https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Trwa walka o kasę Polmozbytu

Marta Paluch
Ta działka (6 ha) w centrum Krakowa przy al. Pokoju 81 jest warta, według szacunków, od 30 do 100 mln złotych. Pełną kontrolę nad nią daje pakiet akcji byłego właściciela Polmozbytu, zmarłego w 2012 r.
Ta działka (6 ha) w centrum Krakowa przy al. Pokoju 81 jest warta, według szacunków, od 30 do 100 mln złotych. Pełną kontrolę nad nią daje pakiet akcji byłego właściciela Polmozbytu, zmarłego w 2012 r. Anna Kaczmarz
Głośna sprawa krakowskiego Polmozbytu, na której kanwie powstał "Układ zamknięty", wydawała się zakończona. Zarządzający nią kiedyś menedżerowie - m.in. Paweł Rey i Grzegorz Nicia - zostali skazani przez sąd w listopadzie 2013 r. Jednak mało kto wie, że teraz w krakowskim sądzie toczy się batalia o majątek potężnej niegdyś firmy. A konkretnie - o pakiet ponad 30 proc. akcji, który pozwoli tym wielomilionowym majątkiem swobodnie dysponować. Kiedyś był własnością jednego z oskarżonych - Witolda Szybowskiego, który zmarł przed końcem procesu.

Walka byłych i obecnych

Jest o co walczyć. Majątek Polmozbytu to głównie bardzo cenna nieruchomość - 6 ha w centrum Krakowa, przy al. Pokoju 81 (jej wartość szacowano, w zależności od wycen, na 30-100 mln zł).

Ta walka odbywa się bez świateł kamer. Toczą ją udziałowcy Polmozbytu - obecny zarząd spółki, ludzie większościowego udziałowca Pawła Cz., oraz firma RGR Investment sp. z o.o. Paweł Cz. ma ok. 65 proc. akcji Polmozbytu Kraków. Większościowy pakiet przejął po aresztowaniu jego menedżerów, w dość ciekawych okolicznościach. W 2007 r. kupił udziały od Skarbu Państwa o 30 proc. taniej, niż proponował... W tym czasie oskarżeni menedżerowie (w tym Szybowski) mieli związane ręce - nałożono na nich sądowy zakaz zasiadania w zarządach spółek. Twierdzili nawet, że ich aresztowania mogły być zorganizowane po to, by umożliwić przejęcie innym kontroli nad Polmozbytem. Nie ma na to jednak dowodów.

Natomiast RGR Investment ma dziś około 30 proc. akcji Polmozbytu. To akcje Szybowskiego, zabezpieczone w 2003 r. na poczet jego kary. Właścicielami RGR są spadkobiercy i byli współpracownicy Szybowskiego. Byłym prezesem, a dziś wspólnikiem RGR jest Grzegorz Nicia.

Teraz stara się, by 30 proc. akcji Szybowskiego nie zostało przejętych przez Pawła Cz. To by bowiem dało Cz. prawie 100 proc. pakietu, a więc wolną rękę w dysponowaniu majątkiem Polmozbytu. Mógłby na przykład wziąć sobie cały zysk ze sprzedaży działki przy al. Pokoju.

Dziś zyskiem musi się, przynajmniej teoretycznie, dzielić z byłymi współpracownikami zmarłego z RGR.

Niejasny wyrok

W wyroku karnym na menedżerów (listopad 2013 r.) jest zapis, że sąd "oddaje do dyspozycji" 30 proc. akcji Polmozbytowi Kraków SA, zarządzanemu przez ludzi Pawła Cz.

- Sąd nie skonkretyzował, co to znaczy "oddać do dyspozycji", w przepisach nie ma takiego terminu prawnego. Nie podał także, o czyje akcje chodzi. Sąd nie miał także prawa dysponować akcjami będącymi własnością spółki RGR Investment - mówi Grzegorz Nicia.

Machina jednak ruszyła. Polmozbyt wystąpił o zabezpieczenie akcji, którymi dysponuje RGR. Innymi słowy, spadkobiercy Szybowskiego i jego współpracownicy straciliby ostatnie akcje Polmozbytu.

Krakowski sąd nie uwzględnił tego wniosku. Ale ma podjąć decyzję ponownie - Polmozbyt zażalił się na wyrok. - Kolejne posiedzenie w tej sprawie zostało wyznaczone na 19 lutego- mówi Beata Górszczyk, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Krakowie.
Nie wiadomo, czy na tym się skończy. Sąd może podjąć decyzję, ale może też znowu odroczyć posiedzenie. A los majątku Polmozbytu jest nadal w stanie zawieszenia.

Nie udało nam się skontaktować z Pawłem Cz. Pod numerem telefonu Polmozbytu Kraków" działa firma, która wynajmuje pomieszczenia na usługi samochodowe.

Historia upadku

Istniejący od 1974 r. Polmozbyt Kraków zostaje sprywatyzowany w 1997 r. 33 proc. akcji spółki obejmuje Narodowy Fundusz Inwestycyjny Magna Polonia (część akcji przekazuje potem do Towarzystwa Inwestycyjnego Safri). Funduszami zarządzają Lech Jeziorny i Paweł Rey. Szukają inwestora, by pomóc Polmozbytowi. Znajdują firmę Vital Witolda Szybowskiego - w 2001 r. kupuje on akcje Polmozbytu, zaciąga na ten cel kredyt. A potem kolejny, który poręcza mu Polmozbyt.

Spółka popada w kłopoty finansowe. Transakcje trafiają pod lupę prokuratorów i skarbówki. Śledczy podejrzewają, że ostatni kredyt Szybowskiego służył spłacie poprzedniego (tego, za który Vital kupił Polmozbyt). Oskarżeni bronią się, że zastosowali tu legalny "wykup menedżerski".

W 2003 r. zostają aresztowani m.in. Szybowski, Rey i Jeziorny. Słyszą zarzuty udziału w grupie przestępczej, która działała na szkodę spółki. Władzę w Polmozbycie przejmują inne osoby, szefem rady nadzorczej zostaje Jerzy Jakielarz - szef Urzędu Skarbowego w Krakowie, który prowadził w firmie kontrolę (sąd stwierdzi w 2008 r., że władzę przejęli nielegalnie). Rey i Jeziorny po wyjściu z aresztu nie mogą zasiadać w zarządach spółek. Do 2007 r. większość akcji Polmozbytu tanio nabywa Paweł Cz. Spółka sprzedaje nieruchomości w Nowym Sączu, Rabce, Myślenicach, Gorlicach. Dziś Polmozbytowi została jedna działka - w Krakowie.
W 2013 r. Rey i Jeziorny zostają skazani na więzienie w zawieszeniu za działanie na szkodę spółki (wyrok nieprawomocny). Szybowski zmarł w 2012 r.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
GRANIWID SIKORSKI
StowarzyszenieKraków, 27 lipca 2014 r.
Sprawiedliwy Kraków
31-564 Kraków, al. Pokoju 26/102
KRS 0000455353
byli pracownicy „Polmozbyt Kraków” SA

Pan Włodzimierz Karpiński
Minister Skarbu Państwa
02-522 Warszawa, ul. Krucza 3B/ Wspólna 6

