Zobaczcie na zdjęciach z drona jak aktualnie wygląda ten rejon Krakowa, jak się zmienił i jak wygląda wyburzanie galerii handlowej Plaza Kraków z lotu ptaka.
Dąbie obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy II Grzegórzki. Część Krakowa została oficjalnie przyłączona do miasta dopiero w 1911 roku. Dąbie liczyło wówczas 1600 mieszkańców. W 1931 przy ulicy Fabrycznej powstały zakłady Państwowej Wytwórni Wódek. W 1961 wybudowano na Wiśle stopień wodny Dąbie, a kilka lat później na Dąbiu zaczęto budować pierwsze bloki mieszkalne. W 1983 została na Dąbiu erygowana parafia rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM.
Dąbie usytuowane jest wzdłuż Alei Pokoju. Od zachodu ogranicza je nasyp kolejowy, stanowiąc granicę z Grzegórzkami. Od wschodu Dąbie ograniczone jest przez Park Lotników Polskich, od południa koniec Dąbia wyznacza rzeka Wisła, a północną granicę stanowi Aleja Jana Pawła II, gdzie sąsiaduje z Rakowicami, będącymi częścią Dzielnicy III Prądnik Czerwony.
Dąbie wzmiankowane było po raz pierwszy już w roku 1254, jako Dambe, własność klasztoru norbertanek, w tym samym roku Bolesław Wstydliwy przyznał wsi immunitet sądowy i ekonomiczny. W 1348 roku Kazimierz Wielki nadał Dąbie wraz z oboma brzegami Wisły klasztorowi cystersów w Mogile. Jednak już w 1389 miasto Kraków odkupiło Dąbie, za znaczną wówczas kwotę 400 grzywien. W 1551 miasto urządziło na Dąbiu dwie nowe sadzawki i ogród. W XVII wieku na Dąbiu funkcjonowały również: cegielnia, tartak, liczne stawy rybne oraz browar miejski. W 1880 roku na Dąbiu znajduje się szkółka miejska drzew i krzewów ozdobnych hodowanych na cele upiększania miasta Krakowa.
Nowe narzędzie do walki z cyberprzestępczością od CERT Polska

- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II