https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przywracanie pamięci o dawnych mieszkańcach Kazimierza. Wystawa plenerowa "Pełno ich nigdzie"

AP
Opracowanie:
Plenerowa wystawa "Pełno ich nigdzie Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej"
Plenerowa wystawa "Pełno ich nigdzie Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej" Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W pięciu polskich miastach będzie gościła wystawa plenerowa "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej". Wspomnienie o dawnych mieszkańcach Kazimierza można oglądać do 19 września na placu przed Synagogą Starą.

Kraków, Lublin, Warszawa, Łódź oraz Rzeszów będą miejscem ekspozycji wystawy plenerowej "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej", która po raz pierwszy zostanie zaprezentowana w Polsce.

Za pomocą murali wystawa w nowatorski sposób prezentuje wybrane tematy z historii polskich Żydów, przybliża polsko-żydowskie relacje oraz sposoby przywracania pamięci o dawnych sąsiadach przez miejskich aktywistów i lokalne stowarzyszenia.

W kilkunastu sekcjach tematycznych odbiorcy dowiedzą się m.in. o wkładzie polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, życiu żydowskim na Polsce na przestrzeni wieków, a także polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Poruszane są także trudne rozdziały w polsko-żydowskiej historii, m.in. Zagłada oraz zapoczątkowana przez władze komunistyczne kampania antysemicka w Marcu 1968 roku.

Ekspozycjom w poszczególnych miastach towarzyszyć będzie bogaty program działań edukacyjnych i kulturalnych, stworzony we współpracy z lokalnymi partnerami: Ośrodkiem Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie, Muzeum Krakowa, Jewish Community Center w Krakowie, Rzeszowskim Inkubatorem Kultury oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Odbiorcy będą mogli m.in. udać się na spacer śladami lokalnych żydowskich historii, zobaczyć murale o tematyce żydowskiej, które znajdują się w każdym z odwiedzanych przez wystawę miast, pojechać na wycieczkę rowerową, wziąć udział w dyskusjach o nowych formach upamiętnienia w przestrzeni miejskiej, a także uczestniczyć w warsztatach rodzinnych oraz grach miejskich.

Wystawa „Pełno ich nigdzie” powstała w 2017 roku we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. W 2019 roku była prezentowana podczas Festiwalu Tolerancji w Zagrzebiu. W 2022 roku wystawa zostanie zaprezentowana w Holocaust Museum w Seredzie (Słowacja).

Wystawa jest dostępna w języku polskim oraz angielskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gosc
moze juz wystarczy prozydowskiego PR pokazali w ostatnich latach jak nas kochaja.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska