Nie róbmy zapasów, szukajmy promocji KOMENTARZ

– Podkreślamy nasz głos tegorocznym mottem: „Rodziną Europą”. Będziemy rozmawiać o poezji, będą spotkania translatorskie, będziemy anonsować nowe tomy poetyckie i rozmawiać o tym, co w tych tomach zapisano, będziemy tworzyć wiersze, dyskutować na ważne tematy związane z sytuacją polityczną na Białorusi i Ukrainie. Nie zabraknie także dostępności dla nowych mieszkańców miasta – zapowiada Magdalena Doksa-Tverberg - dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, organizatora Festiwalu Miłosza. - Staraliśmy się, mimo przeciwności finansowych, stworzyć festiwal z taką samą pasją jak to robiliśmy do tej, włączyliśmy w te działania także Wrocław i Poznań.
Jak zawsze głównym elementem programu są premiery poetyckie, w pierwszym dniu festiwalu zadebiutują tomy „Nielegalne kopie” Pawła Harlendera, „Moje powinności” Joanny Oparek, „Wielkie rzeczy” Wojciecha Bonowicza oraz „śnieg” Macieja Roberta. W weekend z festiwalową publicznością spotkają się autorzy premierowych książek , m.in. Krystyna Dąbrowska, John F. Dean, Aaiún Nin, Aldona Kopkiewicz i Leszek Szaruga.
Spotkania autorskie będą się przeplatać z performatywny pisaniem wierszy na ścianie w Pałacu Potockich, który w tym roku będzie centrum festiwalowym.
Tegoroczne hasło, zaczerpnięte z tytułu tomu patrona festiwalu, wybrzmi w trzech językach: Rodzinna Europa | Родинна Європа | Родная Эўропа. Kryją się m.in. dwie debaty: „Krajobraz po imperium” (sobota, godz. 18.00, Pałac Potockich) oraz „Książki na barykadach” (piątek, godz. 15.00, Pałac Potockich) oraz spotkania, m.in. z ukraińską pisarką Oksaną Zabużako oraz ukraiński wieczór poetycki, podczas którego wiersze będą czytać poetki: Natalia Belczenko, Małgorzata Lebda, Olesia Mamczyc, Olha Olchowa.
Znany z poprzednich edycji wykład mistrzowski Miłosz Lecture pojawi się w programie dwukrotnie, pierwszy wygłosi irlandzki poeta John F. Deane, a poruszy temat roli literatury w czasach społecznych niepokojów i wojny w Ukrainie. Drugi wygłosi amerykańska badaczka Europy Środkowej i Wschodniej prof. Marci Shore.
- Za tym hasłem kryją się spotkania pomyślane tak, by dotrzeć do społeczności ukraińskiej, ale także by zaprezentować Polakom to, co dzieje się literacko za naszą wschodnią granicą, ukraińską i białoruską. Nie wyobrażaliśmy sobie, że nie możemy zająć stanowiska wobec tego, co dzieje się obecnie – podkreśla Elżbieta Foltyniak, koordynatorka programu Festiwalu Miłosza. - To jest moment, by zastanowić się, jaka jest nasza rola wobec tego, co dzieje się na świecie i jakie stanowisko może zająć literatura i poezja. Wydaje się, że niewielkie, ale my chcemy pokazać, że jednak mamy dużą siłę.
W festiwalowym programie nie zabraknie także wydarzeń adresowanych dla miłośników eksperymentalnych form, takich jak czytania z muzyką na żywo, które zaplanowano w Pałacu Potockich, poetycki SLAM w magazynie Kultury w Kolanku na Kazimierzu oraz koncert poznańskiego duetu KOPYT/KOWALSKI w Pięknym Psie.
Tradycyjnie, podczas Festiwalu Miłosza wręczone zostaną nagrody za najlepszy tom poetycki wydany w 2021 roku oraz za najlepsze tłumaczenie tomu poetyckiego na język polski wydane w latach 2018-2021. Najlepszą książkę poetycką ubiegłego roku poznamy w sobotę wieczorem. Ostatni dzień festiwalu to czas spotkań z laureatami nagrody.
Symbolicznym zakończeniem festiwalu będzie wieczór poświęcony Adamowi Zagajewskiemu, a wiersze poety przeczyta Maja Komorowska.
Festiwal Miłosza narodził się z organizowanych w 1997 i 2000 roku przez noblistów Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza Krakowskich Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu. W pięć lat po śmierci poety Czesława Miłosza, Instytut Książki zorganizował pierwszą edycję festiwalu. A od 2014 roku Festiwal Miłosza organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Miasto Literatury. W tym roku po raz pierwszy wydarzenia nie wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Zanim wieś Zakopane stała się miastem. Tak tu było przed ponad 100 laty!
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? Takie mogą być emerytury stażowe
- Najmodniejsze sukienki na wesele w 2023 roku. Takie są trendy w tym sezonie
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?