https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ukryte zielone oazy pod Wawelem. Klasztorne ogrody i... boisko

Piotr Rąpalski
Boisko Nadwiślanu, ogród przy Dom św. Szymona z Lipnicy, ogród Bazyliki na Skałce, Ogród Misjonarzy - to miejsca nie dla wszystkich znane i odkryte w Krakowie, schowane za ogrodzeniami i murami.
Boisko Nadwiślanu, ogród przy Dom św. Szymona z Lipnicy, ogród Bazyliki na Skałce, Ogród Misjonarzy - to miejsca nie dla wszystkich znane i odkryte w Krakowie, schowane za ogrodzeniami i murami. Anna Kaczmarz
Wawel, bulwary Wisły, Smocza Jama, pomnik Smoka Wawelskiego - to główne i najbardziej znane atrakcje okolic Zamku Królewskiego na Wawelu. I oczywiście Planty Krakowskie. A tak to mniej lub bardziej zabytkowe kamienice. Ale wśród nich kryją się miejsca mniej znane, skryte za ogrodzeniami i murem. To ogród Paulinów przy Bazylice na Skałce, Ogród Księży Misjonarzy przy św. Sebastiana, czy... boisko KS Nadwiślan i tereny zielone obok niego, przy Domu św. Szymona z Lipnicy. Byliście tam kiedyś?

Skałka w Krakowie

Skałka to dawna osada o charakterze obronnym, leżąca niedaleko Wawelu. Nazwę swą zawdzięcza usytuowaniu na wapiennej skale wynoszącej się ponad niziny teren. Pierwsze ślady osadnictwa na tym miejscu datowane są na 2000 lat przed Chrystusem. W pierwszych wiekach państwa polskiego stanowiła odrębne grodzisko, które z czasem włączono w małe miasteczko Kazimierz, a potem do Krakowa i jego przedmieść. Jednak swoje znaczenie w historii to miejsce nad Wisłą zawdzięcza męczeńskiej śmierci Stanisława, biskupa krakowskiego (1079r.).

W tą bogatą historycznie i kulturowo rzeczywistość wpisuje się Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika (Ordo Sancti Pauli Primi Eremitae – O.S.P.P.E.). Wspólnota ta powstała na Węgrzech w II poł. XIII wieku. Paulini szybko rozprzestrzenili się po Europie, docierając także do Polski w 1382 roku, kiedy to osiedlili się w Częstochowie na Jasnej Górze.

Kraków. Ukryte zielone oazy pod Wawelem. Klasztorne ogrody i... boisko
Google Maps

W 1472 roku kanonik krakowski Jan Długosz w trosce o podupadające wówczas sanktuarium św. Stanisława, postanowił przekazać je w ręce paulińskich zakonników, których poznał najprawdopodobniej w Pińczowie w czasie fundacji dokonanej przez bpa Oleśnickiego. Natomiast podczas pobytu w Częstochowie miał możność przyjrzeć się bliżej życiu zakonników. Przekazanie Zakonowi Paulinów skałecznego kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła wraz z parafią oraz licznymi uposażeniami nastąpiło 22 czerwca 1472 roku. Pierwszym przeorem na Skałce został o. Jakub z Bogumiłowic, który wraz z 12 innymi mnichami podjął prace duszpasterską na tym miejscu. Nowi kustosze tego miejsca mieli za zadanie otoczyć troską święte miejsce i przypominać na różne sposoby przykład życia św. Stanisława.

Ogrody Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie

Zgromadzenie Księży Misjonarzy założył św. Wincenty à Paulo w 1625 r. w Paryżu, w celu prowadzenia misji parafialnych oraz kształcenia duchowieństwa. W Krakowie Misjonarze pojawili się w 1682 r. za sprawą biskupa Jana Małachowskiego, który powierzył im zarząd Seminarium Zamkowego mieszczącego się na Wawelu. Wkrótce potem Misjonarze rozpoczęli poszukiwania miejsca pod własny dom i zakupili kilka działek oraz domów przy obecnej ul. Stradomskiej.

Późnobarokowy kościół pw. Nawrócenia św. Pawła, zaprojektowany przez architekta Kacpra Bażankę, oraz zabudowania domu Księży Misjonarzy powstały głównie pod koniec XVII w. oraz w 1. poł. XVIII w. Równolegle z ich budową zakładano ogrody. Najmniejszym z ogrodów jest wirydarz, mieszczący się wewnątrz zabudowań klasztornych i otoczony krużgankiem. Na niewielkiej przestrzeni rosną tu drzewka morelowe, buk i krzewy róż.

Ogród główny, liczący ok. trzy hektary rozciąga się po północnej i wschodniej stronie zabudowań, aż do ul. św. Sebastiana. Założono go prawdopodobnie już pod koniec XVII w. w widłach płynącej tu wówczas Starej Wisły i Rudawy, a w 1701 r. otoczono barokowym murem.

KS Nadwiślan

Został założony w 1923. Po II wojnie światowej klub przejął stadion klubu Makkabi Kraków. W 1954 połączył się z zespołem KS Groble Kraków, a w 1957 z kołem sportowym nr 297 ZS Start.

W klubie działa sekcja piłkarska, jednak najbardziej znaną jest sekcja tenisowa: występował w niej m.in. reprezentant Polski Robert Radwański, wychowankami klubu są również polskie tenisistki: Magdalena Grzybowska oraz siostry Agnieszka i Urszula Radwańskie. Klub jest zdobywcą licznych tytułów zdobytych na mistrzostwach Polski juniorów w tenisie.

Były szerokie plany co do przebudowy i rozbudowy klubu, ale na razie pozostają one na papierze.

Dom św. Szymona z Lipnicy

To pokoje gościnne u oo. Bernardynów. Dom św. Szymona to nowy, urządzony w duchu franciszkańskiej prostoty obiekt noclegowy oferujący zakwaterowanie zarówno Gościom indywidualnym, jak i grupom zorganizowanym. Sąsiaduje z nim piękny ogród. Kawałek zieleni w tym miejscu znajduje się też na tyłach 10 Liceum Ogólnokształcącego.

Wielki wybuch Etny

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska