Politolog o wyborach do Senatu w Krakowie: KO mandat z łatwością zdobędzie
Na liście kandydatów są: bezpartyjna, prezes Izby Zbożowo-Paszowej, Monika Piątkowska, popierana przez KO, PSL i Lewicę; były wicewojewoda Mateusz Małodziński popierany przez PiS; księgowa Ewa Sładek z partii Razem; przedsiębiorca i instruktor tańca Adam Roman Berkowicz z Konfederacji.
- Koalicja Obywatelska ten mandat z łatwością zdobędzie, dlatego, że ten okręg wyborczy, można powiedzieć, jest takim bastionem KO, a w szczególności Platformy Obywatelskiej, i żadne symptomy nie wskazują na to, żeby ten stan rzeczy miał się zmienić – powiedział w rozmowie z PAP prof. Marek Bankowicz, kierownik Katedry Współczesnych Systemów Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zdaniem eksperta prognozę o niemal pewnej wygranej kandydatki KO wzmacnia fakt, że "konkurencja jest personalnie i póki co programowo słaba". Małodziński, Sładek i Adam Berkowicz nie są – zdaniem politologa – postaciami, które szczególnie kojarzą się krakowskim wyborcom.
- To są rywale z drugiego, żeby nie powiedzieć z trzeciego szeregu – ocenił profesor.
Równocześnie przyznał, że i sama Piątkowska nie jest kandydatką rozpoznawalną i wyrazistą, jednak o jej wygranej w okręgu 33 zdecyduje szyld partyjny.
Kampania bez wyrazu
Zdaniem politologa, słaba rozpoznawalność wszystkich kandydatów, przewidywalny wynik tych wyborów oraz ich organizacja w cieniu wyborów prezydenckich wpływają na to, że nie należy spodziewać się emocjonującej kampanii. Kampania ta nie będzie przyciągać wielkiej uwagi ani wyborców, ani mediów.
- Tak że można by powiedzieć – wybory są już rozstrzygnięte na samym starcie. Niekiedy takie sytuacje mają miejsce w procedurach wyborczych i to jest najpewniej taki przypadek – zauważył ekspert.
Centralizacja polskich partii
Zapytany o narzucanie strukturom lokalnym partii kandydatów przez władze krajowe – w wyborach uzupełniających do Senatu chodzi o Monikę Piątkowską rekomendowaną przez zarząd krajowy PO wbrew rekomendacjom krakowskiej PO, a w wyborach do sejmiku Małopolski w ub.r. chodzi o posła Łukasza Kmitę rekomendowanego na marszałka przez krajowy PiS wbrew części małopolskich działaczy PiS – ocenił, że te przykłady pokazują centralizację polskich partii.
Według politologa odbiera się strukturom lokalnym możliwość decydowania w wielu sprawach, w tym wyborczych. Pokazały to także – dodał profesor – ostatnie wybory parlamentarne.
- Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja się nasila. To znaczy - wbrew zapowiedziom i pięknym hasłom o decentralizacji, o podmiotowości struktur lokalnych, partyjnych, to jednak mamy te partie coraz bardziej scentralizowane, żeby nie powiedzieć coraz bardziej wodzowskie – podsumował prof. Marek Bankowicz.
Wybory już w marcu
Wybory uzupełniające do Senatu w Krakowie odbędą się w marcu tego roku z powodu zwolnienia miejsca w Izbie Wyższej przez Bogdana Klicha (Platforma-Koalicja Obywatelska), który został powołany na chargé d’affaires ambasady RP w Stanach Zjednoczonych.
Wybory uzupełniające do Senatu RP odbędą się w okręgu 33 i obejmą krakowskie dzielnice: I – Stare Miasto, V – Krowodrza, VI – Bronowice, VII – Zwierzyniec, VIII – Dębniki, IX – Łagiewniki-Borek Fałęcki, X – Swoszowice, XI – Podgórze Duchackie, XII – Bieżanów-Prokocim oraz XIII – Podgórze.
