Podczas pierwszego posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO - we wrześniu 1978 roku - podjęto decyzję o wpisie centrum Krakowa na prestiżową listę miejsc o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa świata. W pierwszym zestawieniu Kraków znalazł się w gronie zaledwie dwunastu takich miejsc na świecie, razem z pobliską Kopalnią Soli w Wieliczce. Po raz pierwszy wyróżniono także w Europie nie pojedyncze obiekty, ale cały zespół miejski z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Starym Miastem, Kazimierzem oraz dawnym przedmieściem Stradom.
– Obecność Krakowa na prestiżowej liście oraz status znanego na całym świecie miasta historycznego był, jest i będzie dla nas drogowskazem i punktem odniesienia dla rozwoju. Mamy zarazem świadomość ogromnej odpowiedzialności za dziedzictwo, które musimy chronić i którym musimy się opiekować. Świętowanie rocznicy wpisu wiąże się z nieustanną potrzebą podkreślania na forum lokalnym, krajowym i międzynarodowej znaczenia, jakie ma dla Krakowa status dobra światowego dziedzictwa – podkreśla Jacek Majchrowski.
Wpis na listę UNESCO uruchomił niezwykłą, społeczną kampanię na rzecz rewaloryzacji niszczejących zabytków miasta, powstał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Jego najważniejszym zadaniem stało się wspieranie prac konserwatorskich przy zabytkach, czemu podstawy dał utworzony kilka lat później Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Pod Wawelem świętowanie tych doniosłych i niezwykle ważnych dla miasta wydarzeń trwa od początku roku. Wrzesień to ich kulminacja, z początkiem miesiąca pojawiła się w alei Róż w Nowej Hucie plenerowa wystawa „Skarby Krakowa”, przygotowana wraz z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
Wrześniowe obchody 45. rocznicy wpisu Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO odbywać się będą od 7. do 9. września.
W czwartek, 7 września o godz. 10.30 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa odbędzie się uroczysta inauguracja Europa Nostra Heritage Hub, podczas której zaplanowano dyskusje panelowe z udziałem ekspertów z Polski, Węgier, Ukrainy i Litwy. Wydarzenie będzie miało charakter zamknięty; transmisję z dyskusji będzie można oglądać na profilu Europa Nostra Heritage Hub in Krakow na Facebooku.
O godz. 15.00 w pałacu Krzysztofory zainaugurowana zostanie wystawa poświęcona działalności Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Ekspozycję „45 lat odnowy Krakowa – miasta na Liście Światowego Dziedzictwa” będzie można oglądać do 8 października. W czasie inauguracji z Wieży Ratuszowej zabije dzwon „Bolesław”.
Wernisażowi towarzyszyć będzie pokaz filmu dokumentalnego pt. „Kamienie mają głos, by przeszłość opowiedzieć przyszłości” w reżyserii Marty Węgiel zrealizowanego przez TVP Kraków, opowiadającego proces przemiany miasta. Materiał jest ilustrowany archiwaliami od lat 70. XX wieku, przez czasy transformacji po dziś. Film będzie można obejrzeć na antenie TVP Kraków w niedzielę, 3 września o godz. 11.05 i w czwartek, 7 września o godz. 8.50. W kanale TVP Historia zobaczymy go w czwartek, 7 września o godz. 20.00.
O godz. 20. 00 w Bazylice Mariackiej nastąpi uroczyste wręczenie Europejskiej Nagrody Dziedzictwa (European Heritage Award / Europa Nostra Award) za prace konserwatorskie przy słynnym Ołtarzu Wita Stwosza przeprowadzone w latach 2015–2021. Uroczystości towarzyszyć będzie prezentacja Ołtarza i koncert organowy z muzyką dr hab. Krzysztofa Michałka.
Piątek, 8 września to dzień sympozjum. Ogólnodostępna konferencja odbywać się będzie od godz. 10.00 w siedzibie Rady Miasta Krakowa. Wykłady jubileuszowe wygłoszą także prof. Jacek Purchla oraz prof. Jerzy Hausner.
Wieczorem na Zamku Królewskim na Wawelu odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica z emblematem Światowego Dziedzictwa.
W sobotę, 9 września ulicami miasta przejdzie uroczysty Pochód Kopernikański – parada z elementami tańca, muzyki, akrobacji i astronomii. Barwne widowisko przygotowane przez zespół Teatru KTO pod przewodnictwem dyr. Jerzego Zonia połączy jubileusz 45-lecia wpisu UNESCO z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika. Korowód ruszy o godz. 17.00 spod Bramy Floriańskiej.
Wydarzeniem towarzyszącym obchodom 45. rocznicy wpisu Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO będzie plenerowa wystawa poświęcona drewnianym kościołom południowej Małopolski i drewnianym cerkwiom w Polskim regionie Karpat, którą można będzie zobaczyć od 9 października do 6 listopada na placu Szczepańskim.
Jak nauczyć dziecko języka obcego - oto porady eksperta

- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów