Przebudowa Barskiej
Od poniedziałku, 6 listopada 2023 r. realizowana jest inwestycja deweloperska, w ramach której powstanie hotel z mieszkaniami oraz garażem podziemnym przy ul. Konopnickiej (wjazd od strony ul. Barskiej). Obowiązują zmiany w organizacji ruchu.
W związku z tym zadaniem przebudowana/wybudowana będzie sieć energetyczna, teletechniczna, oświetleniowa, kanalizacja deszczowa i ogólnospławna, wodociąg. Wybudowane zostaną chodniki, ułożona nowa nawierzchnia jezdni. Prace będą dotyczyć odcinka ul. Barskiej od os. Podwawelskiego na wysokości budynku przy ul. Konopnickiej 33 (od miejsca zjazdu na parking podziemny budynku) do tunelu w ciągu ulicy Barskiej pod ul. M. Konopnickiej.
Planowany termin zakończenia inwestycji to początek września 2024 r.
Budowa hotelu na os. Podwawelskim
Hotel i apartamenty mają powstać w pobliżu kaplicy św. Bartłomieja, ul. Konopnickiej i rzeki Wilgi. To teren zielony, który przez lata służył mieszkańcom osiedla Podwawelskiego. Inwestor ma zgody budowlane, ale uwarunkowane tym, że musi stworzyć drogę dojazdową do planowanych nowych obiektów, właśnie od ulicy Barskiej.
o do budowy hotelu i apartamentów to temat ciągnie się od lat. Pozwolenie budowlane wydano w roku 2010, ale przez długi czas nie działo się tu nic, a mieszkańcy korzystali z terenu zielonego. Jakiś czas temu zniknęło z niego trochę drzew. Na zdjęciach z drona możecie zobaczyć, że to już goły plac gotowy pod zabudowę. Choć mieszkańcy i aktywiści miejscy sprzeciwiali się inwestycji, pisali odwołania, to jednak nie udało się pokrzyżować planów dewelopera. Teraz jak widać prace przyspieszyły, łąka nad Wilgą zamienia się w plac budowy, a przebudowa Barskiej może świadczyć tylko o tym, że inwestor chce zrealizować swój plan. Zabudowa może tu sięgnąć ponad 20 metrów wysokości.
Możliwe, że zabudowa hotelowa i apartamenty i zapewne garaż podziemny i miejsca postojowe, powstaną tutaj do 2025 roku.
Renowacja Kościoła św. Bartłomieja
Tuż obok prowadzonego remontu Barskiej i placu budowy przyszłego hotelu widać prace prowadzone przy Kościele, jego renowację. Świątynia nabiera blasku choć pokrywają ją jeszcze rusztowania. To zabytkowy kościół rzymskokatolicki na Osiedlu Podwawelskim, przy ul. Komandosów 25.
W XVII wieku na terenie dzisiejszego Osiedla Podwawelskiego znajdował się folwark rodziny Grabiańskich. Architekt Ludwik Mikołaj Grabiański wybudował tam w 1694 roku kaplicę św. Bartłomieja.
W latach okupacji (1702-1709) folwark przeszedł na własność rodziny Luxarowiczów, a w roku 1726 na własność Misjonarzy.
W kaplicy od roku 1779 za zgodą bp. Kajetana Sołtyka, odprawiane były nabożeństwa. W 1782 ks. Jan Duwall założył oddzielną parafię pw. św. Bartłomieja.
Od roku 1816 majątek należał od Franciszka Rippera, który w roku 1851 odnowił kaplicę.
W roku 1895 kościółek zakupiła rodzina Batków. Ufundowali oni obraz Matki Bożej Częstochowskiej.
W czasie II wojny światowej parafia popadła w ruinę. Dopiero w 1963 ks. rektor Adam Gacek i mgr Teresa Waśniewska odbudowali kościółek.
Obecnie należy on do parafii Matki Boskiej Fatimskiej wraz ze zbudowanym w 1987 r. kościołem pw. Matki Boskiej Fatimskiej.
Rewolucja w rozwodach: Notariusz i USC zamiast sądu?
