Na wspólnym gruncie
Historia i symbole chrześcijańskie dojrzewały na tych ziemiach na wspólnym gruncie i stanowią bazę do budowania doświadczenia sztuki sakralnej dnia dzisiejszego.
Jednym z najbardziej wymownych i na różny sposób interpretowanych obrazów sakralnych jest wizerunek Maryi. Przedstawienia Matki Bożej Częstochowskiej, Matki Bożej Ostrobramskiej czy Matki Bożej Budsławskiej w ujęciu panów Szemieta i Gardzijonka przedstawiają Maryję jako opiekunkę Polaków, Litwinów i Białorusinów. Każdy z wizerunków jest inny, a jednocześnie spójny i bogaty w swoim przekazie, każdy stanowi nieodłączny element dziedzictwa narodowego oraz źródło inspiracji twórczej dla artystów nowych pokoleń.
Sens i głębia utworu
Wydarzenia historyczne epoki średniowiecza, zamki, postacie, pejzaże kresowe, wątki biblijne stanowią źródło inspiracji dla innych obiektów znajdujących się na wystawie, w których zastosowanie współczesnych technik malarskich pozwala szerzej ująć sens i głębie utworu.
Od starożytności sztuka była dokumentem czasu i przestrzenią dla sacrum. Wielki artysta i myśliciel pochodzący z kresów obecnej Ukrainy, Jerzy Nowosielski, powiedział, że sztuka jest domeną sacrum i bez niego nie może istnieć.
Na obejrzenie wystawy „Domena sacrum” zapraszamy do Muzeum Archidiecezjalnego przy ul. Kanoniczej 19 w Krakowie od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 17.00 (ostatnie wejście 16.15).
Bolt nagra pasażerów

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów