Wojewoda Piotr Ćwik na pl. Matejki w swoim wystąpieniu przywołał wydarzenie z 3 maja 1943 roku. Wtedy to, w czasie okupacji, do jednego z niemieckich megafonów-szczekaczek propagandowych na warszawskim placu Wilsona żołnierze Armii Krajowej podłączyli własne zaimprowizowane studio radiowe. Z megafonu popłynęły dźwięki hymnu i „Roty”.
- Nieprzypadkowo przywołałem żołnierzy Armii Krajowej. AK i Polskie Państwo Podziemne to swoisty fenomen na skalę światową, podobnie jak nasza Konstytucja 3 Maja - tłumaczył Piotr Ćwik. - Dlaczego zatem dziś tutaj, w Krakowie, podważa się ten fenomen Armii Krajowej? Dlaczego odmawia się upamiętnienia, uhonorowania bohaterskich żołnierzy, którzy ponieśli największą z możliwych ofiar, oddając swoje życie dla ratowania naszej ojczyzny?
Kraków. Pochód patriotyczny przeszedł ulicami miasta [ZDJĘCIA]
Wojewoda nawiązał w ten sposób do trwającej od kilu lat awantury wokół budowy pomnika Armii Krajowej „Wstęga Pamięci”, który miał stanąć na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem. Przeciwni jego powstaniu są aktywiści miejscy i część mieszkańców. Końcem marca Rada Miasta po raz kolejny opowiedziała się za tym, by o sposobie upamiętnienia żołnierzy AK zdecydowały nowe konsultacje społeczne - w formie tzw. panelu obywatelskiego. Ponadto uchylone zostały wszystkie wcześniejsze uchwały w sprawie wzniesienia monumentu, w tym jego lokalizacji obok Wawelu.
Święto 3 maja. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski ...
- Temat pomnika Armii Krajowej to temat z długą historią, trwa już od wielu lat i stanowczo za długo. Tymczasem trzeba by wzmóc działania, aby niejako „zdążyć przed Panem Bogiem”, bo przecież mamy świadomość tego, że pokolenie żołnierzy AK to pokolenie odchodzące. Stawia się pytania, czy warto, czy koniecznie, czy potrzeba? Potrzeba, potrzeba ocalenia fenomenu żołnierzy AK, potrzeba ocalenia pamięci o polskich fenomenach - stwierdził w piątkowym przemówieniu wojewoda małopolski.
W uroczystościach 3-majowych w Krakowie uczestniczyli m.in. wicepremier Beata Szydło, wicepremier Jarosław Gowin oraz minister Andrzej Adamczyk.
Na koniec oficjalnych obchodów odbyła się defilada i uroczysty przejazd wozów służb mundurowych.
WIDEO: Barometr Bartusia. Ile powinien zarabiać nauczyciel?
- Juwenalia Krakowskie 2019: kto, gdzie i kiedy
- Budowa zakopianki idzie "na całego" [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Małopolscy "Mistrzowie parkowania". Zobacz najgorszych kierowców z naszego regionu [ZDJĘCIA]
- Widok z balkonu na... okno sąsiada. Tak się buduje w Krakowie [ZDJĘCIA]
- Gdzie wyjechać na Majówkę? TOP 10 pomysłów na Majówkę!