Wasz znak: BK-JP-053-68/14
MSP/BK/851/14

Szanowny Panie Ministrze,
Stowarzyszenie Sprawiedliwy Kraków otrzymało pismo z Biura Kontroli Ministerstwa Skarbu Państwa z dnia 12 czerwca 2014 r. W piśmie tym Ministerstwo podtrzymało swoje stanowisko odmawiające swoich działań na rzecz przywrócenia praworządności pod pozorem, że „Polmozbyt Kraków” SA znajduje się poza nadzorem Ministerstwa Skarbu Państwa. W odpowiedzi na wniosek Stowarzyszenia Sprawiedliwy Kraków w piśmie także poinformowano, że Skarb Państwa nie ma możliwości odzyskania akcji w/w Spółki, jak również Skarb Państwa nie jest uprawniony do pośredniczenia w obrocie akcjami pomiędzy poszczególnymi osobami lub podmiotami.
Jesteśmy jako byli pracownicy „Polmozbyt Kraków” S A wraz ze Stowarzyszeniem Sprawiedliwy Kraków wyjątkowo oburzeni tym obłudnym stanowiskiem Ministerstwa Skarbu Państwa. Naszym zdaniem to właśnie Ministerstwo Skarbu Państwa wraz z Prokuratorią Generalną winny przede wszystkim stać na gruncie interesów Skarbu Państwa jak i praworządności a tym samym Państwa i jego obywateli.
Od tych obowiązków nie można się uchylać i wymigiwać.
Patologiczna sytuacja „Polmozbyt Kraków” S A oraz 512 spółek uczestniczących w Programie Powszechnej Prywatyzacji w Narodowych Funduszach Inwestycyjnych to przykład totalnej korupcji i zawłaszczania majątku Skarbu Państwa, oraz działania na niekorzyść Polski.
Z treści otrzymanych pism z Ministerstwa Skarbu Państwa wynika jasno, że tych patologicznych sytuacji nie zamierza się wyjaśnić. A przecież te przedsiębiorstwa były pod nadzorem Skarbu Państwa, i przy co najmniej jego bierności zostały rozkradzione, a osoby które tego dokonały chcą dzisiaj uchodzić za ofiary i bohaterów.

Wzywamy zatem ponownie Pana Ministra do podjęcia wnioskowanych przez nas działań, tak w stosunku do „Polmozbyt Kraków” SA jak i pozostałych 512 Spółek uczestniczących w tym programie. Niezbędnym jest także aby majątek tych Spółek, oraz ich akcje wróciły do Skarbu Państwa, gdyż tam jest ich miejsce.
Tego oczekujemy i tego żądamy.

Za Zarząd i pracowników „Polmozbyt Kraków” SA

Graniwid Sikorski.

Otrzymują:
1 x adresat;
1 x pan Marek Biernacki, Minister Sprawiedliwości, al. Ujazdowskie 11, 00-950 Warszawa;
1 x pan Andrzej Seremet, Prokurator Generalny, ul. Barska 28/30, 02-315 Warszawa;
1 x pani Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich;
1 x Komenda Główna Policji, ul Puławska 148/150, 02-624 Warszawa;
1 x pan Bartłomiej Sienkiewicz, minister SW i A, ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa;
1 x Centralne Biuro Antykorupcyjne w Warszawie, 00-583 Warszawa, al. Ujazdowskie 9;
1 x pan Robert Gwiazdowski, Prezydent Centrum im. Adama Smitha,
ul. Bednarska 16, 00-321 Warszawa;
1 x pani Barbara Baran, prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, 31-547 Kraków, ul. Przy Rondzie 7;
1 x pani Katarzyna Wierzbicka, prezes Sądu Rejonowego dla Krakowa – Nowej Huty w Krakowie;
1 x pan Artur Wrona, Prokurator Apelacyjny, 31-553 Kraków, ul. Cystersów 18;
1 x pani Lidia Jaryczkowska, Prokurator Okręgowy, 30-965 Kraków, ul. Mosięźnicza 2;
1 x Centralne Biuro Antykorupcyjne, delegatura w Krakowie, 30-017 Kraków, ul. Racławicka 58;
1 x Centralne Biuro Śledcze Oddział w Krakowie, 31-571 Kraków, ul. Mogilska 109;
1 x pan Mariusz Dąbek Komendant Wojewódzkiej Policji w Krakowie,
31-571 Kraków, ul. Mogilska 109;
1 x pan Jerzy Miller, wojewoda małopolski;
1 x pani Jolanta Stawska, Dyrektor Delegatury NIK, ul. Łobzowska 67, 30-038 Kraków;
1 x pan Ryszard Bugajski, reżyser, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
G
Gość
„Menadżerowie” ci to brutalnie wykorzystują i nawet doszło do tego, że pomimo skazania przez Sąd domagają się zwrotu posiadanych akcji, a jak doniosły środki masowego przekazu Pan Paweł Rey zwrócił się do Sądu o odszkodowanie i zadośćuczynienie w wysokości 2,5 mln zł. Proces w tej sprawie się rozpoczął. Podobny wniosek złożył także Pan Lech Jeziorny.
A kto zapłaci pracownikom którzy zapłacili za ich działalność utratą pracy, utratą zdrowia, złą sytuacją materialną a także przedwczesną śmiercią. Redakcje „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej” przemilczają te problemy. A przecież występuje społeczna odpowiedzialność środków masowego przekazu. Na stronie internetowej Polski presse podano że Misją Firmy „Nasze wartości to bliskość, jakość i użyteczność. Jesteśmy blisko spraw społeczności lokalnych, którym zapewniamy użyteczne i wysokiej jakości media i usługi”.
Najwyższy czas, aby w prasie krakowskiej stało się to faktem.
Prosimy zatem o zaprzestanie przedstawiania sytuacji wobec byłych „menadżerów” Polmozbytu w fałszywym świetle poprzez udostępnianie opinii osób im sprzyjającym oraz godne zajęcie się losem Polmozbytu w Krakowie, jego majątkiem i dramatem pracowników.
Także należy wyjaśnić co stało się z 512 przedsiębiorstwami skierowanymi do programu powszechnej prywatyzacji pod nazwą Narodowe Fundusze Inwestycyjne.
Tego oczekujemy i na to czekamy.

Za Zarząd i pracowników Polmozbytu
Graniwid Sikorski.

Załączniki:
1. kopia pisma z dnia 18 grudnia 2013 r. Marek Kęskrawiec Redaktor Naczelny Dziennika Polskiego
2.kopia pisma z dnia 2stycznia 2014 r. Kancelaria Radców Prawnych, Zofia Krok, Rafał Kopeć, Michał Krok sp. partnerska
3.kopia pisma z dnia 25 stycznia 2014 r. skierowana do Kancelarii Radców Prawnych, Zofia Krok, Rafał Kopeć, Michał Krok sp. partnerska
4.kopia pisma z dnia 4 lutego 2014 r. odpowiedź z Kancelarii Radców Prawnych, Zofia Krok, Rafał Kopeć, Michał Krok sp. partnerska
5.kopia pisma z dnia 19 lutego2014 r. Marek Kęskrawiec Redaktor Naczelny Dziennika Polskiego
6.kopia pisma z dnia 11 marca 2014 r. odpowiedź z Kancelarii Radców Prawnych, Zofia Krok, Rafał Kopeć, Michał Krok sp. partnerska

Otrzymują:
1 x adresat
1 x pan Marek Biernacki, Minister Sprawiedliwości, al. Ujazdowskie 11, 00-950 Warszawa;
1 x pan Andrzej Seremet, Prokurator Generalny, ul. Barska 28/30, 02-315 Warszawa;
1 x pani Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich;
1 x Komenda Główna Policji, ul Puławska 148/150, 02-624 Warszawa;
1 x pan Bartłomiej Sienkiewicz, minister SW i A, ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa;
1 x Centralne Biuro Antykorupcyjne w Warszawie, 00-583 Warszawa, al. Ujazdowskie 9;
1 x pan Robert Gwiazdowski, Prezydent Centrum im. Adama Smitha, ul. Bednarska 16, 00-321 Warszawa;
1 x pani Barbara Baran, prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, 31-547 Kraków, ul. Przy Rondzie 7;
1 x pani Katarzyna Wierzbicka, prezes Sądu Rejonowego dla Krakowa – Nowej Huty w Krakowie;
1 x pan Artur Wrona, Prokurator Apelacyjny, 31-553 Kraków, ul. Cystersów 18;
1 x pani Lidia Jaryczkowska, Prokurator Okręgowy, 30-965 Kraków, ul. Mosięźnicza 2;
1 x Centralne Biuro Antykorupcyjne, delegatura w Krakowie, 30-017 Kraków, ul. Racławicka 58;
1 x Centralne Biuro Śledcze Oddział w Krakowie, 31-571 Kraków, ul. Mogilska 109,
1 x pan Mariusz Dąbek Komendant Wojewódzkiej Policji w Krakowie, 31-571 Kraków, ul. Mogilska 109;
1 x pan Jerzy Miller, wojewoda małopolski;
1 x pani Jolanta Stawska, Dyrektor Delegatury NIK, ul. Łobzowska 67, 30-038 Kraków;
1 x pan Ryszard Bugajski, reżyser, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23, 00-071 Warszawa;
1 x Telewizja Polsat Sp. z o.o., ul. Ostrobramska 77, 04-175 Warszawa;
1 x redakcja Kraków Gazeta. PL 31-009 Kraków, ul. Szewska 5 ;
1 x pan Marek Kęskrawiec Redaktor Naczelny Dziennika Polskiego, 31-548 Kraków al. Pokoju 3;
1 x p
365u
To są jawne kpiny z obywateli . Skarb Państwa przekazuje prywatyzacje w ręce jakiś funduszy ( czy któryś z nich nazywał się może uduś ?) ,pytanie po co ? Fundusze zarządzane przez nie wiadomo kogo ,sprzedają nie wiadomo komu i nie wiadomo dlaczego na niewiadomych warunkach .
Polmozbyt zamiast przejąć załoga (udziały ) to 3 gości kombinuje jak by tu wyj....... towarzystwo i zarobić ( w Krakowie słychać było w knajpach od ogolonych na łyso ,że Polmozbyt jest do wzięcia a wiadomo kto miał wtedy pieniądze na takie przedsięwzięcia ) .Ciekawe zatem ,skąd ci menedżerowie wzięli się w Polmozbycie (nie znam sprawy czy pracowali tam ,czy znów w jakiś niewyjaśniony sposób weszli do spółki ) i skąd wzięli pieniądze na wykup udziałów czy też z jakiś źródeł chcieli finansować wykup przedsiębiorstwa (czyżby sami mieli tyle pieniędzy a jeżeli tak to skąd ?).Tych pytań nikt nie zadaje lecz koncentracja uwagi skupia się na aresztowaniu , procesie itd.Ale czy to normalne ,że państwowy majątek bierze za grosze i sprzedaje za miliardy kilku ludzi ? Tymczasem załoga ,pracująca przez całe lata na majątek tego przedsiębiorstwa nie ma z tego nic ,podobnie jak społeczeństwo . Dlaczego skarb państwa gdy sprzedaje to za grosze a ten co kupił nagle robi z tego miliardy ? Dlaczego państwo nie sprzedało za miliardy ? Niesprawiedliwość w tym wypadku nie polega na tym ,że cwaniaczków skazano tylko na tym ,że tylko ich skazano .
G
Gość
7)kopia pisma z dnia 25 stycznia 2014 r. Kancelaria Radców Prawnych, Zofia Krok, Rafał Kopeć, Michał Krok sp. partnerska
8)kopia pisma do Prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego z dnia 4 lutego 2014 r.

Otrzymują:
1 x adresat1 x pan Marek Biernacki, Minister Sprawiedliwości, al. Ujazdowskie 11, 00-950 Warszawa;
1 x pan Andrzej Seremet, Prokurator Generalny, ul. Barska 28/30, 02-315 Warszawa;
1 x pani Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich;
1 x Komenda Główna Policji, ul Puławska 148/150, 02-624 Warszawa;
1 x pan Bartłomiej Sienkiewicz, minister SW i A, ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa;
1 x Centralne Biuro Antykorupcyjne w Warszawie, 00-583 Warszawa, al. Ujazdowskie 9;
1 x pan Robert Gwiazdowski, Prezydent Centrum im. Adama Smitha, ul. Bednarska 16, 00-321 Warszawa;
1 x pani Barbara Baran, prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, 31-547 Kraków, ul. Przy Rondzie 7;
1 x pani Katarzyna Wierzbicka, prezes Sądu Rejonowego dla Krakowa – Nowej Huty w Krakowie;
1 x pan Artur Wrona, Prokurator Apelacyjny, 31-553 Kraków, ul. Cystersów 18;
1 x pani Lidia Jaryczkowska, Prokurator Okręgowy, 30-965 Kraków, ul. Mosięźnicza 2;
1 x Centralne Biuro Antykorupcyjne, delegatura w Krakowie, 30-017 Kraków, ul. Racławicka 58;
1 x Centralne Biuro Śledcze Oddział w Krakowie, 31-571 Kraków, ul. Mogilska 109,
1 x pan Mariusz Dąbek Komendant Wojewódzkiej Policji w Krakowie, 31-571 Kraków, ul. Mogilska 109;
1 x pan Jerzy Miller, wojewoda małopolski;
1 x pani Jolanta Stawska, Dyrektor Delegatury NIK, ul. Łobzowska 67, 30-038 Kraków;
1 x pan Ryszard Bugajski, reżyser, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23, 00-071 Warszawa;
1 x Telewizja Polsat Sp. z o.o., ul. Ostrobramska 77, 04-175 Warszawa;
1 x redakcja Kraków Gazeta. PL 31-009 Kraków, ul. Szewska 5 ;
1 x redakcja Dziennika Polskiego, 31-548 Kraków al. Pokoju 3;
1 x Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego Oddział w Krakowie;
1 x a/a
G
Gość
StowarzyszenieKraków, 5 luty 2014 r.
Sprawiedliwy Kraków
31-564 Kraków, al. Pokoju 26/102
KRS 0000455353
byli pracownicy „Polmozbyt Kraków” SA

Pan Włodzimierz Karpiński
Minister Skarbu Państwa
02-522 Warszawa, ul. Krucza 3B/ Wspólna 6

Szanowny Panie Ministrze,
byli pracownicy Polmozbytu Kraków S.A. wraz ze Stowarzyszeniem Sprawiedliwy Kraków zwracamy się do Pana Ministra o przeprowadzenie badań kontrolnych i analiz w zakresie realizacji Programu Powszechnej Prywatyzacji w tym jego efektywności i odpowiedzialności tak dotyczącym Polmozbyt Kraków S.A. jak i 512 przedsiębiorstw skierowanych do tego programu. Wszak Ministerstwo Skarbu Państwa posiadało część akcji tych przedsiębiorstw, jak i osoby je reprezentujące były członkami Rad Nadzorczych tych Spółek. Priorytetowym celem Programu było umożliwienie przedsiębiorstwom dostępu do szerszych rynków zbytu, kapitału oraz nowych technologii. Winno było to prowadzić do polepszenia konkurencyjności oraz efektywności ich działania. Tak się niestety nie stało. Program ten został tak przeprowadzony, że stał się przedmiotem przestępstw, wyłudzeń i innych nieprawidłowości. Niestety negatywną rolę odegrało tu Ministerstwo Skarbu Państwa, które biernie przyglądało się tym negatywnym zjawiskom. Przykładem może tu być los Polmozbyt Kraków S.A. Firma ta została ograbiona i rozgrabiona przez jej własnych menadżerów.
Przed Sądem Rejonowym dla Krakowa – Nowej Huty zapadł wyrok skazujący tych „biznesmenów”. Niestety nie rozumieją oni zła, jakie poczynili i zapowiadają apelację od tego wyroku ci „biznesmeni”, dziwią się zapadłemu wyrokowi, gdyż czują się bezkarni i niewinni. Dał temu wyraz pan Lech Jeziorny w liście do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta. Niestety w ich obronę wdały się środki masowego przekazu i inne osoby związane z biznesem, usiłując usprawiedliwić tych „biznesmenów”. Pan Jeziorny tłumaczył że był to tzw. Wykup menadżerski, zarzucając przy tym Sądowi brak wiedzy o skomplikowanych zagadnieniach gospodarczych. Do tych zarzutów przyłączył się Paweł Dobrowolski, były prezes fundacji Leszka Balcerowicza „Forum Obywatelskiego Rozwoju”. Podobne wątpliwości zgłaszał też prof. Robert Gwiazdowski, prawnik i prezydent Centrum im. Adama Smitha. Co znamienne wcześniej był on z ramienia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej członkiem i Prezesem Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. A przecież w odpowiedzi wystarczy przytoczyć słowa Sędzi podczas ustnego uzasadnienia wyroku że „tak zwany wykup menadżerski jest możliwy tylko wtedy, kiedy stoi za nim odpowiedni kapitał i menadżerowie z konkretnymi pomysłami – w przypadku Polmozbytu nie było ani kapitału, ani pomysłów”.
Dziwi przy tym wieloletnia bierność Ministerstwa Skarbu Państwa jako przedstawiciela właściciela tych Firm. Dlatego też zwracamy się do Pana Ministra, o przeprowadzenie kompleksowej kontroli wyników Programu Powszechnej Prywatyzacji tak w Polmozbyt Kraków S.A. jak i we wszystkich 512 przedsiębiorstw objętych tym Programem.

