https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Spór o słupy trakcyjne na ulicy Krakowskiej. Konserwator ma zastrzeżenia do ich kształtu [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Małopolska wojewódzka konserwator zabytków Monika Bogdanowska uważa, że na przebudowywanych ul. Krakowskiej i Stradomskiej ustawiono słupy oświetleniowe, które mają także podtrzymywać sieć trakcyjną, o nieodpowiednim kształcie dla zabytkowego Starego Miasta. Urzędnicy odpowiadają, że na takie słupy mieli zgodę od poprzedniego konserwatora i nie zamierzają ich zmieniać. Przejdź do GALERII, by zobaczyć jak wyglądają słupy i na jakim etapie jest obecnie przebudowa ul. Krakowskiej, mostu Piłsudskiego i ul. Stradomskiej.

WIDEO: Krótki wywiad

- Inspektor prowadzący sprawę zwrócił się w listopadzie ubiegłego roku z pismem o ustawienie słupów zgodnych z zaakceptowanym projektem - przyznaje Monika Bogdanowska. Jej zdaniem słupy na ul. Krakowskiej i Stradomskiej powinny być podobne do tych wokół Plant, czy też tych na ul. Długiej, Lubicz i Kalwaryjskiej albo na ulicach Kazimierza.

W odpowiedzialnym za inwestycję Zarządzie Dróg Miasta Krakowa zapewniają jednak, że wszystko odbywa się zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. - Projekt, w tym wygląd słupów, został zaakceptowany w 2017 r. przez poprzedniego konserwatora zabytków - wyjaśnia Magdalena Wasiak z ZDMK.

Zaznacza, że obecnie nie ma więc mowy o wymianie słupów. Przyznaje, że w piśmie do ZDMK obecna konserwator zwróciła uwagę, że w Starym Mieście wcześniej ustawiano słupy oświetleniowe, ale wyglądają one inaczej niż te na ul. Krakowskiej i Stradomskiej. W ZDMK wyjaśniają jednak, że w tym przypadku nie tylko chodzi o słupy z oświetleniem, ale takie, które podtrzymują trakcję i dlatego musiały być solidniejsze.

Wcześniej sieci trakcyjne mocowano w centrum do murów kamienic. - Teraz właściciele tych budynków się na to nie zgadzają. Za zniszczenie murów trzeba byłoby płacić odszkodowania - przyznaje Magdalena Wasiak.

Przebudowa ulicy Krakowskiej rozpoczęła się w marcu ubiegłego roku i miała się zakończyć pod koniec stycznia 2020 r. Prace się jednak opóźnią z powodu ważnych odkryć archeologicznych, m.in. prawdopodobnie muru obronnego osady – która była przy Wiśle, zanim powstało miasto Kazimierz, zbudowanej z kamienia bramy Glinianej, inaczej zwanej Krakowską, która była jedną z bram miasta Kazimierza, mostu Królewskiego z XIX wieku (odsłonięto go na skrzyżowaniu ulic: Krakowskiej, Dietla i Stradomskiej). Obecnie ocenia się, że inwestycja może zostać zakończona w drugiej połowie tego roku. Więcej konkretów dotyczących harmonogramu będzie można jednak poznać po spotkaniu m.in. z wykonawcą robót, zaplanowanym na 13 stycznia.

Po przebudowie ul. Krakowska ma wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczas. Przede wszystkim poszerzone zostaną chodniki - piesi zyskają więcej przestrzeni. Automatycznie zwężona zostanie jednak sama jezdnia. Liczba miejsc parkingowych zmniejszy się o około 20 proc. Tramwaje i samochody będą na znacznej części tej ulicy korzystać ze wspólnych pasów ruchu. Inwestycja obejmuje też renowację mostu Piłsudskiego. Pojawi się na nim m.in. nowe oświetlenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
8 stycznia, 19:01, Gość:

o kuuur.wa... ale znow krakowskie problemy mrowki z okresem.. bo słupy nie takie.. papierki i kiepy wam nie przeszkadzaja?

19 lutego, 20:48, Gość:

Ty głupi cepie z zadupia. Krakó to miasto z potężną historią i zabytkami i takie jełopy jak ty przyjeżdżają osiedlają się tu ze swoimi wiejskimi dziewuchami robią dzieci, a potem mając wpływ na coś robią tak jaka to pamiętają z czasów kiedy doili krowy i zabijali dechami drzwi od stodoły!!

U ciebie w mieścinie taki słup będzie atrakcją regionu. :-)))) Dlatego nie wypowiadają się buraku na tematy które ciebie nie dotyczą.

P
Prymitywom mówimy nie!

Pytanie czy ludzie którzy odpowiadają za projekt i ci którzy odpowiadają za wdrażanie koncepcji wstydzą się tego co zrobili. Oni się nie wstydzą bo są zagłupi na to. Zniszczono ul. Krakowską i ktoś powinien za to odpowiadać!!! Do tego na sam koniec przejścia na emeryturę ten złodziej były konserwator Janczykowski wyraził zgodę na postawienie czegoś co wygląda jak by było wyrwane z innej rzeczywistości. Nie pasuje proporcjami do ulicy. Nie pasuje proporcjami do budynków. Właściwie budynki przestały mieć wymiar krajobrazowy bo słupy są główną atrakcją tego miejsca! To mega skandal. Może nie dla ludzi przyjezdnych z małego miasteczka w którym taki słup byłby miejscem spotkań i imprez okolicznościwych, ale dla rdzennego mieszkańca Krakowa który ma we krwi klimat dawnego miasta.

G
Gość

Powinni zmienić nazwę ulicy na ul. Słupowska im Jana Janczykowskiego byłego konserwatora wojewódzkiego który wsławił się kilkoma aferami dając pozwolenie np. na nadbudowę kilkusetletniej kamienicy na ul. Szerokiej czy pozwolenie na budowę hotelu w miejscu gdzie był średniowieczny cmentarz bez nakazu zbadania go i przeniesienia szczątków. Takich przekrętów ten skur.. łapówkarz miała bardzo wiele. To dziwne że nie zajęło się nim CBA. To niezwykle dziwne bo to kawała wyjątkowego drania.

G
Gość

Satjesz na chodniku i patrzysz wzdłuż ulicy i co widać? Wielkie słupy które zlewają się w jeden rząd tworząc zasłonę budynków. Majchrowski ma chyba we krwi stawianie słupów że aż przeniosło się to zabudowy miasta. Stary komuch broniący rękami i nogami Tajstera innego przestępcę sam umie się kamuflować. Jak powszechnie wiadomo Zarząd Dróg i Majchrowski to przyjaciele od przekretów. Zarząd Dróg operuje wielkimi kwotami pieniędzy na inwestycje które w wielu przypadkach są zagadkowe!! Choćby 40 mln zł na budowanie podziemi Muzeum Techniki gdzie tłumy ludzi w postaci kilkunastu osób coś czasem zwiedzą jest wyjątkowo zagadkową inwestycją. Rycie w ziemi za olbrzymie pieniądze żeby postawić tak kia wozów tramwajowych to zwyczajny przekręt. Wydawanie publicznych pieniędzy w olbrzymich ilościach po to aby to co wpadnie do kieszeni miało zadawalający wymiar. To jest technika kombinowania przez grupy przestępcze podlegające Majchrowskiemu.

G
Gość

Te słupy to skandal jakich mało. Prymitywy bez wiedzy które mają gdzieś architekturę miasta robią co chcą i jak chcą. Winę za to ponosi Majchrowski! Opieka nad miastem pod względem rozwiązań architektonicznych które nie naruszają charakteru dawnego mista,praktycznie nie istnieją za czasów Majchrowskiego. Ciekawe czy koperty jeszcze mieszczą mu się w szafie??? O ci siędzieje w krakowie pod względem niszczenia archtektury to kryminał!!!

G
Gość
8 stycznia, 17:54, Burmistrz Nowej Huty:

Te słupy powinny być o połowę nizsze bo dewastuja walory widokowe pewnego regionu w Nowej Hucie. Konserwa-tor od zbytkow niech będzie konsekwentna tak jak jej poprzednik

Obecna konserwator nie będzie tak jak poprzednik brała łapówek. Poprzednik był gnojem który pozwalał dewastować miasto za koperty!!!

I to nie jest przypuszczenie tylko fakt.

G
Gość
8 stycznia, 19:01, Gość:

o kuuur.wa... ale znow krakowskie problemy mrowki z okresem.. bo słupy nie takie.. papierki i kiepy wam nie przeszkadzaja?

Ty głupi cepie z zadupia. Krakó to miasto z potężną historią i zabytkami i takie jełopy jak ty przyjeżdżają osiedlają się tu ze swoimi wiejskimi dziewuchami robią dzieci, a potem mając wpływ na coś robią tak jaka to pamiętają z czasów kiedy doili krowy i zabijali dechami drzwi od stodoły!!

G
Gość
9 stycznia, 17:28, Gość:

Ochhhhhhh...jakiż to straszny spór nam został przedstawiony przez pismaków....jejjjjjjjjj....

STrzaszny spór bo głąby które przyjechały z zadupia i się tu osiedliły niszczą miasto swoimi decyzjami!!! Jak ci wisi jak Krakó wyglada to spier....na wieś pacanie!

G
Gość
22 stycznia, 23:23, Architekt:

To niech Pan konserwator zakupi z własnej kieszeni jak ma pienidze żeby zmienić obecne.

Imbecylu ty się podpisujesz jako architekt?? Chyba z dyplomem kupionym na bazarze! Jełopie nie pisze się pienidze tylko pieniądze. Takie głąby przyjezdne jak ty dewastują Kraków!!

ł
łapówy

Poprzedni konserwator kawał skur... i łapówkarza pozwalał na wszystko za co dostał pieniądze. Obecne słupy wyglądają jakby to nie była Poska tylko jakieś zadupie w Rosji!! Jeżeli głąby nie widzą problemu niech zamieszkają tam gdzie ich miejsce! Patrząc wdłuż na ulicę nie widać budynków tylko słupy!!!

A
Architekt

To niech Pan konserwator zakupi z własnej kieszeni jak ma pienidze żeby zmienić obecne.

G
Gość

Ochhhhhhh...jakiż to straszny spór nam został przedstawiony przez pismaków....jejjjjjjjjj....

G
Gość
8 stycznia, 22:21, Neptun:

Niestety pani konserwator ma rację w tym przypadku. Aktualne słupy przypominają tandetę , disco-polo architektury oświetleniowej i mentalności urzędniczej. Naprawdę tak ciężko było odzwierciedlać to co tam stało sto lat temu?

Przeczytaj artykuł!

N
Neptun

Niestety pani konserwator ma rację w tym przypadku. Aktualne słupy przypominają tandetę , disco-polo architektury oświetleniowej i mentalności urzędniczej. Naprawdę tak ciężko było odzwierciedlać to co tam stało sto lat temu?

G
Gość

Istnieje coś takiego jak architektura krajobrazu. W tym sensie słupy zdewastowały założenia pejzażowe. Psują przestrzeń.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska