Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przestępczość w czasie pandemii. Mniej kradzieży, ale wzrost przestępstw gospodarczych [LISTA PRZESTĘPSTW]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Jak zmieniła się przestępczość w Krakowie w czasie pandemii? Sprawdź statystyki.
Jak zmieniła się przestępczość w Krakowie w czasie pandemii? Sprawdź statystyki. Andrzej Banas / Polska Press
Pandemia jest już z nami ok. 9 miesięcy. Przez ten czas miała ona wpływ na wiele obszarów życia społecznego, w tym również na przestępczość. Od marca do połowy listopada w policyjnych statystykach odnotowano spadek kradzieży w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku. W tym roku doszło do mniejszej liczby zabójstw niż w 2019 r. W 2020 r. wzrosła jednak drastycznie liczba przestępstw gospodarczych. Zobaczcie, jak wygląda porównanie w policyjnych statystykach.

FLESZ - Tanieją mieszkania. Rekordowa liczba ofert sprzedaży

Największy spadek przestępczości w mieście widoczny był w pierwszym tygodniu lockdownu. Krakowscy policjanci od 16 do 22 marca odnotowali łącznie 81 przypadków popełnienia przestępstw na terenie miasta. W tym samym okresie w ubiegłym roku liczba ta wynosiła 324. Okazuje się, że tak drastyczny spadek przestępczości w mieście spowodowany był strachem przed koronawirusem.
Kolejne tygodnie i letni powrót do "normalności" sprawił, że i w policyjnych statystykach zwiększyła się liczba przestępstw.

Przypominamy, że szczególnie narażone na działania oszustów i złodziei są osoby starsze, samotne. Przypominamy, że wszelkie formy pomocy, które w obecnej sytuacji oferuje miasto, m.in. dowóz żywności i leków, zakupy dla seniorów, porady psychologiczne, udzielane są tylko i wyłącznie po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym lub mailowym. Żaden pracownik Urzędu Miasta Krakowa lub zweryfikowany przez miasto wolontariusz nie kontaktuje się pierwszy.

Pamiętajmy, że przestępcy, wykorzystując obawę i niepewność związaną z epidemią, chcą wyłudzić pieniądze lub wprowadzić dezinformację, zasypując sieć oraz media fałszywymi informacjami, czyli fake newsami - mówi Sebastian Gleń z małopolskiej policji.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska