https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków w finale konkursu na zieloną stolicę Europy 2023. Rywalizuje z trzema miastami

Piotr Ogórek
Opracowanie:
Kraków jest w finałowej czwórce miast konkursu na Zieloną Stolicę Europy 2023
Kraków jest w finałowej czwórce miast konkursu na Zieloną Stolicę Europy 2023 Andrzej Banas
Kraków znalazł się w finałowej czwórce miast konkursu na Zieloną Stolicę Europy 2023 organizowanym przez Komisję Europejską. Po zwycięstwo powalczy ze szwedzkim Helsingborgiem, estońskim Tallinnem i bułgarską Sofią.

FLESZ - Zbliża się lipcowa fala upałów

od 16 lat

Zielona Stolica Europy to nagroda, przyznawana corocznie przez Komisję Europejską. Tytuł otrzymują miasta, które wiodą prym w zakresie m.in. ochrony środowiska, w tym terenów zielonych. Przynajmniej w dokumentach, bo eksperci oceniają wnioski, złożone przez kandydatów.

Kraków już raz ubiegał się o tytuł: zajął piąte miejsce w konkursie na Zieloną Stolicę Europy 2022. O tytuł ubiegało się łącznie 18 europejskich miast, więc krakowscy urzędnicy przekonywali, że piąte miejsce to sukces.

Urzędnicy stwierdzili więc, że powalczą jeszcze raz w konkursie. Tym razem stolica Małopolski osiągnie na pewno lepszy wynik, bowiem znalazła się w finałowej czwórce.

Nominacja cieszy radnego Andrzeja Hawranka, szefa klubu KO w radzie miasta Krakowa. - Na pewno cieszy, że jesteśmy w finałowej czwórce. Czy Kraków rzeczywiście jest aż tak zielony? Najwyraźniej ci, którzy nas oceniają, mają inne zdanie, niż ci, którzy narzekają na zieleń w Krakowie. Skoro nas doceniono, to najlepszy dowód, że nie jest tak źle z zielenią, jak niektórzy powtarzają - uważa radny Hawranek.

Z kolei Mariusz Kękuś, radny PiS mówi, że z tego co pamięta odsetek uporządkowanych terenów w mieści, czyli takich, z których mogą korzystać mieszkańcy jest relatywnie mały.
- Życzę w tym konkursie miastu jak najlepiej. Będę się cieszył jeśli okaże się, że na tle Europy wypadamy dobrze. Trzeba pamiętać jednak, ze zawsze może być lepiej - dodaje Mariusz Kękuś.

Kraków zieloną stolicą Europy 2023?

Tytuł ten niesie ze sobą ogromne zobowiązanie i odpowiedzialność. Obecne przewidywania wskazują, że w 2050 roku 69,6 procent ludności będzie zamieszkiwało miasta. Dla wielu ludzi migracja do dużych miast wiąże się z koniecznością przystosowania do życia w nowym antropogenicznym otoczeniu, co może mieć wpływ na poczucie komfortu, sposób spędzania wolnego czasu, potrzeby czy oczekiwania.

- Zakwalifikowanie do grona kandydatów do tytułu "Zielonej stolicy Europy 2023" to sygnał, że podjęte działania, mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców wpisują się w długoterminową strategię zrównoważonego rozwoju, jaką powinny podejmować współczesne miasta - przekonuje krakowski magistrat.

W edycji 2023 miasta zostaną ocenione przez niezależnych ekspertów w 12 kategoriach. Niezależnie od wyników konkursu, kandydujące miasta otrzymają rekomendacje dotyczące już podjętych oraz kierunku przyszłych działań.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ładny śmieszny news z samego ranka. Gorzko się zaśmiałem jak można takie żarty z mieszkańców, strioc?
:/

Ja nie chcę, aby Kraków był "zieloną stolicą", bo to oznacza, że będzie się nadawał wyłącznie dla dzików -- już pomału przejmujących miasto -- a nie jako miejsce zamieszkania dla ludzi.

Z
Zbigniew Rusek

Przeludniony Kraków, miasto nie do życia.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska