Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Radni przygotowali projekt uchwały w sprawie utworzenia parku "Białe Morza"

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Radni z klubu "Kraków dla Mieszkańców" przygotowali projekt uchwały ws. ustalenia kierunków działania dla prezydenta Krakowa dotyczących utworzenia parku XXL „Białe Morza". Miałby powstać na terenie, na którym wcześniej planowano budowę pola golfowego, ale miasto rozwiązało umowę z inwestorem, który miał problem z realizacją zadania.

W uzasadnieniu projektu uchwały radni zapisali: "W związku z brakiem realizacji koncepcji budowy pola golfowego na terenie składowisk odpadów przemysłowych dawnych KZS „Solvay", wychodząc naprzeciw postulatom okolicznych mieszkańców Rada Miasta Krakowa zobowiązuje Prezydenta Miasta Krakowa do realizacji parku XXL „Białe Morza''.

- Odzyskanie tego terenu przez Zarząd Infrastruktury Sportowej jest okazją do stworzenia, z poszanowaniem obecnie występującej przyrody, nowoczesnej przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców tej części Krakowa. Utworzenie dużego parku powinno być poprzedzone badaniami gleb, gruntów i wód podziemnych, aby ocenić ewentualny negatywny wpływ na środowisko terenów poprzemysłowych. Należy także dokonać oceny zagrożeń zdrowotnych dla potencjalnych jego użytkowników, a w przypadku ich potwierdzenia - zaprojektować i wykonać odpowiednie prace naprawcze, w tym o charakterze rekultywacyjnym lub remediacyjnym. Niezbędne wydaje się również podjęcie starań dla poprawy jakości wód w rzece Wildze i włączenie jej doliny do projektowanego parku. Przeprowadzenie konsultacji społecznych pozwoli zrealizować wizję parku zgodną z oczekiwaniami lokalnej społeczności - przekonuje Łukasz Gibała, przewodniczący klubu radnych "Kraków dla Mieszkańców".

Zakończono przebudowę placu Biskupiego.

Kraków. Kuriozum i betonoza na przebudowanym placu Biskupim [ZDJĘCIA]

Przypomnijmy, że po przetargu w 2015 r. ZIS zawarł umowę ze spółką Golf&Spa Restort na dzierżawę na okres 30 lat terenu na Białych Morzach. Na mocy umowy miało powstać pole golfowe i kompleks sportowo-rekreacyjny dla mieszkańców. Przedstawiciele Golf&Spa Resort zapowiadali, że zrobią wszystko, aby wiosną 2016 r., po realizacji pierwszego etapu inwestycji, było można relaksować się w miejscu do nauki gry i ćwiczeń w golfa.

Później planowano, że budowa pola golfowego rozpocznie się na wiosnę 2020 r., ale tak się nie stało. W marcu 2020 r. spółka Golf&Spa Resort podpisała aneks do umowy dzierżawy z nowym harmonogramem na prace budowlane. Informowała, że pojawił się również nowy inwestor, z którym spółka planowała pozyskanie kredytów bankowych. Inwestycja miała kosztować ok. 24 mln zł. Jednak w związku z zagrożeniem epidemiologicznym trudno było uzyskać wsparcie finansowe. W listopadzie 2020 r. ZIS wypowiedział umowę spółce Golf&Spa Resort, w której tłumaczyli, że ze względu na pandemię nie mogliśmy dotrzymać nowo wyznaczonych terminów.

Były już dzierżawca długo jednak nie wydawał nieruchomości. Prezes spółki Golf&Spa Resort tłumaczyła, że cały czas liczyła, iż jednak uda się doprowadzić inwestycję do końca. Podkreślała też, że spółka poniosła bardzo duże nakłady na przygotowanie budowy pola golfowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, spółka rozpoczęła prace budowlane: wstępnie ukształtowano masy ziemne pod pole golfowe, firma budowlana wykonała też palowanie i wylała beton pod zaplanowany tam obiekt, zostały doprowadzone przyłącza (m.in. woda).

Ostatecznie teren na Białych Morzach został odzyskany przez ZIS w grudniu ubiegłego roku. Część mieszkańców zabiega o to, by zamiast pola golfowego powstał na nim ogólnodostępny park dla mieszkańców.

Monika Konieczna z Akcji Ratunkowej dla Krakowa informowała o zgłoszeniu projektu Parku miejskiego na Białych Morzach do ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego. Projekt został odrzucony ze względów formalnych, z uwagi na to, że miasto nie odzyskało wtedy jeszcze terenu od inwestora. Teraz sytuacja się zmieniła.

Projekt "Park miejski na Białych Morzach" zakłada przeznaczenie terenów poprzemysłowych po dawnych Krakowskich Zakładach Sodowych "Solvay" pod ogólnodostępny park. Propozycja zakłada nasadzenie roślinności charakterystycznej dla tego miejsca, budowę alejek, montaż oświetlenia, elementów małej architektury typu ławki czy kosze na śmieci.

To nie pierwszy taki pomysł. Już w 2015 r. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolskich we współpracy z Politechniką Krakowską rozstrzygnęło konkurs na Park Białe Morza z miasteczkiem namiotowym na Światowe Dni Młodzieży. Zwycięska koncepcja, autorstwa Karoliny Mazurek i Justyny Snakowskiej, przewidywała utworzenie parku wraz z Ogrodem Biblijnym, Drogą Krzyżową, alejkami, altankami, kawiarnią, placami zabaw, trasami rowerowymi, ścieżką zdrowia i kompleksem sportowym z boiskami. Projekt nawiązywał do sąsiadującego Centrum św. Jana Pawła II.

W Płaszowie trwa rozbudowa prawobrzeżnego obwałowania Wisły, a także wrót przeciwpowodziowych w kanale portowym. W sąsiedztwie prywatny inwestor zaplanował dzielnicę mieszkaniową.

Kraków. Budują wrota w Porcie Płaszów. Z powodu osiedla dla ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska