Arcybiskup Marek Jędraszewski zaznaczył, że w ubiegłą niedzielę (22 marca br.) Ojciec Święty Franciszek, odnosząc się do przeżywanych obecnie przez wszystkich dni „próby, kiedy ludzkość drży z powodu zagrożenia pandemią”, zachęcił wszystkich chrześcijan, aby w środę 25 marca br., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, o godz. 12 odmówili modlitwę „Ojcze nasz”.
W odpowiedzi na ten papieski apel metropolita krakowski poprosił, aby w środę w południe zarówno w każdym kościele Archidiecezji Krakowskiej, jak i w prywatnych domach zostały odmówione w łączności z Ojcem Świętym modlitwy „Ojcze nasz” i „Anioł Pański”. Poprosił także, aby do tych modlitw dołączyły się dźwięki kościelnych dzwonów w parafiach, począwszy od Dzwonu „Zygmunt” w katedrze na Wawelu. - Głosząc wszystkim, że od chwili anielskiego zwiastowania i od „Fiat” Maryi, Dziewicy Przenajświętszej, sam Jednorodzony Syn Boży stał się Człowiekiem i zamieszkał między nami. On jest naszym Zbawicielem i naszym pokojem - podkreślił metropolita krakowski.
Dzwon Zygmunt, najsłynniejszy polski dzwon, powszechnie nazywany Dzwonem Zygmunta, znajduje się na Wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry wawelskiej w Krakowie. Ufundowany został przez Zygmunta I Starego, nazwany jego imieniem. Na wieży umieszczono go 9 lipca 1521 roku. 13 lipca 1521 Kraków po raz pierwszy usłyszał jego głos.
Współcześnie Zygmunt bije w najważniejsze święta i uroczystości kościelne i narodowe. Rocznie takich okazji jest około 30, a są to między innymi Nowy Rok, Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Dzień Konstytucji 3 Maja, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości, Boże Narodzenie. Prócz tego dzwon bije w chwilach ważnych dla Krakowa i Polski.
