Radny zapowiedział jednocześnie, że pozostaje w klubie PiS.
- To nie była łatwa decyzja, przeanalizowałem wszystkie za i przeciw - dodaje Kękuś.
Polityk w oświadczeniu podziękował swoim koleżankom i kolegom za dotychczasową współpracę. "Jednocześnie zdecydowałem, że będę kontynuował moją pracę samorządową w Radzie Miasta Krakowa w ramach Klubu Prawa i Sprawiedliwości wspierając projekt Zjednoczonej Prawicy" - zadeklarował. Kękuś pełni funkcję wiceprzewodniczącego klubu radnych PiS.
Lider Porozumienia Jarosław Gowin w ostatnim czasie został odwołany z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Do dymisji podali się też wówczas inni członkowie rządu związani z Porozumieniem. Wśród nich znaleźli się Marcin Ociepa (wiceszef MON), Grzegorz Piechowiak (wiceszef MRPiT), Wojciech Murdzek (wiceminister edukacji i nauki), Iwona Michałek (wiceszefowa MRPiT) oraz Andrzej Gut-Mostowy (wiceszef MRPiT).
W tle decyzji Mariusza Kękusia jest spór wicemarszałka małopolski Tomasza Urynowicza z Porozumienia z politykami PiS. W ubiegłym tygodniu, wbrew dyscyplinie partyjnej PiS wicemarszałek zagłosował za odwołaniem tzw. deklaracji LGBT. Wcześniej zrezygnował z członkostwa z klubie radnych PiS. Marszałek Witold Kozłowski zapowiedział odwołanie Urynowicza ze stanowiska wicemarszałka.
