Jak się okazuje, zawód strażaka oraz zdobycie kwalifikacji technika pożarnictwa cieszy się w naszym społeczeństwie dużym zainteresowaniem. Na 60 miejsc w Szkole Pożarnictwa do egzaminu przystąpiło 485 kandydatów.
1 września adepci pożarnictwa, którzy zdali egzaminy i zostali przyjęci, rozpoczęli przeszkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej na poligonie Szkoły w Kościelcu niedaleko Proszowic. To na tym szkoleniowym poligonie mają miejsce praktyczne ćwiczenia dostosowane do specyfiki szkolenia, w tym także adeptów pożarnictwa, którzy rozpoczynają trudną drogę nauki bycia strażakiem i poznają „strażacki elementarz”.
- 1 września rozpoczyna się szkolenie w zakresie I semestru w zakresie szkolenia ochrony przeciwpożarowej, które trwa minimum 280 godzin lekcyjnych - mówi mł. bryg. Łukasz Wolak Naczelnik Wydziału Kształcenia Zawodowego.
Strażacy są uczeni podstaw w ramach służby przeciwpożarowej m. in.: bezpieczeństwa i higieny pracy, ratownictwa medycznego, fizykochemicznego spalania, środków gaśniczych oraz sprzętu, taktyki zwalczania pożarów i działań ratowniczych.
Unitarne szkolenie w warunkach skoszarowania na poligonie w Kościelisku potrwa do końca września, aby następnie w październiku kontynuować je w budynkach szkoły w Krakowie. Każda osoba przyjęta do szkoły musi przejść program szkolenia podstawowego. W kolejnych semestrach wiedza jest rozbudowywana w zakresie przewidzianym dla technika pożarnictwa. Nabycie podstaw obsługi ratowniczej i gaśniczej w okresie unitarnym są wykorzystywane w późniejszym czasie. Z biegiem czasu stopień trudności się zwiększa, ale najpierw słuchacz musi nauczyć się podstaw. Głównym zadaniem szkolenia unitarnego na I semestrze jest przygotowanie strażaka do służby w jednostce ratowniczo-gaśniczej oraz realizacji zadań w ramach kompanii szkolnej „Kraków” centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
- Zgrupowanie unitarne to nauka podstaw strażackiego rzemiosła - podkreśla bryg. Krzysztof Kłuś dowódca zgrupowania.
Choć do Szkoły Aspirantów po zdaniu egzaminu dostają się także i te osoby, które rozpoczęły swoją strażacką przygodę w Ochotniczych Strażach Pożarnych, zdobywając już wcześniej pewne doświadczenie, mają one możliwość weryfikacji swoich umiejętności. Zdarza się, że w czasie szkolenia unitarnego są osoby, które z niego rezygnują. Głównymi przyczynami są przede wszystkim sprawy rodzinne lub zdrowotne. Z każdym prowadzone są indywidualne rozmowy, by poznać przyczyny tej decyzji oraz przekazanie jej wsparcia.
Z roku na rok zmienia się infrastruktura na strażackim poligonie w Kościelcu. Przybyła np. kolejowa cysterna i wagony, na których strażacy będą mogli przeprowadzić zajęcia praktyczne. Na poligonie są zarówno wycofane z eksploatacji autobusy i tramwaje, samochody, a nawet samolot i fragment śmigłowca. Wybudowana została specjalna komora dymowa, gdzie strażacy uczą się pracy w aparatach powietrznych czy komora rozgorzeniowa pozwalająca na bezpieczną obserwację procesu spalania. Jest też m. in. stacja benzynowa, zbiornik gazu czy gruzowisko do wykorzystania w zajęciach praktycznych.
- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Greckie plaże i chorwackie wody na wyciągnięcie ręki. Wakacje 30 minut od Krakowa!
- Spektakularne zdjęcia lotnicze dwóch odcinków zakopianki! Są postępy
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