Trzeba w końcu ustalić co między innymi stało się z tymi przedsiębiorstwami ? ich akcjami ?, aktywami ?, jaki był los załóg ?. Czy cele stawiane w Programie Powszechnej prywatyzacji zostały spełnione ?, jak i ine pytania z tym związane.
Mamy nadzieję że Pan Minister odpowie na nasze pytania i wnioski.

Za Zarząd i pracowników Polmozbytu
Graniwid Sikorski.

Załączniki:
1)kopia pisma z dn. 23.IV.2013 r., skierowanego do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego;
2)kopia pisma z 20.III.2012 r. do Telewizji „Polsat” – Redakcja Audycji „Państwo w Państwie”
3)kopia pisma z dnia 22.IX.2013 r. do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego
4)wniosek do Prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego z dnia 16.XI.2013 r.
5) kopia pisma z dnia 26 listopada 2013 r. Adam Michnik Redaktor Naczelny Gazety Wyborczej
6) kopia pisma z dnia 18 grudnia 2013 r. Marek Kęskrawiec Redaktor Naczelny Dziennika Polskiego
7)kopia pisma z dnia 25b
G
Gość
5) kopia pisma z dnia 26 listopada 2013 r. Adam Michnik Redaktor Naczelny Gazety Wyborczej
6) kopia pisma z dnia 18 grudnia 2013 r. Marek Kęskrawiec Redaktor Naczelny Dziennika Polskiego

Otrzymują:
1 x adresat
1 x pan Marek Biernacki, Minister Sprawiedliwości, al. Ujazdowskie 11, 00-950 Warszawa;
1 x pani Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich;
1 x Komenda Główna Policji, ul Puławska 148/150, 02-624 Warszawa;
1 x pan Bartłomiej Sienkiewicz, minister SW i A, ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa;
1 x Centralne Biuro Antykorupcyjne w Warszawie, 00-583 Warszawa, al. Ujazdowskie 9;
1 x pan Robert Gwiazdowski, Prezydent Centrum im. Adama Smitha, ul. Bednarska 16, 00-321 Warszawa;
1 x pani Barbara Baran, prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, 31-547 Kraków, ul. Przy Rondzie 7;
1 x pani Katarzyna Wierzbicka, prezes Sądu Rejonowego dla Krakowa – Nowej Huty w Krakowie;
1 x pan Artur Wrona, Prokurator Apelacyjny, 31-553 Kraków, ul. Cystersów 18;
1 x pani Lidia Jaryczkowska, Prokurator Okręgowy, 30-965 Kraków, ul. Mosięźnicza 2;
1 x Centralne Biuro Antykorupcyjne, delegatura w Krakowie, 30-017 Kraków, ul. Racławicka 58;
1 x Centralne Biuro Śledcze Oddział w Krakowie, 31-571 Kraków, ul. Mogilska 109,
1 x pan Mariusz Dąbek Komendant Wojewódzkiej Policji w Krakowie, 31-571 Kraków, ul. Mogilska 109;
1 x pan Jerzy Miller, wojewoda małopolski;
1 x pani Jolanta Stawska, Dyrektor Delegatury NIK, ul. Łobzowska 67, 30-038 Kraków;
1 x pan Ryszard Bugajski, reżyser, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23, 00-071 Warszawa;
1 x Telewizja Polsat Sp. z o.o., ul. Ostrobramska 77, 04-175 Warszawa;
1 x redakcja Kraków Gazeta. PL 31-009 Kraków, ul. Szewska 5 ;
1 x redakcja Dziennika Polskiego, 31-548 Kraków al. Pokoju 3;
1 x Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego Oddział w Krakowie;
1 x a/a
a
aaa
Sądy wydają śmieszne wyroki.
Wszędzie kolesiostwo i przekręty.
Miała być druga Irlandia, a jest drugi Bangladesz.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska