MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków przygotowuje zagospodarowanie Parku Grzegórzeckiego. Jest zgoda na budynek sztabowy. Na razie sprawy w swoje ręce wzięli mieszkańcy

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
od 16 lat
Utworzenie Parku Grzegórzeckiego to jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego w 2020 roku. Mieszkańcy zniecierpliwieni tym, że inwestycja nie jest realizowana we własnym zakresie przynieśli tam ławki i kosze. Przedstawiciele miasta przekonują, że projekt jest przygotowywany i zielony teren zostanie zagospodarowany.

- Nie mogliśmy się doczekać zagospodarowania Parku Grzegórzeckiego i dlatego w czynie społecznym przenieśliśmy tam 15 ławek i 5 koszy na śmieci - mówi Monika Firlej ze Stowarzyszenia Zielone Grzegórzki.

Ławki podarowała Wspólnota Mieszkaniowa Kamienice Wandy. Na koszt ich transportu złożyli się mieszkańcy okolicznych wspólnot oraz zaprzyjaźnieni aktywiści z Koalicja Ruchów Krakowskich "Wspólnie dla Miasta".

Park z oświetleniem i reliktami fortu

Park Grzegórzecki to jeden z projektów budżetu obywatelskiego z 2020 roku, dotyczący zagospodarowania terenu między ul. Zieleniewskiego, Grzegórzecką i Skrzatów.

W projekcie zaznaczono, że jako główne elementy przyszłego założenia parkowego należy szczególnie uwzględnić istniejący drzewostan, a występujący tam starodrzew potraktować priorytetowo. Na terenie jest też stary sad, który ma być zachowany.

Projekt zakłada, że ma też pozostać istniejący przebieg dawnego układu komunikacyjnego – aleje i ścieżki, dodatkowe ciągi komunikacyjne muszą uwzględniać istniejący drzewostan oraz ukształtowanie terenu.

Oświetlenie ciągów komunikacyjnych ma polegać na iluminacji cennego drzewostanu, w szczególności istniejących alei, a także reliktów fortu Luneta Grzegórzecka.

Przeprowadzono porządki i zajęto się pielęgnacją drzew

Miejskich urzędników zapytaliśmy, dlaczego wciąż trzeba czekać na zagospodarowanie parku. W Zarządzie Zieleni Miejskiej w Krakowie wyjaśniają, że projekt budżetu obywatelskiego "Park Grzegórzecki – Zielone Grzegórzki" został zatwierdzony jako część kompleksowego zagospodarowania Parku Grzegórzeckiego.

- W związku z tym wszystkie prace wykonane w ramach budżetu obywatelskiego stanowiły przygotowanie do tej inwestycji, to m.in. uporządkowanie terenu w zakresie: usunięcia gruzu, kamieni, śmieci, liści, gałęzi, konarów oraz innych zanieczyszczeń; koszenia traw; usunięcia pozostałości latarni, wywozu zanieczyszczeń z budynków przewidzianych do zabezpieczenia, pielęgnacji drzewostanu, zabezpieczenia zabytkowych budynków. Łączna kwota wydatkowanych środków na ten cel wyniosła 458 111,95 zł - wyliczają w ZZM.

Wyjaśniają tam też, że pozostałe środki zostały zarezerwowane na rozbiórkę budynków w Parku Grzegórzeckim. Po ogłoszeniu rozstrzygnięcia przetargu na rozbiórkę zabudowań, w ramach budżetu obywatelskiego wpłynęło odwołanie. W następstwie wniesionego odwołania, sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej, która wyznaczyła termin rozprawy na 8 grudnia 2021 r.

- Po rozprawie i wyłonieniu nowego wykonawcy nie było już możliwości na realizację przedsięwzięcia do końca 2021 roku. Projekt budżetu obywatelskiego "Park Grzegórzecki - Zielone Grzegórzki" był zadaniem jednorocznym i został rozliczony w 2021 roku - dodają w ZZM.

Park z placem zabaw i budynkiem sztabowym

W ZZM informują też, że ta miejska jednostka otrzymała pozwolenie na budowę w Parku Grzegórzeckim budynków wiaty (stanie się wielofunkcyjnym pawilonem, w którym będą mogły odbywać się różnego rodzaju targi, wydarzenia kulturalne, koncerty, potańcówki) oraz biurowo-sztabowego z gankiem wspartym na filarach (powstały w okresie międzywojennym XX w. zostanie przekształcony na pawilon z funkcją gastronomiczną, znajdzie się w nim ogólnodostępna sala, w której mieszkańcy będą mogli się spotykać i organizować wydarzenia; w budynku także znajdzie się miejsce na ogólnodostępną toaletę).

- Teraz trwają uzgodnienia projektu całości zagospodarowania terenu. Następnie opracowane zostaną szczegółowe przedmiary i kosztorysy. W związku z tym nie jesteśmy teraz w stanie określić szczegółowych etapów i rodzaju prac, które zostaną wykonane w pierwszej kolejności - wyjaśniają w ZZM.

Po opracowaniu kosztorysów, zakres prac, etapów ma zostać tak zaplanowany, by w miarę środków, które ZZM posiada do dyspozycji, wykonać możliwie jak najwięcej robót na terenie Parku Grzegórzeckiego. - Wstępnie planowane jest, aby rozpocząć prace od placu zabaw wraz z oświetleniem - ścieżki do placu zabaw i samego placu. Ustalenie tego zakresu określi podstawy do ogłoszenia zamówienia publicznego. Najbliższe prace do wykonania będą obejmowały rozbiórkę budynków nieobjętych ochroną konserwatorską - dodają w ZZM.

Monika Firlej komentuje: - Do tego, aby mieszkańcy mogli odpowiednio korzystać z parku nie potrzeba zbyt wiele. Przydałoby się tam jeszcze więcej ławek, koszy i oświetlenie. Pozostałe elementy można realizować w kolejnych etapach, w ramach możliwości finansowych.

Jak znaleźć dobrą pracę na wakacje?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska