W ramach ostatnich prac archeologicznych na terenie inwestycji Angel Stradom odkryto starą studnię drewnianą (została już przekazana do ekspozycji Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji), relikty starego warsztatu albo drewnianego budynku gospodarskiego oraz dłubankę ( niewielka łódź zrobiona z wyżłobionych pni drzew) - prawdopodobnie średniowieczną.
- To bardzo ważne odkrycia - zresztą przecież nie jedyne. To tylko potwierdza, że na tym obszarze nie powinno doprowadzić do takich inwestycji, ponieważ wiąże się to z nieodwracalnymi zniszczeniami stanowisk archeologicznych - komentuje Monika Bogdanowska, małopolska wojewódzka konserwator zabytków.
Przedstawiciele inwestora informują, że roboty na budowie są bardzo intensywne. - Ogromny postęp prac widoczny jest gołym okiem - podkreśla Małgorzata Nowodworska z firmy Angel Poland.
Obecnie kontynuowane są roboty związane z budową płyty fundamentowej pod budynkiem mieszkalnym, który powstaje za zabytkową kamienicą (od strony ul. Stradomskiej), mającą się zamienić w hotel.
- Prace przy budynku mieszkalnym nabierają tempa po postawieniu pierwszego żurawia wieżowego - zaznacza Małgorzata Nowodworska.
W części hotelowej inwestycji rozpoczęto natomiast wykonywanie płyty fundamentowej w nowobudowanym fragmencie obiektu. W przyszłym tygodniu stanie drugi żuraw wieżowy, który będzie odpowiedzialny za obsługę robót prowadzonych w kamienicy frontowej.
Małgorzata Nowodworska przekonuje, że wszelkie prace na terenie inwestycji są prowadzone pod nadzorem władz konserwatorskich oraz nadzoru budowlanego. - Zarządzam regularne kontrole na tej budowie - przyznaje Monika Bogdanowska.
Przypomnijmy, że firma Angel Poland pod koniec 2013 r. kupiła od miasta nieruchomość przy ul. Stradomskiej 12-14 za ok. 28 mln zł. Inwestor przedstawił koncepcję, wedle której znajdującą się tam zabytkową kamienicę ma zaadaptować na hotel. W tyle, za kamienicą, funkcjonowało miejskie przedszkole, które zostało wyburzone. W jego miejscu zaplanowano apartamentowiec z podziemnym parkingiem na 150 aut.
Inwestycja wywołała protesty wśród okolicznych mieszkańców. Ich zdaniem do tego przedsięwzięcia w ogóle nie powinno dojść. Przypominali, że historia nieruchomości sięga XIV wieku, kiedy wzniesiono kościół św. Jadwigi. Przy świątyni powstał klasztor oraz szpital i cmentarz. Na przełomie XVIII i XIX w. kościół został przebudowany przez Austriaków na obszerną kamienicę, ale w murach gmachu zachowano część dawnej świątyni. W budynku była poczta, później siedziba władz wojskowych, a po II wojnie światowej - mieszkania.
Protesty przeciw inwestycji nasiliły się wiosną ubiegłego roku, kiedy się okazało, że podczas wykopów pod apartamentowiec odkryto dawny cmentarz z 1609 ludzkimi szczątkami. Szkielety zostały przewiezione do Raciborska koło Wieliczki, gdzie złożono je w krypcie w przycmentarnej kaplicy.
Apartamenty Angel Stradom oferowane są w kilku wersjach: studio, semi (jedna sypialnia, wyposażona w innowacyjne przesuwne drzwi, pozwalające wedle uznania otwierać i zamykać przestrzeń), 1BDR, 2BDR, 3BDR (jedna, dwie i trzy sypialnie) oraz penthouse. Każde z mieszkań wyposażone jest w klimatyzację i ogrzewanie podłogowe. Ich metraż waha się między 30 (typ studio) a 300 metrów kwadratowych (penthouse). Inwestor zaznacza, że cechą wspólną apartamentów jest design – czyste, proste linie, dbałość o szczegół, a także liczne przeszklenia, przesuwne drzwi o pełnej wysokości i tarasy.
Rezydencja będzie wyposażona w całodobową recepcję, ochronę, monitoring i bezpieczny garaż wewnątrz budynku. Dużym udogodnieniem dla mieszkańców ma być unikalna w całej Polsce usługa concierge, dzięki której mieszkańcy będą mogli otrzymać pomoc w codziennych sprawach. Właściciele i stali rezydenci mają też mieć możliwość skorzystania z 24-godzinnej usługi typu room service, usług pralniczych i sprzątania.
Mieszkańcy Angel Stradom będą mieć także możliwość dołączenia do ekskluzywnego wellness spa Sól, wyposażonego w 20-metrowy basen oraz siłownię, dzielone z hotelem Stradom House.
Hotel przy ul. Stradomskiej 12-14 ma mieć ogólnodostępne części. Z ulicy będzie się wchodzić do kwiaciarni. Z niej zaplanowano przejścia do restauracji: dziennej (w niej można będzie zjeść obiad, ale też kupić pieczywo, kanapki) i wieczornej (miejsce kolacji). Z głównego wejścia będzie można też przejść do hotelowego lobby i ogólnodostępnego baru, który zaplanowano w murach wchodzącego w skład kamienicy dawnego kościoła św. Jadwigi. Od podłogi do sufitu bar ma mieć ok. 9 m wysokości.
Obiekt zaprojektowano w ten sposób, że zostaną odrestaurowane kościelne ściany. Pod kopułą umieszczony ma być okrągły bar, a wokół niego zostaną ustawione stoliki. Przy hotelu powstanie też ogólnodostępna części fitness z siłownią, salami do ćwiczeń, masażu, basenem, sauną. Z restauracji i strefy rekreacyjnej będzie można wyjść na dziedziniec z zielenią, gdzie mają rosnąć krzewy, kwiaty, zioła.
Według planu hotel z apartamentowcem na Stradomiu powstaną w pierwszym kwartale 2020 r.
Zobacz także:
Kraków przed II wojną światową. Tak żyli krakowianie, zanim ...
- Zdjęcia Krakowa przed II wojną światową. Tak wyglądało życie codzienne mieszkańców
- Ohydztwa, które kazali nam jeść w dzieciństwie. Pamiętacie?
- Szkieletor zmieni się nie do poznania [ZDJĘCIA]
- Imponująca budowa zakopianki, wkrótce nią pojedziemy!
- W te miejsca polecisz z Krakowa za mniej niż 100 zł
- Kolejki do lekarzy. Tyle poczekasz na wizytę, badanie i operacje w Małopolsce
