FLESZ - Rosja bombarduje ukraińskie miasta. Coraz więcej ofiar

Transport z Medyki i zbiórka
- Jestem w Przemyślu skąd odbieramy uchodźców, to jest naprawdę dramat. Setki ludzi, a w Medyce tysiące, które uciekają przed rosyjskim terrorem. Oczy same napływają łzami, a glos się łamie. Jedna walizka, pies, czy kot to cały dobytek ukraińskich rodzin, które szukają u nas schronienia. Na granicy w jedną stronę idą uciekające kobiety, a z drugiej młodzi mężczyźni śpiewając patriotyczne piosenki, którzy idą bronić swojej ojczyzny. Wszechobecny płacz i smutek. Piekło to mało powiedzenie - relacjonuje Mateusz Jaśko, znany z prowadzenia profilu na Facebooku "Co jest nie tak z Krakowem".
Teraz zaangażował się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. - Dziś o 21. 30 spod Kauflanda na Wielickiej wyruszymy aby znowu pomóc. Każdy kto ma chęć i wolne auto niech jedzie z nami. Pomóżmy kobietom i dzieciom. Jednocześnie robię zbiórkę na benzynę, a także jakieś „wyprawki” lub lokale. Jeżeli ktokolwiek z was ma wolny pokój lub mieszkanie to pomóżcie i przyjmijcie kobietę z dzieckiem - dodaje Mateusz Jaśko.
Zamieścił też link do zbiórki: pomagam.pl/3kyrk6.
Zbiórka rzeczy dla obywateli Ukrainy
Zbiórka rozpoczęła się dziś, 25 lutego. Magazyn znajdujący się na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana będzie przyjmować dary codziennie, od godz. 12 do godz. 20. Wejście od strony parkingu przy ul. Reymonta.
Szczegóły poniżej:
Zbiórka rzeczy dla obywateli Ukrainy ogłoszono także na faceebukowym profilu "Osiedle Krowodrza Górka". Poinformowano, że radny miejski Jakub Kosek wraz z radnymi z Dzielnicy IV Prądnik Biały włączył się w tę zbiórkę. Miejsce zbiórki: Zajazd Kościuszkowski, siedziba Dzielnicy IV ul. Białoprądnicka 3. Termin: sobota i niedziela w godzinach 10-18 (26-27 lutego 2022).
Ta inicjatywa jest włączeniem się w akcję miasta Krakowa; o wsparcie poprosił mer Lwowa.
Potrzebne są: koce termiczne, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym), materace, ubrania, peleryny przeciwdeszczowe, środki pielęgnacyjne i higieniczne, środki myjące do ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, bielizna damska, bielizna męska, bielizna dziecięca, podpaski, pieluchy dziecięce, pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry, zestaw wielorazowych naczyń kuchennych: głębokie naczynia, łyżki, widelce, noże, kubki, środki antyseptyczne, spirytus, maseczki wielorazowe.
Żywność: woda, produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowana, makarony, płatki błyskawiczne, zapałki, baterie, zapalniczki, świece, zestawy medyczne.
Lwów potrzebuje także generatorów prądotwórczych o dużej mocy.
Akcję wspiera Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Dyżury w dzielnicy będą pełnić:
Sobota
10-12 – Jakub Kosek
12-14 – Grzegorz Wedler
14-15.30 – Tomasz Regulski
15.30-18 – Barbara Polna, Joanna Sadowy
Niedziela
10-12 – Marcela dla IV Dzielnicy Joanna Marcela
12-14 – Antoni Matras
14-16 – Dominika Miska
16-18 – Michał Żurek
Zbiórka ruszyła również w Teatrze Ludowym na os. Teatralnym 34 (wejście od strony portierni). Dary można przynosić codziennie od godz. 8.00 do 22.00. Dary będą przekazywane do centralnego punktu na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana przy ul. Reymonta.
Zgłoszenia w sprawie bazy noclegowej dla uchodźców z Ukrainy
Urząd Wojewódzki otrzymuje szereg zgłoszeń od podmiotów prywatnych, jak również od osób indywidualnych oferujących miejsca w swoich nieruchomościach, hotelach itp., z których mogliby skorzystać Ukraińcy szukający w naszym województwie schronienia.
Wszystkie takie zgłoszenia należy kierować na adres [email protected].
W zgłoszeniach prosimy podawać:
- dokładną lokalizację,
- liczbę miejsc w danym obiekcie wraz z liczbą osób, które mogą zostać przyjęte w tym miejscu,
- koszty,
- termin, od którego wskazana liczba miejsc będzie dostępna,
- czas, na jaki możliwe jest wykorzystanie danego obiektu na wskazane cele,
- informację o możliwości wyżywienia w danym obiekcie z uwzględnieniem ciepłych posiłków,
- osobę koordynującą z ramienia danego podmiotu i jej dane kontaktowe.
Pomoc dla zwierząt
Krakowska gastronomia pomaga
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- WIELKI chiński horoskop na 2022 rok! Co Cię czeka w roku tygrysa?
- Podstępny omikron. 20 objawów wirusa, które mogą przypominać przeziębienie
- Te miejsca już tak nie wyglądają. Rozpoznasz Kraków na archiwalnych zdjęciach?
- Kolejne problemy na zakopiance. Opóźni się budowa tunelu pod Luboniem Małym