Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W Rydlówce będzie się działo. Co czwartek popołudniowa herbatka u Rydlów

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W Rydlówce rusza w marcu cykl tematycznych wydarzeń pod hasłem "Herbatka u Rydlów"
W Rydlówce rusza w marcu cykl tematycznych wydarzeń pod hasłem "Herbatka u Rydlów" Joanna Urbaniec / Polskapresse
W marcu w Rydlówce rusza cykl tematycznych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych „Herbatki u Rydlów”. Spotkania potrwają do końca roku i, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna, będą się odbywały na żywo.

FLESZ - Trzecia fala - ważne zmiany

- „Herbatki u Rydlów” nawiązują do XIX-wiecznego zwyczaju organizowania przez arystokrację i inteligencję salonów literackich, podczas których wymieniano się opiniami o książkach, premierach teatralnych. Bardzo popularnych także w Krakowie - mówi Joanna Zdebska-Schmidt, kierownik Rydlówki.

Wydarzenia w ramach cyklu potrwają do końca roku. Każdy miesiąc spotkań w Rydlówce będzie miał swój temat przewodni i poświęcony będzie innemu zagadnieniu, które następnie zostanie pogłębione poprzez oprowadzanie tematyczne, warsztat, wykład i spacer. "Herbatki" będą się odbywały w czwartki o godz. 17.00 na żywo lub online, w zależności od sytuacji epidemicznej.

Pierwsza "herbatka" w Rydlówce odbędzie się 4 marca i poświęcona zostanie prawdzie i fikcji w „Weselu”. Spotkanie poprowadzi Joanna Zdebska-Schmidt.

- Mija 120 lat od prapremiery „Wesela”, na początek więc, zwiedzając Rydlówkę, skupimy się na ślubie młodego literata z piękną Bronowiczanką, postaramy się oddzielić fakty od mitów i literackiej fantazji Stanisława Wyspiańskiego. Poruszymy także temat recepcji „Wesela” – zapowiada kierownik muzeum.

Wydarzenie potrwa około godziny, liczba miejsc jest ograniczona, decydować będzie kolejność przyjścia, a w przypadku ograniczeń epidemicznych odbędzie się online. Oprowadzanie odbędzie w cenie biletu wstępu do Rydlówki (14 zł).

W ramach kolejnych marcowych „herbatek” odbędą się warsztaty kostiumograficzne połączone z oprowadzaniem, podczas których uczestnicy zaprojektują własne kostiumy dla postaci z „Wesela” (11 marca), podczas zaplanowanego na kolejny czwartek (18 marca) spaceru po Krakowie śladami dramatu Wyspiańskiego i ślubu Lucjana Rydla uczestnicy prześledzą drogę korowodu weselnego i losy tekstu „Wesela”, wykład „Prapremiera ‘Wesela’ w obiektywie” o fotografiach, na których zostało uwiecznione wydarzenie teatralne będzie ostatnim spotkaniem wokół prapremiery „Wesela” (25 marca).

Tematem przewodnim kwietniowych spotkań w Rydlówce będzie malarz Ludwik de Laveaux, zmarły na gruźlicę narzeczony Marii Mikołajczykówny, pojawiający się w dramacie Wyspiańskiego jako Widmo. Majowe spotkania zostaną poświęcone Lucjanowi Rydlowi, w kolejnym miesiącu zaś tematem będzie młodopolska literatura. Cykl zakończą grudniowe spotkania wokół postaci Włodzimierza Tetmajera.

- Mamy bardzo aktywną społeczność okolicznych mieszkańców skupioną wokół Rydlówki, samo wydarzenie możemy realizować dzięki wsparciu Rady Dzielnicy Bronowice, ale liczymy także na to, że spotkaniami w Rydlówce zainteresują się nowi mieszkańcy dzielnicy, a także krakowianie z innych części miasta - mówi kierownik muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska