Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przylasek Rusiecki w Nowej Hucie to nie tylko kąpielisko. To też dziki archipelag. Raj dla wędkarzy

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Przylasek Rusiecki - Większość zbiorników jest ogólnodostępna dla wędkarzy po wykupieniu pakietu u gospodarza łowiska, Okręgu PZW Kraków.
Przylasek Rusiecki - Większość zbiorników jest ogólnodostępna dla wędkarzy po wykupieniu pakietu u gospodarza łowiska, Okręgu PZW Kraków. Anna Kaczmarz
Przylasek Rusiecki w ostatnich latach został zagospodarowany. Nad jednym ze zbiorników w Nowej Hucie pojawiła się infrastruktura, pomosty, plaże, kładki, kąpielisko, miejsca do gier i zabaw oraz punkty gastronomiczne. I oczywiście parking, choć wielu parkuje gdzie popadnie by nie płacić. Ale Przylasek Rusiecki ma też drugie oblicze, to kilkanaście zbiorników, które pozostają dzikie, a z drona wyglądają jak archipelag wysp i półwyspów.

Historia Przylasku Rusieckiego

Przylasek Rusiecki to w ogóle kiedyś wieś powstała na terenie wykarczowanego lasu należącego do Ruszczy. Pierwsze informacje o istnieniu wioski Las Rusiecki pochodzą z 1782. Przez wieki stanowiła ona kolejno własność rodzin: Branickich, Badenich i Popielów. W 1973 miejscowość została przyłączona do Krakowa.

W Przylasku znajduje się kilkanaście zbiorników wodnych, powstałych po zalaniu wyrobisk żwirowni. Nad jednym z nich znajduje się plaża z kąpieliskiem, zmodernizowanym w 2021, a pozostałe to tereny wędkarskie.

Przylasek Rusiecki - wędkarstwo

Jest to 14 zbiorników wodnych o łącznej powierzchni 86 hektarów. Powstały one w starym zakolu Wisły, w miejscu gdzie w latach 50. i 60. XX wieku przedsiębiorstwo Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa wydobywało żwir na budowę Huty im. Lenina. Są to typowe bagry, czyli wyrobiska zalane po zakończeniu wydobycia, przez płytko zalegające wody gruntowe. Od Wisły odgradza je tylko wał przeciwpowodziowy. Tego typu stawów jest w Krakowie kilka m.in. Zalew Bagry, Staw Płaszowski, stawy w Brzegach.

Zbiorniki nie mają nazw, są jednak numerowane. Największym z nich jest akwen 1 na którego wschodnim brzegu znajduje się plaża i kąpielisko. Dzierżawione są przez krakowski Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego, którego członkowie dbają o ich zarybianie.

Zbiorniki i znajdujące się na nich wysepki są siedzibą wielu ptaków wodnych. Żyją na nich np.: perkoz dwuczuby, kaczka krzyżówka oraz łabędź niemy.

Opaska na depresję - to może być przełom!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska