Kraków. Tysiące dla Rubika, czyli jak się szasta pieniędzmi w mieście

  • Dziennik Polski

Łukasz Gazur

340 tysięcy złotych - tyle miasto zapłaci za koncert Piotra Rubika w Krakowie z okazji Święta Niepodległości. To stawka - jak za komercyjne przedsięwzięcie - niezwykle wysoka.

Stawkę 340 tysięcy złotych potwierdziło nam Krakowskie Biura Festiwalowe, które jest organizatorem koncertu w imieniu miasta. Jak zaznacza Michał Zalewski, rzecznik KBF, cena obejmuje koszty „realizacji, przygotowania i premierowego wykonania »Kantaty Polskiej« Piotra Rubika i Zbigniewa Książka w Centrum Kongresowym ICE Kraków”.

W kosztorysie projektu ujęto: koncepcję i nadzór nad wykonaniem, honorarium kompozytora, artystów, dyrygenta, honorarium orkiestry i chóru, opracowanie muzyczne „Kantaty Polskiej”, przygotowanie libretta, organizację prób w Warszawie i w Krakowie, zakwaterowanie artystów podczas prób w Warszawie, zakwaterowanie artystów w Krakowie (w dniu koncertu), transport artystów do Krakowa (z Warszawy i z Wrocławia), przygotowanie projektu i realizację multimediów, przygotowanie i realizację dźwięku, obsługę inspicjencką i koordynację, licencję na wykonanie, aranżację i rozpisanie materiału nutowego, nabycie praw.

Problem w tym, że stwierdzenie „premierowo” nie jest ścisłe. Fragmenty bowiem były już wykonywane podczas koncertów np. w Stalowej Woli. Można więc mówić najwyżej o wykonaniu po raz pierwszy w całości „Kantaty Polskiej”. - Dziwi taki krok, bo zamawia się z takich okazji raczej utwory, które wejdą do historii muzyki, pisane przez artystów rangi Krzysztofa Pendereckiego - mówi Mariusz Zawiślak, socjolog kultury i specjalista od marketingu instytucji kultury.

Co więcej, otwartym pozostaje pytanie, czy komercyjny koncert powinien być dofinansowywany w takiej kwocie. Dla porównania: koncert Edyty Górniak to koszt rzędu 60 tys. zł, Bajmu 55 tys. zł, zaś Maryli Rodowicz - 45 tys. zł. Z kolei stawka Rubika to suma zbliżona do tej, jaką KBF dokłada do organizacji kilkudniowego festiwalu Miłosza, jednego z najważniejszych wydarzeń w tej części Europy. - Dziwi mnie, że tak znana i ceniona instytucja kultury, jak KBF zdecydowała się zorganizować koncert Piotra Rubika - mówi krytyk muzyczny Mateusz Borkowski.

- Nie rozumiem, dlaczego z miejskich pieniędzy trzeba wspierać występ typowo komercyjny, który ze względu na szeroką rozpoznawalność nazwiska twórcy sprzedałby się bez tak znacznego miejskiego wsparcia. Zamiast tego można było przeznaczyć te 340 tys. zł na wsparcie tych wydarzeń, które nie mają dużej siły przebicia, są być może mniej rozpoznawalne, ale niezwykle wartościowe z punktu widzenia artystycznego.

Co więcej, koncert Piotra Rubika w Krakowie to falstart. Odbędzie się 11 października, czyli miesiąc przed obchodami Święta Niepodległości i przed pierwszą turą wyborów samorządowych. - Przykre, bo wygląda to niestety bardziej na przedwyborczy prezent od władz miasta, a nie przemyślaną strategię kulturalną, w której każda złotówka powinna być wydawana w sposób odpowiedzialny i przemyślany - dodaje Borkowski.

KOMENTARZ: KBF jak drugi ZIKIT

Czas zastanowić się, czy jedna instytucja powinna zajmować się jednocześnie kulturą i Festiwalem Pierogów. Bo łatwo się pomylić, i przebrzmiałą gwiazdę pop wziąć za artystę rangi Pendereckiego. Trzeba zacząć na poważnie dyskutować o reformie KBF. Może - drogą ZIKIT - należy je podzielić i obok sekcji „pierogi” stworzyć instytucję, która zajmie się „kulturą”? Pieniądze nie powinny być problemem, skoro stać nas nawet na Rubika...

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Barometr Bartusia

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

08.10.2018, 19:20

KLASĘ MIAŁ W******* KILAR

26.09.2018, 01:20

Dzięki takim ludziom, jak Penderecki, świat wie, gdzie znajduje się Polska, której pożal się Boże obywatelem zdaje się jesteś. Penderecki nie dostaje żadnych pieniędzy. Ma 85 lat i wciąż pracuje, jeżdżąc po świecie i dyrygując nie tylko swoimi utworami, bo kulturalni ludzie na całym świecie są hotowi dobrze zapłacić, żeby przyjść na jego koncert. No i pamiętaj, że płaci podatki w Polsce. Więc się nie czepiaj.

22.09.2018, 15:07

I dodajmy, że wyszczególnione w kosztorysie specjalnej pozycji " rozpisanie nut" czy jakoś tak, jest bzdurą, bo program komputerowy sam, przez 1 klik, drukuje poszczególne głosy i partie instrumentów.. No ok. Czynności porządkowe, okładki transport do samochodu pod schodami, otrzepanie z kurzu.... łącznie jakieś 150?

22.09.2018, 14:40

Dlaczego taki koszt? No coz, pan Rubik musi miec srodki na utrzymanie i oprawe mlodej zony, czesne za szkole brytyjska tez nalezy do jednych z najwyzszych w miescie...w takim momencie rozumiem jeszcze lepiej walke tych ludzi „kultury” o demokracje. Kto zaplacilby na wolnym rynku temu panu tyle pieniedzy za jego kompozycje?! Czy nie ma kogos, kto zdecydowalby sie na powiadomienie prokuratury o mozliwosci popelnienia przestepstwa? To smierdzi na kilometr...spoleczenstwo nie powinno oplacac cwaniactwa!

22.09.2018, 14:40

byle zadłuzyc miasto taki jest cel !!!!!!!!!!!!!!!niech sie martwia nastepcy !kto wybiera nie obrazajac nikogo takiego p starszego sklerotyka

22.09.2018, 13:50

Na Pendereckigo 340 tys to grosze. A ze cos w tle sie tli to jasne

21.09.2018, 22:25

ile z tego dostanie Rubik?

21.09.2018, 20:29

Coś się nie podoba?

21.09.2018, 16:58

niech penderecki nie dostaje pieniędzy....

21.09.2018, 16:11

Ktoś pewnikiem niezłą prowizję przygarnie, czując nadciągający koniec układu. Ale i tak bezczelność poza wszelka przyzwoitością. Ktoś im powinien wreszcie zrobić porządny audyt. Maszyna do wydawania kasy. Państwo w państwie za przyzwoleniem JM.

21.09.2018, 15:28

A dlaczego pokrywamy również koszty warszawskie?

21.09.2018, 15:27

Kilka sprostowań. Po pierwsze, chór u Rubika śpiewa za dziękuję (mam nadzieję, że Alanek potwierdzi), orkiestra natomiast bierze 300 złotych od łebka (70 osób w orkiestrze x 300 złotych to daje 21 tysięcy). Soliści w latach świetności brali max po 1800 zł. Sam Rubik za występ inkasuje nie mniej niż 150 tysiączków. Transport? Z jakiego Wrocławia? Muzycy jadą z Jeleniej Góry nie z Wrocławia. Nocleg? A po cholerę - zawsze po koncercie pakowali się do autobusów i wracali.
Generalnie - Rubik (znany złodziej praw autorskich) musi mieć niezłe układy tak w magistracie jak i KBF-ie, że organizują mu koncert. W Stalowej Woli na koncert przyszło tak dużo ludzi, że zmieściliby się wszyscy w sali kameralnej dawnego kina Światowid (było jakieś 100 osób), wcześniej, w Wadowicach podobnie. Powinni urządzić Rubikowi koncert po pierwsze za swoje a po drugie w Kinie Kijów - i tak sporo wolnego miejsca by zostało.
Jak widać miasto nie ma co robić z nadmiarem kasy, a przecież można by te pieniądze spożytkować w znacznie lepszy sposób - jeśli już chcą na kulturę proszę bardzo - ale od kiedy Rubik to ikona kultury? Sorry - gość napisał jeden utwór, a później 8 wariacji na ten temat i wielkie halo - mamy w Krakowie rodowitych kompozytorów o 20 klas lepszych niż jakiś niespełniony wiolonczelista z długami.

21.09.2018, 14:29

A potem powie że na remont chodnika czy torowiska nie ma hajsu bo 340 tyś poszło na koncert Rubika, a 123 mln straciliśmy na kredytach we frankach. Nie mówiąc już o tym co poszło do kieszeni urzędników!

21.09.2018, 13:54

Przecież Rubik to pupil kościelnej hierarchii, który dla nich komponuje religijne kicze od lat, a dołożył do tego także wątki patriotyczne.

To oczywiste, że ekipa KBF i Majchrowski chce kupić te dwie potęgi polityczne sypiąc kasę dla ich pupila. To przecież oczywiste. Przychylność może się przydać przy konstruowaniu jakiś mariarzy politycznych po wyborach pod stołem NIkt o tym tutaj nie wie, czy redakcja udaje głupa?

21.09.2018, 13:28

Szmelc najdroższy, ciekawe ile wzięli oni?

21.09.2018, 12:29

To może firmie z kbf za tydzień zrobią na rynku targi bożonarodzeniowe , czemu nie ?

21.09.2018, 11:36

P.S. Kiedyś była w sieci strona, na której każdy mógł sobie skomponować kantatę w stylu Rybika... ;)))

21.09.2018, 11:19

Dlaczego nie na Tauronie

21.09.2018, 10:28

Szanowny Panie Krytyk.
Każdemu można zrobić koło d..., tylko po co?
Skoro Pan tak ubolewa nad zapłatą Artystom, to co Pan Powie razem z Ministerstwem Kultury... o NIKIFORACH POLSKIE ESTRADY rąbiących kasę lepszą niż RUBIK w tym przypadku?
Rubik ma wykształcenie, a NIKIFORY? NIE WIEDZĄ NAWET CO TO SĄ NUTY, a o WYKSZTAŁCENIU MOWY NIE MA, co każdy stwierdzi słuchając choćby DISCO POLO , gdzie NIKT nie ma pojęcia o EMISJI GŁOSU, a drze gębę jak ... NIKIFOR ... malował!.
20.IX.201r . TVP w "EXPRESSIE" pokazała jak budowlaniec MALOWŁA OBRAZY, a SKLEPIKARZ MIĘSNY KUPOWAŁ JE ZA MILIARDY i nawet złożyli PIT czy CIT chcąc wyłudzić ZWROT PODATKU?
Tak samo FUNKCJONUJĄ NIKIFORY POLSKIEJ ESTRADY uznani jakimś cudem za "ARTYSTÓW"?
I co Pan na to? bo Ministerstwo od początku istnienia NIC!?

21.09.2018, 09:23

Bo za dużo hajsu w kasie i za mały dług miasta, dowalmy koncert za 340 tyś bo nas stać. Było załatwić kilku sponsorów, mi by mieli reklamę, a miasto by mogło wydać te pieniądze mądrze.

21.09.2018, 09:20

Za 1/3 miliona można zorganizować koncert najlepszych orkiestr symfonicznych na świecie. Jak się potrafi, to również z bardzo ambitnym programem. Rubik-classic-disco nie powinno miasta więcej kosztować niż 1/10 tej kwoty, jeśli cokolwiek. Argumenty już padły w artykule, a hejt w komentarzach tylko pokazuje, że ekipa Majchrowskiego robi w portki, że ktoś jej patrzy na ręce.

21.09.2018, 09:05

MNIE TAM PAN RUBIK I JEGO TWÓRCZOŚĆ NIE ZA BARDZO FASCYNUJE ! TYLKO JAK MOŻNA BYĆ TAKIM TĘPYM NIEUKIEM I PISAĆ BZDURY ! BZDURY, BO NIE MOŻNA PORÓWNYWAĆ SOLISTKI CZY MAŁEGO ZESPOŁU DO PEŁNEJ ORKIESTRY I CHÓRU ! TO SAMO W SOBIE JEST KOSZTOWNE A JESZCZE PRAWA AUTORSKIE ITP ! ZNAM PEWNEGO MUZYKA PEWNEJ ORKIESTRY ZA GRANIE NA KONCERTACH W ORKIESTRZE ZA JEDEN KONCERT 300 - 400 ZŁ ??? A PRÓBY SĄ PO PROSTU NIE PŁATNE W TYM MUSI SAM SIĘ UBRAĆ I OPRAĆ I ZAMORTYZOWAĆ WŁASNY INSTRUMENT (DROGI JAK AUTO) !!! NIE PISZCIE BZDUR BO TO ŚWIADCZY O WASZEJ DZIENNIKARSKIEJ NIEWIEDZY !!!

21.09.2018, 09:02

Żeby nie wchodzić w szczegóły, cytuję: Dla porównania: koncert Edyty Górniak to koszt rzędu 60 tys. zł, Bajmu 55 tys. zł, zaś Maryli Rodowicz - 45 tys. zł... koniec cytatu. Czy w ogóle piszący był kiedyś na koncercie Pana Rubika i raczył zauważyć bez mała prawie całą orkiestrę symfoniczną, chór, wykonawców i resztę. I to Pan porównujesz do gaży zespołów gdzie na "liście płac" jest góra (!) kilkanaście osób? Panie Łukaszu, proszę nie jątrzyć i trzymać się jednak standardów a nie chwilowej sensacji, zresztą nietrafionej. Rozumiem, że w czasch dominującego "magla", hejtu i taniej sensacji rzadko się trafi na rzetelną informację, ale przynajmniej warto zachować zdrowy rozsądek. I wystarczyło podzielić kwotę przez ilość wykonawców i po sensacji. Dla mnie na przykład jest skandalem 60 000 za koncert Edyty Górniak. Śpiewa coś nowego, zaskoczy czymś? Nie. Więc po co te dodatkowe uwagi, że w sumie to nic nowego, itd. Nie rozumiem, że redaktor nie zadał tych pytań swemu rozmówcy. Rozumiem, że Pan Borkowski był dla niego wyrocznią, a redaktor tylko skinął głową i jest OK. I może na koniec zacytuję klasyka (z pamięci), że lubimy te piosenki, które już znamy, nieprawdaż? Pozdrawiam serdecznie. Marek.