu (w tym: przeprosin i przywrócenia na stanowisko w Dziale Nauki pani Barbary Stachowicz).
- Powołania komisji z reprezentantami wszystkich związków zawodowych, która zajmie się opracowaniem klarownej i sprawiedliwej procedury przechodzenia na emeryturę osób osiągających wiek emerytalny (wypłata świadczeń przedemerytalnych wszystkim osobom, które zostały tego pozbawione w wyniku zwolnień z pracy).
- Przeprowadzania oceny pracowników w jednolity sposób w całej Uczelni według ustalonych odpowiednio wcześniej (zgodnie z prawem) i dostępnych pracownikom kryteriów, celem uniknięcia samowoli przełożonych w stosowaniu arbitralnych kryteriów oceny dorobku, jak to się dzieje np. na Wydziale Pedagogiki i Psychologii.
- Wprowadzenia bezwzględnego obowiązku konsultowania zwolnień pracowników z Dyrektorami Instytutów / Kierownikami jednostek ogólnouczelnianych oraz zasięgania wiążących opinii Rad Instytutów i Rad Dyscyplin / Pełnomocników ds. Dyscypliny, a w przypadku pracowników administracyjnych – zasięgania wiążącej opinii bezpośrednich przełożonych.
- Przywrócenia w poczet członków Rady Uczelni prof. Grzegorza Przebindy, a w poczet członków Senatu – prof. Tomasza Rachwała.
- Przeprowadzania restrukturyzacji instytutów w porozumieniu z dyrekcją i przy akceptacji Rad Instytutów.
- Zaprzestania kwestionowania legalności i nierównego traktowania oraz publicznego zniesławiania Międzyzakładowej Komisji OZZ „Inicjatywa Pracownicza” przy Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
- Zaprzestania utrudniania działalności związkowej (m.in. dostarczenie informacji koniecznych do działania, odpowiedź na wszystkie dotychczasowe pisma i wnioski, przydzielenie odpowiedniego lokalu i tablicy informacyjnej dla Komisji Międzyzakładowej w równie eksponowanym miejscu, jak mają to inne związki zawodowe).
- Ustalenia i pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców znieważenia w dn. 21-23 września 2021 r. tablicy upamiętniającej rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Część Społeczności Akademickiej poczuła się urażona tak lekceważącym stosunkiem do ważnych wydarzeń z historii naszej Ojczyzny.
- Wyznaczenia terminu cyklicznych, otwartych spotkań Władz Uczelni ze Społecznością Akademicką (co najmniej raz na dwa miesiące) zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Rektora.
- Upublicznienia wszystkich dokumentów związanych z restrukturyzacją i przeprowadzenia otwartej dyskusji nad jej kierunkami, a także powołania zespołu ds. restrukturyzacji z udziałem przedstawicieli całej Społeczności Akademickiej, w tym przedstawicieli wszystkich związków zawodowych.
- Zaprzestania zwolnień dyscyplinarnych pracowników bez przeprowadzania rzetelnego postępowania wyjaśniającego z udziałem wszystkich zainteresowanych stron."
- Popularne leki wycofane z aptek w Polsce. Jest nowa lista od GIF WRZESIEŃ 2022
- Najlepszy Dom Świata stoi pod Krakowem! Zobacz, jak wygląda!
- Linia tramwajowa do Górki Narodowej jak w San Francisco. Ale bez pętli?
- Kiedyś Wawel zasłaniał tajemniczy budynek. Teraz jego istnienie byłoby oburzające
- Samochody pojechały już S7. Odcinek od węzła Widoma do węzła Szczepanowice otwarty!
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym