W Kamienicy Szołayskich jak na czerwonym dywanie: kreacje od najlepszej projektantki. Kilkanaście projektów Gosi Baczyńskiej zakupiło do swojej kolekcji Muzeum Narodowe w Krakowie, a do 8 czerwca 2025 roku będzie można je zobaczyć na wystawie „Gosia Baczyńska. Pokaz z kolekcji MNK”.
- To dla niezwykle ważna wystawa, ponieważ jest ona kolejnym etapem budowania kolekcji Muzeum Architektury i Designu, gdzie będziemy prezentować także modę – zapowiada Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. - Pracujemy nad tą kolekcją od dłuższego czasu, posiadamy już znacząca kolekcję ubiorów sięgającą początków XX wieku, natomiast tak spektakularnych prac jeśli chodzi o współczesne projektowanie nie mieliśmy – to jest początek większej kolekcji z tego okresu. Jestem wielkim admiratorem twórczości Gosi Baczyńskiej, cieszę się, że te znakomite projekty zakupiliśmy, wskazując, że w przypadku mody chodzi o najwyższe standardy i najlepsze polskie prace. Prezentowanie współczesnej mody jest wciąż niedoceniane w polskim muzealnictwie poświęconym sztuce, chcemy taki trend zapoczątkować.
Gosia Baczyńska należy do grona najwybitniejszych polskich projektantek mody tworzących w XXI wieku. Jej wszechstronność, fascynacja przeszłością i kreatywność sprawiają, że projekty wychodzące z jej atelier są bliskie dziełom sztuki. Nagradzana w Polsce, jest także doceniana na międzynarodowych wybiegach modowych, m.in. została zaproszona na paryskie pokazy Fashion Week.
- Dla mnie to ogromne wyróżnienie – podkreśla Gosia Baczyńska. - Moda współczesna od wielu lat znajduje się w galeriach i muzeach na świecie, jako jedna z gałęzi sztuki współczesnej. W Polsce wciąż patrzy się na nią przez pryzmat kolorowej prasy czy kreacji z czerwonego dywanu, a moda to przecież coś więcej.
Prezentowane w MNK kreacje pochodzą z kilku najważniejszych kolekcji projektantki. Pokaz otwiera suknia z 2008 roku drukowana w motyw draperii zaczerpnięty z XV-wiecznego obrazu. Kolejne projekty pochodzą z kolekcji „Wielkie Pranie”, artystycznego performansu „Balladyna” Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, kolekcji „I Feel Love” prezentowanej na paryskim Tygodniu Mody, nawiązującej do rodzinnej historii „Yalta”, a także filmowej „Frankenstein`s Dream” i „Black Spring”.
- To nie tylko piękne suknie, oryginalne projekty, ale także ciekawe historie, które udało nam się na tej wystawie przybliżyć - wyjaśnia kuratorka Joanna Regina Kowalska.
Na zakup kolekcji archiwalnych MNK pozyskało dofinansowanie z ministerstwa kultury. W przyszłości złożą się one na wystawę w Muzeum Architektury i Designu, które ma powstać w dawnym hotelu Cracovia.
- Prace nad tym projektem nie zostały zaniechane, jest wciąż w trakcie przygotowań – enigmatycznie odpowiada Andrzej Szczerski na pytanie o planowany remont dawnego hotelu Cracovia.