FLESZ - Boże Ciało z obostrzeniami. Są wytyczne GIS w sprawie pielgrzymek
Królowa Jadwiga, Bona i Barbara Radziwiłłówna, księżna Marcelina Czartoryska, malarki Olga Boznańska i Zofia Stryjeńska, aktorka Helena Modrzejewska, założycielka marki kosmetycznej Helena Rubinstein, tancerka Janina Strzembosz, ale także współczesne znane kobiety Krakowa: Ewa Demarczyk, Wisława Szymborska oraz bohaterki literackie jak Pani Twardowska, Panna Młoda i Rachela z „Wesela” Wyspiańskiego to tylko niektóre z bohaterek spektaklu „Kobiety Krakowa. Historia i legenda” Baletu Cracovia Danza, który krakowianie będą mogli zobaczyć 12 czerwca o godz. 18.00 na scenie plenerowej w Arena Garden przy Tauron Arenie Kraków.
- W spektaklu pojawiają się te najbardziej znane krakowianki, ale też Kazimiera Bujwid czy Róża Aleksandrowicz, kobiety bardzo zasłużone dla Krakowa, ale mniej popularne. Naszym zamiarem jest przybliżenie tych wszystkich postaci, które łączy wspólny mianownik, są to kobiety Krakowa. W całym wydarzeniu przedstawimy około sześćdziesiąt kobiet - wyjaśnia Romana Agnel, reżyserka i choreografka, dyrektorka Baletu Cracovia Danza.
Średniowieczne i renesansowe tańce dworskie, staropolskie czy XIX-wieczne walce salonowe, ale także sceny pantomimiczne czy taniec z rakietami tenisowymi – krakowski balet zaprezentuje w tym spektaklu taneczne układy kilku epok.
- Poszczególne sceny, ułożone według chronologii historycznej, prezentują kobiety Krakowa w ich epoce, obyczajowym kontekście, opowiadają związane z nimi historie - wyjaśnia Romana Agnel. - Spektakl zrealizowany do muzyki ilustrującej poszczególne epoki jest również swego rodzaju przeglądem różnych form tańca oraz mody i ubiorów w danym stylu.
Wydarzenie składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to cykl rozmów z kobietami kształtującymi dzisiejszy Kraków, które poprowadzą Agnieszka Malatyńska –Stankiewicz i Alicja Popiel oraz aktorskie intermedia w wykonaniu aktorek teatru Ludowego Marty Bizoń i Małgorzaty Kochan.
Spektakl „Kobiety Krakowa” jest częścią projektu „Szlakiem kobiet Krakowa”, którego elementem ma być także opracowanie trasy turystycznej prezentującej miejsca związane ze znanymi krakowskimi kobietami oraz ciekawostki z ich życia.
„Kobiety Krakowa. Historia i legenda”, 12 czerwca, godz. 18.00, Arena Garden przy TAURON Arenie Kraków, wstęp wolny.
