MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wyburzanie Plazy, nowe bloki, obudowywanie Lema - tak zmienia się Dąbie

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Dąbie. Kiedyś dziki i zielony teren Krakowa, teraz zamienia się betonową dżunglę. Ulica Lema, potrzeba, łącząca al. Jana Pawła II z al. Pokoju, dała równocześnie możliwość zabudowy tego rejonu.
Dąbie. Kiedyś dziki i zielony teren Krakowa, teraz zamienia się betonową dżunglę. Ulica Lema, potrzeba, łącząca al. Jana Pawła II z al. Pokoju, dała równocześnie możliwość zabudowy tego rejonu. Szymon Korta
Dąbie to jedna z najstarszych części Krakowa - w ostatnich latach mocno się zmieniła. Kiedyś pełna zieleni, dość dzika cześć Krakowa, z wieloma ogródkami działkowymi sięgającymi aż Parku Lotników Polskich. Później pojawiła się Galeria Plaza, Decathlon, ulica Lema powstająca długo i w bólach. Następnie wyrosła w pobliżu Tauron Arena Kraków. Miała zostać otoczona terenami rekreacyjnymi, ale za przyzwoleniem władz miasta... wyrósł tu las bloków i osiedli. Ogródki działkowe znikają, wolne miejsca zamieniają się w osiedla. A po wyburzeniu Plazy w jej miejscu ma powstać kompleks usługowy, czyli może biurowce, może sklepy, może hotel. Inwestor nie zdradza szczegółów.

Zobaczcie na zdjęciach z drona jak aktualnie wygląda ten rejon Krakowa, jak się zmienił i jak wygląda wyburzanie galerii handlowej Plaza Kraków z lotu ptaka.

Dąbie obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy II Grzegórzki. Część Krakowa została oficjalnie przyłączona do miasta dopiero w 1911 roku. Dąbie liczyło wówczas 1600 mieszkańców. W 1931 przy ulicy Fabrycznej powstały zakłady Państwowej Wytwórni Wódek. W 1961 wybudowano na Wiśle stopień wodny Dąbie, a kilka lat później na Dąbiu zaczęto budować pierwsze bloki mieszkalne. W 1983 została na Dąbiu erygowana parafia rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM.

Dąbie usytuowane jest wzdłuż Alei Pokoju. Od zachodu ogranicza je nasyp kolejowy, stanowiąc granicę z Grzegórzkami. Od wschodu Dąbie ograniczone jest przez Park Lotników Polskich, od południa koniec Dąbia wyznacza rzeka Wisła, a północną granicę stanowi Aleja Jana Pawła II, gdzie sąsiaduje z Rakowicami, będącymi częścią Dzielnicy III Prądnik Czerwony.

Dąbie wzmiankowane było po raz pierwszy już w roku 1254, jako Dambe, własność klasztoru norbertanek, w tym samym roku Bolesław Wstydliwy przyznał wsi immunitet sądowy i ekonomiczny. W 1348 roku Kazimierz Wielki nadał Dąbie wraz z oboma brzegami Wisły klasztorowi cystersów w Mogile. Jednak już w 1389 miasto Kraków odkupiło Dąbie, za znaczną wówczas kwotę 400 grzywien. W 1551 miasto urządziło na Dąbiu dwie nowe sadzawki i ogród. W XVII wieku na Dąbiu funkcjonowały również: cegielnia, tartak, liczne stawy rybne oraz browar miejski. W 1880 roku na Dąbiu znajduje się szkółka miejska drzew i krzewów ozdobnych hodowanych na cele upiększania miasta Krakowa.

Nowe narzędzie do walki z cyberprzestępczością od CERT Polska

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska